Az EU és a pénzpiac nyomására fogadta el Görögország az Észak-Macedónia nevet

2019. június 22. 12:10

Január 25-én fogadta el a görög parlament a prespai egyezményt, amelynek eredményeként Görögország északi szomszédjának neve hivatalosan Észak-macedón Köztársaság lett. Az egyezmény elfogadását a görögök jelentős része ellenezte, Brüsszel és a pénzpiacok viszont úgy tűnik, hogy támogatták. Az egyezmény elfogadása után legalábbis Cipraszék állampapírt bocsáthattak ki.

2019. június 22. 12:10
null
Bakajannisz Péter

Hosszas huzavona után Görögország elfogadja az Észak-Macedónia nevet

A prespai egyezményt 2018. június 12-én írta alá a két ország külügyminisztere. Az egyezmény célja az volt, hogy megoldja a Macedónia országnév körüli vitát. Az egyezményt egy Psarades nevű faluban írták alá, amely Prespa területén helyezkedik el, innen kapta nevét az egyezmény.

Makronóm.Mandiner


Α megállapodás létrehozása alkalmából tartott ünnepségen a görög miniszterelnök beszédében kifejezte, hogy „azért vagyunk itt mindketten, hogy megvalósítsuk a haza iránti kötelességünket”. Az uniós csatlakozást célzó Zoran Zaev macedón miniszterelnök pedig hozzátette, hogy ezzel az egyezménnyel a két ország végre pontot tesz a sokéves problémák végére.

Január 25-én az egyezményt a görög parlament is elfogadta, ami azt jelenti, hogy az ország a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság név helyett már hivatalosan is Észak-macedón Köztársaságnak nevezheti magát.

Mind a 300 görög képviselő szavazott, végül 153 igen, 146 nem és 1 tartózkodó szavazatot számoltak össze.

A 145 Syriza-képviselő igennel szavazott. A szavazás folyamata koránt sem volt egyszerű, mivel rengeteg kiabálás és hozzászólás kísérte a döntéshozatalt.

Hiába tüntettek a görögök, Juncker kért egy szívességet

Az egyezmény elfogadása Görögországban hatalmas politikai és etnikai feszültségeket keltett már az elfogadás előtt is. Görögök ezrei tüntettek a parlament előtt Athénban, köztük idősebbek és gyerekek is. A rendőrség szerint a tüntetéseken 60 ezer ember volt jelen, de a tüntetők szerint ez a szám valójában elérte a 200 ezret.

Ciprasz miniszterelnök ugyanakkor szélsőjobboldalinak nevezte a tüntetőket.

A közép-jobboldali Új Demokrácia (ΝΔ) párt vezetője, Kiriákosz Mitszotákisz egyáltalán nem tartja jónak a görög-macedón „üzlet” megkötését, mivel szerinte ezzel Ciprasz miniszterelnök a görög etnikai értékeket sérti meg. Az ellenzéki párt elnöke „nemzeti visszavonulásnak” nevezte Ciprasz döntését.

Azt is kijelentette, hogy ha őt választanák meg a polgárok a közelgő választásokon, akkor megvétózná Macedónia csatlakozását az EU-hoz, mivel szerinte a csatlakozás csak negatív hatásokkal jár Görögország számára.

A Politico szerint az egyezmény elfogadása a Syriza párt részéről semmi más, mint egyfajta kötelezettség megtérítése az unió felé a 2015-ös csőd elleni mentőcsomagért. A portál szerint a német kancellár, Angela Merkel és sok német miniszter is gyakran látogattak el a két ország fővárosába, hogy az egyezmény elfogadását sürgessék.

Ezenkívül Juncker szavai is sokat számítottak a döntés meghozatalában,

mivel már 2015-ben figyelmeztette Cipraszt, hogy egy nap majd esélyt kap, hogy visszafizesse az új mentőcsomagot.

Hirtelen a nemzetközi piacok csillagállása is kedvezőbbé vált

Még érdekesebb, hogy a következő napokban a görög pénzügyminiszter bejelentette, hogy a görögök ötéves államkötvényeket vásárolhatnak, amelyből 2 és 2,5 millió euró bevételre számít a kormány. A tavaly augusztusban lejáró harmadik mentőcsomag után ez volt az első esélye az országnak, hogy a pénzpiacokon keresztül finanszírozáshoz jusson és a pénzpiacok úgy tűnik, hogy meghálálták az unió bővítése irányába tett görög lépést.

Sokan úgy gondolják ugyanis, hogy a kötvénykibocsátás sikere egyfajta üzenet a nemzetközi befektetőktől a görögök számára, hogy valóban helyes döntés volt „Macedónia jelképes átadása”.

Jóléti intézkedések

Akárhogy is alakul az ország pénzügyi helyzete, az európai és az önkormányzati választásokat Ciprasz elnök nem felejtette el. A májusi önkormányzati választások előtt Ciprasz áfacsökkentést jelentett be az élelmiszerekre a vendéglátásban és az energiaiparban. Miután azonban kormánya mégegyszer átszámolta a várható hatásokat, úgy döntöttek, hogy az éttermi kávé áfáját semmiképp sem csökkenthetik, mert az nagy kiesést jelentene a görög költségvetésnek. Végül ezért úgy döntöttek, hogy csak az ehető termékek áfáját csökkentik, az ihatókét inkább nem – írta a Makronóm korábban.

A minimálbért közel 11 százalékkal emelték, amely így elérte a 650 eurót a korábbi 586 euró után. A béremelkedés sokkal nagyobb volt a fiatal munkavállalók körében – ők a 25 év alattiak –, akik egy alacsonyabb bért kapnak, amelynek összege 510 euró.

A 25 év alatti munkavállalók így sokkal nagyobb, 140 eurós béremelést kaptak.

A görög EP-választási kampány egyébként számos izgalmas fordulatot tartalmazott. A radikális baloldali Ciprasz miniszterelnök például úgy döntött, hogy elfáradt a nagy csatában és egy jachtra húzódott vissza nyaralás gyanánt. Eközben a jobboldali pártelnök Mitszotákisz a pihenés helyett a munka mellett állva kijelentette, hogy ha a munkavállaló és a munkaadó megegyeznek, lehetne akár hét munkanap is Görögországban. Eközben pedig az ellenzék a kormányt orbánozta, miközben a kormány a jobboldali ellenzéket.

Görögországban annyi biztos, hogy az EP-választáss kormányra nézve kudarcos eredménye miatt július 7-én előrehozott nemzeti választásokat tartanak majd. Macedónia elengedése tehát politikai stabilitást nem hozott Görögországnak, az inkább egy erősen ajánlott gesztus volt.

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2019. augusztus 28. 02:33
cici prassz passz
balbako_
2019. augusztus 14. 18:24
Tulajdonképpen az elmúlt 4 évben ezt sikerült felmutatni az EU-nak.
megaconify
2019. július 26. 03:43
What do you mean , you think geographically and culturally regions are the same? Ancient Macedonia reached india you mean that indians should be called macedonians? I don't understand your logic in this simple matter , i think you need to have more knowledge before you state your opinion with so much authority and try to learn somethin from others who know so much more about some stuff and it is not about beleifs it's about facts.
megaconify
2019. június 25. 14:30
Historical Macedonia does not cover Bulgaria , and only a small part of FYROM . Firstly people of FYROM they were told that they are ancestors from ancient macedonia , because the country after the disolve of Yugoslavia was in turmoil and in the bring of civil war , 40% are ethnic albanians and the other half is bulgarian slavs. You need to know that in 2001 albanian rebels were trying to combine half of the country with albania , Greece aided with weapons and men the FYROM government to defeat them. All people need to have a history to have stability , so slavs from FYROM created theirs .This is very common for a country in balkans , the same happened in albania and bosnia also , so bulgaria and FYROM are not legitimate heirs to ancient Macedonia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!