Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek
A miniszterelnök jelezte, a mostani bérmegállapodás alapján a három év együtt 40 százalékos béremelkedést jelent.
Sir Angus Deaton közgazdász szerint Nagy-Britanniában túlságosan nagyra nőtt az egyenlőtlenség a fizetések, a jólét és az egészségügy terén is.
Projekt indul az egyenlőtlenségek felmérésére
Egyre félelmetesebb, ahogyan növekedszik az egyenlőtlenség a „nagy szigeten” – véli Sir Angus Deaton. A 73 éves közgazdász attól is tart, hogy Nagy-Britannia követni fogja az Egyesült Államok „példáját” és hamarosan a világ egyik legegyenlőtlenebb országává válhat.
Az edinburgh-i születésű közgazdász vezette azt a májusban megjelent, egyenlőtlenségekkel foglalkozó kutatást, amelyben együttműködött az Institute for Fiscal Studies kutatóintézettel is és a közös projekt keretében tovább kutatja majd a brit egyenlőtlenségek növekedését. A nagyszabású kutatási projekt a következő öt évben tervez átfogó képet adni a brit egyenlőtlenségi problémákról.
Vannak dolgok, amelyben Nagy-Britannia még mindig sokkal jobb, mint az Egyesült Államok. „Biztosítanunk kell, hogy az Egyesült Királyságban ne valósuljanak meg olyan horrorisztikus jelenségek, mint amelyek az USA-ban történtek” – nyilatkozott a Guardian-nek.
A pénzügyi szektor bérei kilőttek, a többieké stagnál
Deaton aggodalma a Trade Union Congress (TUC) elemzéséből fakad, amelyből kiderült, hogy a brit pénzügyi szektorban kapott fizetések magasan túlszárnyalták az összes többi brit fizetést az utóbbi évtizedben. Volt olyan, hogy
miközben egy átlagos brit dolgozó 17 fonttal járt rosszabbul hetente a növekvő árakat is figyelembe véve.
De ezen kívül – Deaton szerint – a földrajzi elhelyezkedés is egy fontos tényező az egyenlőtlenségek növekedésében, így természetesen London és lakói egyre jobban élnek. Emiatt olyan érzés alakul ki az emberekben, hogy ha valaki nem a brit főváros közelében él, akkor nagyon rossz dolgok történnek vele, eközben a fővárosiak csak kedvező fejleményekre számíthatnak. Nem világos, hogy mi indokolja, hogy bárkit is ily módon hátra kellene hagynia a társadalomnak – magyarázta a közgazdász.
Robert Joyce és Xiaowei Xu egy korábbi kutatásukban kimutatták, hogy az úgynevezett „kétségbeesett halálok” száma a brit férfiak között megduplázódott a kilencvenes évek óta. Ezen halálok száma százezer emberből a férfiaknál 31-ről 61-re emelkedett, a nőknél pedig 15-ről 26-ra. Deaton szerint ezek olyan adatok, amelyek azt mutatják, hogy Nagy-Britannia az egyenlőtlenségek terén az USA nyomdokaiba lépett.
Működik a demokratikus kapitalizmus?
A háztartások adatait vizsgálva is aggasztó a helyzet – hangsúlyozta a princetoni professzor. A leggazdagabb egy százalék háztartási jövedelmekből való részesedése közel háromszorosára emelkedett a hetvenes évek óta, három százalékról nyolc százalékra. Eközben az alacsonyabban kereső háztartások jövedelme alig emelkedett a kilencvenes évek óta.
Deaton szerint felmerül a kérdés, hogy működik-e a demokratikus kapitalizmus, ha az csak a társadalom egy része számára biztosít jólétet, azaz csak kevesek érzik a működésének előnyeit.