Nobel-díjas közgazdász: Kérdés, hogy működik-e a demokratikus kapitalizmus

2019. május 29. 11:10

Sir Angus Deaton közgazdász szerint Nagy-Britanniában túlságosan nagyra nőtt az egyenlőtlenség a fizetések, a jólét és az egészségügy terén is.

2019. május 29. 11:10
null

Projekt indul az egyenlőtlenségek felmérésére

Egyre félelmetesebb, ahogyan növekedszik az egyenlőtlenség a „nagy szigeten” – véli Sir Angus Deaton. A 73 éves közgazdász attól is tart, hogy Nagy-Britannia követni fogja az Egyesült Államok „példáját” és hamarosan a világ egyik legegyenlőtlenebb országává válhat. 

Az edinburgh-i születésű közgazdász vezette azt a májusban megjelent, egyenlőtlenségekkel foglalkozó kutatást, amelyben együttműködött az Institute for Fiscal Studies kutatóintézettel is és a közös projekt keretében tovább kutatja majd a brit egyenlőtlenségek növekedését. A nagyszabású kutatási projekt a következő öt évben tervez átfogó képet adni a brit egyenlőtlenségi problémákról.

Vannak dolgok, amelyben Nagy-Britannia még mindig sokkal jobb, mint az Egyesült Államok. „Biztosítanunk kell, hogy az Egyesült Királyságban ne valósuljanak meg olyan horrorisztikus jelenségek, mint amelyek az USA-ban történtek” – nyilatkozott a Guardian-nek

A pénzügyi szektor bérei kilőttek, a többieké stagnál

Deaton aggodalma a Trade Union Congress (TUC) elemzéséből fakad, amelyből kiderült, hogy a brit pénzügyi szektorban kapott fizetések magasan túlszárnyalták az összes többi brit fizetést az utóbbi évtizedben. Volt olyan, hogy

a bérek hetente inflációval igazítva átlagosan 120 fonttal növekedtek a pénzügyi szektorban,

miközben egy átlagos brit dolgozó 17 fonttal járt rosszabbul hetente a növekvő árakat is figyelembe véve.

De ezen kívül – Deaton szerint – a földrajzi elhelyezkedés is egy fontos tényező az egyenlőtlenségek növekedésében, így természetesen London  és lakói egyre jobban élnek. Emiatt olyan érzés alakul ki az emberekben, hogy ha valaki nem a brit főváros közelében él, akkor nagyon rossz dolgok történnek vele, eközben a fővárosiak csak kedvező fejleményekre számíthatnak. Nem világos, hogy mi indokolja, hogy bárkit is ily módon hátra kellene hagynia a társadalomnak – magyarázta a közgazdász. 

Robert Joyce és Xiaowei Xu egy korábbi kutatásukban kimutatták, hogy az úgynevezett „kétségbeesett halálok” száma a brit férfiak között megduplázódott a kilencvenes évek óta. Ezen halálok száma százezer emberből a férfiaknál 31-ről 61-re emelkedett, a nőknél pedig 15-ről 26-ra. Deaton szerint ezek olyan adatok, amelyek azt mutatják, hogy Nagy-Britannia az egyenlőtlenségek terén az USA nyomdokaiba lépett.

inequality uk housholds 2017

Működik a demokratikus kapitalizmus?

A háztartások adatait vizsgálva is aggasztó a helyzet – hangsúlyozta a princetoni professzor. A leggazdagabb egy százalék háztartási jövedelmekből való részesedése közel háromszorosára emelkedett a hetvenes évek óta, három százalékról nyolc százalékra. Eközben az alacsonyabban kereső háztartások jövedelme alig emelkedett a kilencvenes évek óta. 

Deaton szerint felmerül a kérdés, hogy működik-e a demokratikus kapitalizmus, ha az csak a társadalom egy része számára biztosít jólétet, azaz csak kevesek érzik a működésének előnyeit.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Volo
2019. június 04. 12:19
Ezek szerint a világon sehol nincs kapitalizmus.
deaksandor
2019. június 04. 12:19
Pontosan! Maximum csak olyan helyek, ami közel áll hozzá (pl. Szingapúr, Hongkong, stb.) Viszont faszán szidja minden politikus és médiafelület a kapitalizmust (ami nincs). Mert ha az emberek rájönnének, hogy mit is jelent(ene) valójában a kapitalizmus, még a végén azt akarnák maguknak. És ugye a kapitalizmusban nincs, vagy csak minimális az állami újraelosztó rendszer. Ha meg nincsenek adók, vagy csak nagyon alacsonyak, akkor nincs miből lopni. Azt meg ugye nem szeretné odafönt egyik párt vagy politikus sem, pártállástól függetlenül. Ezért nyomják már 100 éve, hogy a kapitalizmus rossz. Hogy maradjon a szocializmus.
deaksandor
2019. június 04. 12:18
Éppen az ilyen nagy bérkülönbségek miatt kellene végre kapitalizmus. Csak ugye amíg a szocializmust (ami Angliában meg nálunk is van jelenleg) kapitalizmusnak hazudják még a Nobel-díjas közgazdászok is, addig nehéz lesz a valódi problémát megismerni és kezelni. Tudniillik: - Az nem kapitalizmus, ahol az állam biztosítja az egészségügyi hálózatot adókból. - Az nem kapitalizmus, ahol az állam biztosítja a nyugdíjat adókból. - Az nem kapitalizmus, ahol az állam biztosítja az oktatást adókból. - Az nem kapitalizmus, ahol az állam az emberek jövedelmének 50-60%-át elveszi és döntő részét szociális juttatásokra fordítja. - Az nem kapitalizmus, ahol az állam óriási bürokráciát működtet. A fentiek bizony épp a szocializmus jellemzői. Ma a nyugati társadalmakban szocializmus van. Olyan szocializmus, ahol az emberek (azon belül főként a többségben lévő, de szavazati joggal bíró, viszont nem termelő prolik) maguknak szavazzák meg mások adóját, amit a szociális hálón keresztül kapnak meg. Szociáldemokráciának nevezzük ezt a megoldását. "A demokrácia egyenes út a szocializmusba." /Lenin/
KannibálTatárÚr
2019. június 04. 12:14
A kapitalizmus a kizsákmányolásra, mások meglopására épül. Kizárt, hogy demokratikus legyen. A szoci idején munkások a kapitalistáknál is követelőzhettek - rámutatva a szoci országok munkásainak a keresetére. Ma csak a verseny van, amiben a munkás csak a rövidebbet húzhatja, mert nagy a túlkínálat munkaerőből, megszervezve pedig a munkások nincsenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!