EU társjogalkotó szervei – a tagállamok kormányainak tanácsa és az EP – tavaly novemberben 70 millió eurónyi támogatás visszatartása mellett döntöttek egészen addig, amíg „Törökország mérhető és elegendő javulást nem ér el a jogállamiság, a demokrácia, az emberi jogok és a sajtószabadság területén”.
A hatalmas többséggel megszavazott határozatban azonban rámutattak, hogy az Európai Bizottság éves jelentése szerint „Törökország jelentősen távolodik az EU-tól, a hatékony fékek és ellensúlyok meggyengítésével különösen a jogállamiság és az alapjogok területén”, így nem teljesültek a korábban meghatározott feltételek.
A képviselők támogatásukról biztosították a bizottság azon javaslatát, amelynek értelmében a megvont pénzt az úgynevezett európai szomszédsági támogatási eszköz (ENI) megerősítésére fogják fordítani, egyebek mellett a földközi-tengeri migrációs helyzet kezelésére, illetve humanitárius segélyezésre.
Az Európai Parlament végezetül súlyos aggodalmát fejezte ki a törökországi helyzet folyamatos romlása miatt.
Az EU 2007 és 2020 között több mint 9 milliárd euró (nagyjából 2800 milliárd forint) értékben nyújtott, illetve nyújt előcsatlakozási támogatásokat Ankarának.
(MTI)