Ha nem nő a szakmai színvonal, eltűnhetnek az ingatlanközvetítő irodák Magyarországról

2018. augusztus 14. 23:10

Folyamatosan csökken az ingatlanközvetítői irodák szerepe az ingatlaneladásokban, arányuk öt éven belül 10 százalék alá eshet a Házbank.hu elemzése szerint: míg 2014-ben az ingatlanközvetítők által eladott ingatlanok aránya 60 százalék feletti volt a magyar piacon, addig 2018 első félében 35 százalék alatti.

2018. augusztus 14. 23:10
null

Az elemzés szerint öt éven belül ez az arány 10 százalék alá eshet, ha az irodák nem növelik a közvetítés hozzáadott értékét és szakmai színvonalát.

A statisztikák szerint a magyar piacon 2014-ben 114 ezer ingatlant adtak el és az értékesített használt lakások átlagára 10,3 millió forint volt. Tavaly több mint 150 ezer lakás kelt el 13,6 millió forintos átlagáron.

Kövesdi Marcell, a Házbank.hu tulajdonos-ügyvezető igazgatója, ingatlanpiaci szakértő a közlemény szerint elmondta: Magyarországon jelenleg mintegy 3000 ingatlanközvetítő iroda 8 ezer értékesítővel dolgozik. Az ingatlanirodák száma lényegében évek óta változatlan, miközben a szűkülő ingatlanközvetítői piacon a tranzakciószám nem növekedett, és így az átlagos bevétel sem mozdult el érdemben – fejtette ki, hozzátéve: a csökkenő piaci részesedés miatt kieső irodákat pótolják azok is, akik kellő felkészültség nélkül nyitnak irodát.

Becsléseik szerint az elmúlt évben 10 induló iroda közül 4 fél éven belül bezárt. Úgy vélte, nem véletlen az sem, hogy az ingatlanközvetítőnek jelentkezők mintegy 50 százaléka 6 hónapon belül más megélhetés után néz.

A magyar piacon az elmúlt három évben 134, 146, illetve 152 ezer lakást adtak el, átlagosan 11,6, 12,7, majd 2017-ben 13,5 millió forintért, az átlagos jutalék mértéke 2-5 százalék között mozog.

Rámutatott: az irodák szerepe és súlya folyamatosan csökken a magyar piacon, miközben például Franciaországban az ingatlanok 80 százalékát, az Egyesült Államokban pedig 90 százalékát ők értékesítik. A magyarhoz hasonló piacon, például Csehországban az irodák jutaléka 3-6 százalék, és ők értékesítik az ingatlanok 70 százalékát, Ausztriában ugyanez az arány 80 százalék feletti, a jutalék pedig 4-6 százalék között mozog.

Kövesdi Marcell szerint a jó ingatlanosok képzéséhez legalább négy területen jelentős előrelépés szükséges: fejleszteni kell az informatikai támogatást, növelni kell a gyakorlati képzés szerepét, és előtérbe kell helyezni a szociális média professzionális használatát, valamint az ügyfél-elégedettséget kell alapértelmezett értékké tenni.

A szociális médiáról elmondta, ennek a személyes kapcsolattartásban és a bizalom kiépítésében van alapvető szerepe, amit a magyar irodák 95 százaléka ma még nem használ ki, miközben a fejlett országokban ez az alapja az értékesítésnek. A magyar piacon az ingatlanosok 5 százaléka is csak arra használja a közösségi médiát, hogy ingatlanokat tesz fel a felületre, ahelyett, hogy a bizalomépítés elsődleges felületeként tekintene rá, mint például Amerikában. A lehetőség annál is inkább adott, mivel Magyarországon több mint 5 millió aktív felhasználója van a szociális médiának. A szociális média – például a Facebook – használta arra is jó, hogy az ingatlanos megőrizze a személyes kapcsolatot az ügyféllel, a korábbi eladókkal és vevőkkel, és így újabb megbízásokat szerezzen a már kiépült bizalom alapján – a közleményben.

A virtuális ingatlanirodaként működő Házbank.hu 2010 márciusa óta szolgálja ki az ingatlanközvetítő irodákat ügyviteli rendszerrel, 250 iroda és közel 70.000 ingatlan adatállománya alapján. A cég egyik legfontosabb szolgáltatása az ingatlanközvetítő irodák hirdetéseinek szinkronizálása, az irodák közötti együttműködés segítése.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Huffnágel Pista
2019. január 03. 04:36
Ez a legjobb hir, amit a héten olvastam.
választópolgár
2018. szeptember 06. 12:38
Hatásvadász túlzó a cím. Csak az maradjon a szakmában, aki tényleg szakember. Ehez szabályozás szükséges. Mint a taxisoknál. Bevezettek pár szabályt egyből kiestek a hiénák, a seftelők. Az ingatlanszakmában is be kéne vezetni egy emeltebb szintű képzési követelményt az okj helyett, amivel kiesnének az unatkozó milliomosfeleségek, a dollárjellel a szemükben csillogó nepper típusok, meg a nyugdíjas nénik, és a lelkes amatőrök. Az ingatlanpiacot hogy a nagy hálózatok működése szerződései is torzítják, amelyek 4%+áfs szerződéseket kényszerítenek ki a lelkes amatőr újonnan felvett balek értékesítőjelöltektől, amivel a szakma hitelét nem erősítik. Az emberek joggal érzik, hogy emberileg és szakmailag nem felkészült munkatársaknak cégnek minek adjon többszázezer vagy millió jutalékot. SZabályozást kell bevezetni, leharmadolni a szakmában dolgozók számát, emelt szintű képzést követelménnyé tenni.
12345
2018. augusztus 31. 10:45
Tapasztalatom szerint az ingatlanközvetítők többsége dilettáns, ingyenélő. Legtöbb olyan egyszerű kérdésekre sem tud válaszolni mint, hogy miből épült a ház, keverik az emelet és szint fogalmát, nem tudják az összkomfort jelentését, igéretet tesz többször, hogy visszahív de sose hív vissza stb Már tudatosan úgy nézek ingatlan hírdetéseket, hogy kizárom, ahol közvetítő van.
kaltran
2018. augusztus 31. 10:44
Ha a facebook egy "szociális" média, akkor én kakukkfű vagyok. A facebook egy emberroncsoló AVH!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!