Koldusok koldusai: tovább zsugorodik a legszegényebb országok gazdasága
A legszegényebb gazdaságok egyre mélyebbre süllyednek: jelenleg az elmúlt húsz év valamennyi negatív rekordját megdöntik.
Az ötlet a szegény és eladósodott fejlődő országoknak szól, és attól a hatékonyság növelését várják. A Világbank úgy látja, hogy túl nehéz elbocsátani az alkalmazottakat, ez pedig a robotizáció fő akadálya. Ha a munkavállaló könnyebben kirúgható, akkor a cégeknek könnyebb lesz befektetni a mesterséges intelligenciába.
A World Development Report című tanulmány előzetes vázlata arról is említést tesz, hogy az alkalmazottakat túl erősen védik a munkapiaci szabályok. Emiatt a cégek kevesebb embert foglalkoztatnak és nem marad erőforrásuk a hatékonyságnövelő fejlesztésekre – írja az Index.
A Világbank úgy látja, hogy a világ gazdasága drasztikus átalakulás előtt áll, ezért nagyfokú rugalmasságra lenne szükség a munkapiacon. A minimálbér azonban túl magas a kevésbé hatékony cégek számára és még a tapasztalatlanabb fiatal társadalmi csoportokat is hátrányosan érinti.
Mivel a minimálbér a fejlődő országokban túl magas, ezért torzítja a megtermelt jövedelem elosztását. Az intézmény szerint érdemes lenne ezért gondolkodni a minimálbér csökkentésén, esetleg más szabályokkal való helyettesítésén. Ezek célja az lenne, hogy szorosabban összekössék a termelékenység és a reálbérek alakulását.
A Világbank így a minimálbér alternatíváit és az azt kiegészítő intézkedéseket kezdte elemezni, ugyanakkor nem állt ki egyértelműen és általánosan a minimálbér megszüntetése mellett.