Pénz helyett lassan ujjlenyomattal lehet csak élelmiszerhez jutni Venezuelában

2018. január 04. 17:51

Nincs megállás Venezuelában: a szocialista tervezési kísérlet teljesen tönkretette a gazdaságot, ahol már mindennaposak az éhséglázadások. Míg a fejlett világ egy része a nullához közeli inflációval küzd, Venezuelában az inflációt már ezer százalékban mérik. Az elszabaduló infláció ellenére a minimálbéreket idén 40 százalékkal emeli a kormány, amely tovább hevítheti a hiperinflációt.

2018. január 04. 17:51
null

Béremelés, mint az infláció enyhítésének eszköze?

Nicolas Maduro elnök év végi beszédében jelentette be a jelentős béremelést, amelyet azzal indokolt, hogy meg kell védeni a szocialista nemzet dolgozóit az Egyesült Államok és más országok által Venezuela ellen folytatott gazdasági háborútól. Szerinte Amerika támadja a valutát és szabotálja a venezuelai olajipart. Mivel Venezuelában az árak tavaly 1400 százalékkal emelkedtek, így a drasztikus béremelés csak olaj a tűzre.

A venezuelai válság legfőbb okai

A válság fő oka, hogy Venezuela szinte csak kőolajat exportál, ebből fedezi a kormány kiadásait és a szociális programokat is:

a venezuelai exportbevételek körülbelül 95 százaléka az olajhoz kötődő szektorokból származik.

A kőolaj világpiaci ára azonban az elmúlt években mélyrepülésbe kezdett, amely magával rántotta a világpiacnak kiszolgáltatott venezuelai gazdaságot.

Ahogy a legtöbb gazdasági eseményre igaz, a kőolaj 2014-től kezdődő áresése is újraosztja a gazdasági szereplők jövedelmeit. Most éppen az olajat vásárló fejlett országok járnak jól, akiknek a reáljövedelmei növekedésnek indulnak, miközben a termelési költségeik csökkennek, az olajat a világpiacon eladó, azaz exportáló országok pedig hirtelen válságba kerülnek. Különösen igaz ez, ha a magas olajárak aranykorában rejlő lehetőségeket egy nagy olajexportőr ország gazdasági átalakítások helyett jóléti osztogatásokra fordítja, ahogyan az a dél-amerikai gazdaságban történt.

Központi tervezés helyett anarchia

A kormány a fő bevételi forrás elapadását látva kapkodásba kezdett és egyre többet kezdett költeni, de ezzel túlzottan is beavatkozni kényszerült a piac működésébe. A költekezés fedezetéül az expanzív monetáris politika szolgált volna (amelyet pénznyomtatásként képzelhetünk el), de ez a venezuelai pénz elértéktelenedését okozta. A tervgazdaságra emlékeztető kormányzati beavatkozások hatására hiány lépett fel az alapvető élelmiszerekből, amelyeket már katonai felügyelettel igyekeznek szétosztani.

Aki a megengedettnél több élelmiszert vásárol, azt ráadásul könnyen letartóztathatják:

a szabály betartásához pedig már ujjlenyomat-olvasókat is bevetnek a boltokban.

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elcomandante
2018. október 31. 20:59
Ritkán leplezi le saját magát ilyen gyorsan és ilyen tökéletesen egy antiszocialista förmedvény, mint ebben az esetben. Ugyanis , ha valaki nem tagadja le azt az alapvető igazságot, mi szerint "a válság fő oka, hogy Venezuela szinte csak kőolajat exportál, ebből fedezi a kormány kiadásait és a szociális programokat is: A venezuelai exportbevételek körülbelül 95 százaléka az olajhoz kötődő szektorokból származik."-, nos, akkor ezzel rögtön el is veszi a hitelét annak a kapitalistabérenc propaganda-hazugságnak, hogy " a szocialista tervezési kísérlet" tette volna tönkre a gazdaságot. Hozzá kell tenni ehhez, hogy a venezuelai gazdaság abszolút olaj-függősége ( és ezáltal abszolút olajár-függősége) nem a "szocialista tervezési kísérlet" hibája, hanem a Chavez előtti, USA-félgyarmati kapitalista kormányok bűne. Remélem, a sunyi és hazug cikk szerzője sem akarja elhitetni velünk, hogy amennyiben ezek az Amerika-bérenc, hazaáruló tőkés gazemberek újra megkaparintanák a hatalmat, akkor e miatt hirtelen újra megemelkedne az olaj ára. Mindössze a szerző által sem tagadott szociális programokat állítanák le a nevezett USA bérenc hazaárulók-, hogy a leapadt olajbevételekből több jusson a saját zsebeikbe, valamint amerikai gazdáik zsebébe is, hosszú idő óta újra. De remélem, a sunyi és hazug cikk hasonszőrű szerzője sem akarja elhitetni velünk, hogy a szociális programok megszűntetése ( valamint a bérek letörése) után a venezuelai nép jobban élne , mint most?
brekker
2018. január 16. 08:50
Egy újabb példa arra, hogy a hiperinfláció minden ellenkező híreszteléssel ellentétben soha nem túlzott "pénznyomtatás" miatt tör ki, hanem azért, mert háború, vagy valami észszerűtlen politika miatt áruhiány keletkezik.
Akitlosz
2018. január 09. 21:05
Az igaz, hogy Venezuela pénzügyi gondjait az olajáresés okozta, amiről nem tehet, de arról tehet, hogy eddig elszórta a bevételeket. Sok olaxeportáló ország van, mégis csak Venezuela került csődbe, a többi nem. A korábbi magas olajbevételekből megoldhatta volna, hogy ne az olajtól függjön 95%-ban. De nem ezt tette.
Akitlosz
2018. január 09. 20:58
Erősen kétlem, hogy 1400%-os infláció melett 40%-os béremelés olaj lenne a tűzre. És azt is, hogy drasztikusnak számítana. Az csak annyi, mintha 3%-os infláció mellett 0,08%-kal emelnék a béreket. Nemhogy nem drasztikus, hanem észrevehetetlen, jelentéktelen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!