Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
Nincs megállás Venezuelában: a szocialista tervezési kísérlet teljesen tönkretette a gazdaságot, ahol már mindennaposak az éhséglázadások. Míg a fejlett világ egy része a nullához közeli inflációval küzd, Venezuelában az inflációt már ezer százalékban mérik. Az elszabaduló infláció ellenére a minimálbéreket idén 40 százalékkal emeli a kormány, amely tovább hevítheti a hiperinflációt.
Béremelés, mint az infláció enyhítésének eszköze?
Nicolas Maduro elnök év végi beszédében jelentette be a jelentős béremelést, amelyet azzal indokolt, hogy meg kell védeni a szocialista nemzet dolgozóit az Egyesült Államok és más országok által Venezuela ellen folytatott gazdasági háborútól. Szerinte Amerika támadja a valutát és szabotálja a venezuelai olajipart. Mivel Venezuelában az árak tavaly 1400 százalékkal emelkedtek, így a drasztikus béremelés csak olaj a tűzre.
A venezuelai válság legfőbb okai
A válság fő oka, hogy Venezuela szinte csak kőolajat exportál, ebből fedezi a kormány kiadásait és a szociális programokat is:
A kőolaj világpiaci ára azonban az elmúlt években mélyrepülésbe kezdett, amely magával rántotta a világpiacnak kiszolgáltatott venezuelai gazdaságot.
Ahogy a legtöbb gazdasági eseményre igaz, a kőolaj 2014-től kezdődő áresése is újraosztja a gazdasági szereplők jövedelmeit. Most éppen az olajat vásárló fejlett országok járnak jól, akiknek a reáljövedelmei növekedésnek indulnak, miközben a termelési költségeik csökkennek, az olajat a világpiacon eladó, azaz exportáló országok pedig hirtelen válságba kerülnek. Különösen igaz ez, ha a magas olajárak aranykorában rejlő lehetőségeket egy nagy olajexportőr ország gazdasági átalakítások helyett jóléti osztogatásokra fordítja, ahogyan az a dél-amerikai gazdaságban történt.
Központi tervezés helyett anarchia
A kormány a fő bevételi forrás elapadását látva kapkodásba kezdett és egyre többet kezdett költeni, de ezzel túlzottan is beavatkozni kényszerült a piac működésébe. A költekezés fedezetéül az expanzív monetáris politika szolgált volna (amelyet pénznyomtatásként képzelhetünk el), de ez a venezuelai pénz elértéktelenedését okozta. A tervgazdaságra emlékeztető kormányzati beavatkozások hatására hiány lépett fel az alapvető élelmiszerekből, amelyeket már katonai felügyelettel igyekeznek szétosztani.
Aki a megengedettnél több élelmiszert vásárol, azt ráadásul könnyen letartóztathatják: