A fizetésemelés egyáltalán nem rossz dolog

2017. október 26. 11:04

Egy részvényelemző leminősítette a Chipotle vállalatot, amiért túl sokat fizet a dolgozóinak.

2017. október 26. 11:04
Daniel Gross

„Egy részvényelemző leminősítette a Chipotle vállalatot, amiért túl sokat fizet a dolgozóinak. Ez mindent elmond a gazdaságunk problémáiról. (…)

Az, hogy a Chipotle képtelen, vagy nem akarja csökkenteni a munkaköltséget, akár egy pozitív jel is lehet. Míg az automatizációról sok szó esik, világos, hogy sok területen a robotok egyszerűen nem készek átvenni az emberi munkát. Amikor egy olyan vállalatot látok, amelynek a munkaköltségei emelkednek vagy stagnálnak, ez azt üzeni nekem, hogy a vállalat nem elégszik meg azokkal a dolgozókkal, akiket a lehető legalacsonyabb bérért kapna meg. Inkább még versenybe is száll a tehetségekért bizonyos szinten. A cég így biztosítja, hogy zökkenőmentesen menjenek a dolgok. (Semmi sem rontja a forgalmat egy gyorsétteremben jobban, mint húsz percet várni egy burrito tálra.)

Van még egy dolog, amit az elemzők elfelejtettek: a lefelé tartó bérversenynek nincsenek győztesei. Amikor a nagyszámú dolgozóval rendelkező cégek bért emelnek (azért, mert szabályozások vagy a piac így követelik, esetleg mert meg akarják különböztetni magukat a többi vállalattól), akkor a versenytársaikat a kapcsolódó iparágakban szintén béremelésre kényszerítik. És amikor a fizetések emelkednek, különösen a munkapiac alacsonyabban fizető részén, például az éttermekben és a kiskereskedelemben, több pénz szabadul fel fogyasztásra. Ha a Bank of America tíz elemzőnek egyenként százezer dolláros bónuszt ad, ettől nem lesz egymillió dollárral több költés a Walmartban vagy a Chipotle-ben. Ha viszont a Walmart, vagy a Chipotle ad százezer dolgozónak egyenként tíz dollár bónusz, akkor ennek jelentős része a kiskereskedelmi üzletekben és éttermekben végzi. Talán akkor a profi pénzügyi elemzők is megértenék, hogy a fizetésemelés egyáltalán nem egy rossz dolog.”

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
A teremburáját
2017. november 04. 09:34
Eldönthetnéd, hogy fizetett provokátornak mutatkozol továbbra is, vagy pedig kezelteted a tudathasadásod.
gxcapril
2017. november 03. 17:13
Mar hogyne lenne kapitalizmus! A kapitalizmust a kapitalistak szervezik, meghozza ugy hogy az csak nekik legyen kedvezo. A pornepnek meg marad a hulye szoveg. Van egy amerika mondas "Remember the Golden Rule, whoever owns the Gold makes the rules" "Emlékezzen az Arany Szabályra, aki az aranyat birtokolja , az hozza a szabályokat "
gabor7th
2017. november 03. 17:06
Nincs kapitalizmus. Ha az lett volna akkor 2008-ban pl. hagyták volna bedölni a bankokat, ehelyett kaptak egy csomó pénzt amiből sok milliót felvettek maguknak jutalékba azok akik a bajt okozták.
vendelin
2017. november 03. 17:05
A "profi pénzügyi elemzők" magasról tesznek "a munkapiac alacsonyabban fizető részén" esetleg bekövetkező, vagy szükséges fizetésemelésekre. Nekik a saját profitjuk számít. A "munkapiac alacsonyabban fizető részén" senyvedőkért majd aggódnak a "profi civilek", akiket paradox módon gyakran éppen a "profi pénzügyi elemzők" és spekulánsok finanszíroznak. Éppen azért, hogy ezzel a látszataggódással meg is nyugtassák saját magukat. És a "munkapiac alacsonyabban fizető részét" is. Aztán folytatódik tovább minden. Vagy rosszabb lesz. Mert a "profi pénzügyi elemzők" hirtelen a migráció gazdaságfellendítő hatásáról kezdenek elmélkedni. Ahelyett, hogy a fizetéseket emelnék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!