Önkénteseket várnak a Csobánc megmentésére

2013. október 16. 17:11

Közel száz önkéntest várnak a szombaton és vasárnap megrendezendő vármentő hétvégére a Csobáncra; két napon át tisztítják, takarítják a romvárat és depózzák a köveket – tájékoztatta Németh Gyula várkapitány az MTI-t szerdán.

2013. október 16. 17:11
Az önkéntesekkel reggel nyolckor találkoznak a gyulakeszi templomnál, de később is lehet csatlakozni a várat rendbe szedőkhöz a hegytetőn – mondta a várkapitány. A Csobánc Váráért Közhasznú Alapítvány mintegy harminc tagjához az elmúlt években a két nap alatt több mint százan csatlakoztak: megtisztítják a romvárat a káros növényzettől, füvet nyírnak, szemetet szednek, köveket depóznak, amiket később a falak helyreállításához használnak fel – sorolta Németh Gyula.
 
Hozzátette: évente kétszer, tavasszal és ősszel rendeznek vármentő hétvégét, de arra is volt példa, hogy nyáron egy hétig, szakemberek segítségével ásatásokat végeztek. Egy ilyen akciót jövő nyáron is szeretnének tartani. Németh Gyula szerint a romvár kritikus állapotban van, az alapítvány elsődleges célja a meglévő falak konzerválása, valamint a vár feltárása: a föld alól előkerülő falakat megóvni.
 
Később szeretnének a műemlékvédelemmel együttműködve egy fedett részt kialakítani, ahol kiállító teremben bemutatnánk az eddig előkerült anyagot, aminek egy része a Nemzeti Múzeumban van. Nem ritkaságok ezek, inkább helytörténeti jelentőségűek: fémtárgyak, cserépmaradványok, mivel nem sok lelet került elő, hiszen a várat az 1700-as évek elején elhagyták, lerombolták. Az alapítvány szeretné felkutatni a vár pontos múltját is, mert ma csupán az ismert, hogy 1709-ben hagyták el, s 1715-ben már romos volt: a köztes időben történt valami, amiről nem tudunk – mondta Németh Gyula.
 
Úgy véli, válaszokat a fraknói várban kaphatnának, mert ott sok, eddig feldolgozatlan dokumentumot őriznek Csobáncról, ám az alapítványnak egyelőre nincs forrása a kutatás finanszírozására.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szörfkölcsönzés
2013. október 17. 15:56
Mi megyünk !
várúr
2013. október 17. 12:02
Németh Gyula remek fickó, a csobánci hagyományőrző lovasbandérium kapitánya is. Súlyos szablyáikat, ruházatukat abszolút korhűre csináltatták. Sok ilyen kéne, Csobáncról nem szólva, melyet soha senki idegennek sem sikerült elfoglalni. Bayazid hegyesdi vadja egyszer próbált rajtaütni, de nem jött össze. Rá fél évre rátóti Gyulaffy László, a vár ura, tihanyi és veszprémi főkapitány Bayazidot párviadalban a kopjájával úgy átverte, hogy a fegyvert kalapáccsal kellett kiütni, majd Hegyesdet is visszafoglalták. Csobáncot a kuruc időkben pár környékbeli kisnemes, feleségeik és néhány paraszt védte, dán és horvát császári alakulatok ellen. Végül a labancok diadalmasan bevonultak - hónapokkal azután, hogy a védők a várat kiürítették.
hunmohikan
2013. október 17. 12:02
pont most hétvégén voltunk a káptalantói vásárom ( az is szuper ) távolról gyönyörű Csobánc.
Akitlosz
2013. október 17. 12:02
"hiszen a várat az 1700-as évek elején elhagyták, lerombolták. Az alapítvány szeretné felkutatni a vár pontos múltját is, mert ma csupán az ismert, hogy 1709-ben hagyták el, s 1715-ben már romos volt: a köztes időben történt valami, amiről nem tudunk – mondta Németh Gyula." Mit nem tudunk? A habsburgok puskaport nem sajnálva felrobbantották a várat. A habsburgok az 1699-es és az 1701-es várromboló rendeleteikben összesen 37 magyarországi várat rendeltek rombolni, közöttük Csobáncot is. A szabadságharc miatt ez akkor nem sikerült, de 1709-ben lerombolták a várat robbantással. Ez történt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!