Napi Oroszország, avagy ha érteni akarod, hogy merre halad Moszkva, kövesd az orosz belpolitikai híreket

2025. július 07. 16:24

2014 után Putyin Sztálinról alkotott (nyilvános) nézetei új szakaszba jutottak.

2025. július 07. 16:24
null
Bendarzsevszkij Anton
Facebook

„Napi Oroszország, avagy ha érteni akarod, hogy merre halad Moszkva, kövesd az orosz belpolitikai híreket. Az orosz Kommunista Párt hétvégén tartott nagygyűlésén egy határozatot fogadott el, amelyben »hibásnak és politikailag elfogultnak« nevezi Nyikita Hruscsov 1956-os XX. kongresszuson elmondott beszédét Sztálin személyi kultuszáról.

Historiográfiai emlékeztető: a Szovjet Kommunista Párt (SZKP) XX. kongresszusa történelmi fordulópontot jelentett. Hruscsov a szovjet és külföldi kommunista pártok vezetői előtt tartott zárt, titkos (de rövid időn belül kiszivárgott) ülésén elítélte Sztálin személyi kultuszát és felsorolta a bűneit: tömeges letartóztatások és kivégzések, politikai ellenfelei likvidálása, halálos munkatáborok és terror és félelem légköre. Hruscsov beszéde elindította a desztalinizációs folyamatot és a Sztálin alatt elkövetett bűnök elismerését és nyilvános elítélését. 

És most térjünk vissza korunkba, orosz Kommunista Párt (igen, még mindig létezik, sőt, Oroszország második legerősebb pártja, amely majdnem visszatért a hatalomba a kilencvenes évek végén) idei kongresszusához. 

Az orosz kommunista párt 2025-ös határozata szerint Hruscsov jelentésének szövege »hamis tényeket és hazug vádakat tartalmaz J.V. Sztálin ellen, és eltorzítja az igazságot az ő állami és párttevékenységéről«. A párt továbbá kinyilvánítja, hogy fel fogják szólítani »Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy adja vissza Volgográd városának és Volgográd régiónak hősi nevüket, Sztálingrádot és Sztálingrádi régiót«.

Majdnem kereken 70 év telt el az SZKP XX. pártkongresszusa óta, és Sztálin a 21. század Oroszországában nagyobb reneszánszát éli, mint 1956 óta bármikor. Pontos adatok nincsenek, de az AI becslése szerint évi 30-50 könyv jelenik meg Sztálinról egy átlagos évben az elmúlt esztendők során.

És persze legyinthetnénk egyet rá, hogy na ez csak a kommunista párt, egyébként is mit vár tőlük az ember. Csak hogy egyrészt ilyen kijelentéseket a XX. pártkongresszus után még az akkori szovjet vezetők sem engedték meg maguknak. Másrészt a Sztálinról szóló narratíva az elmúlt két évtizedben a legfelsőbb szinten változott meg, amit a már említett, évente kiadott könyvek száma is jól tükrözi. 

Vlagyimir Putyin Sztálinhoz való (nyilvános) hozzáállása az elmúlt években nagy metamorfózison esett át, és legalább 3 szakaszra bontható. A kétezres években Putyin egyértelműen elítélte a sztálini repressziók »tragikus és elfogadhatatlan voltát«, »a nép ellen elkövetett bűntetteknek« nevezve azokat. 2007-ben például egyik beszédében a »kolosszális kegyetlenséget« és a sztálinizmus felelősségét emelte ki.

Ezt is ajánljuk a témában

A 2010-es években ez változni kezdett, és ahogy az orosz hatalom egyre autoriterebb irányba fordult, Putyin is egyre gyakrabban beszélt a sztálini korszak kiegyensúlyozottabb megítélésének szükségességéről. Bár ekkor ugyanúgy elismerte a repressziók kegyetlenségét és óriási mértékét, ugyanakkor egyre gyakrabban beszélt arról, hogy Sztálin személye «indokolatlanul van démonizálva«, és Sztálin elleni támadások valójában a Szovjetunió és Oroszország elleni támadások eszközeivé váltak.

2014 után Putyin Sztálinról alkotott (nyilvános) nézetei új szakaszba jutottak. Krím megszállása után vagyunk, amikor Moszkva és a Nyugat útjai szétváltak, és Oroszország egyre inkább a politikai elnyomás és az autoriter irányítás korszakába csúszik bele. Putyin retorikája Sztálinról is megváltozott: bár továbbra sem tagadta a sztálini repressziókat, de egyre kevesebbet beszél róluk nyilvánosan, és Sztálin alakja egyre gyakrabban jelent meg »hatékony válságmenedzserként« vagy »birodalomépítőként«.”

Nyitókép: Mikhail METZEL / POOL / AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2025. július 07. 18:03 Szerkesztve
Ha Oroszországról vagy Putyinról akarok véleményt alkotni, akkor nemcsak Bendarzsevszkij Anton véleményét veszem alapul, hanem megpróbálok minél több véleményt elolvasni. Bendarzsevszkij Anton elfogult és orosz-ellenes, tehát véleményét fenntartással kell kezelni. Putyin vallásos, és így ő is az ateista liberálisok célkeresztjébe került, és mivel a vallás bűnnek tartja a homoszexualitást, így ő sem nagyon támogatja azt. Úgy emlékszem hogy Elton Jon is megpróbált vele személyesen beszélni az LMBTQ érdekében, de nem tudom hogy ez ténylegesen létrejött e??? Annyit tudok hogy telefonos átverésben Putyin nevében felhívták, átverték Elton Johnt. A Kommunista pártnak csak 20%-a van(vagy 11%????) 51 hely a 450 tagú állami Dumában (országgyűlésben-alsóházban), így a fenti kiértékelést erősen túlzottnak tartom.
Nasi12
2025. július 07. 17:58
Rühellem sztalint akit az amerikaiak imádtak, Joe bácsinak becézve. De akkor is megtámadták az országát és ö visszaverte a támadót az Elbáig. Talán ezért hallgat putyin mostanság.
kbs-real
2025. július 07. 17:53
Értem. Nem beszél róla - tehát támogatja. Anton holnap fel fog rá figyelni, hogy Orbán Viktor se beszélt mostanában Sztálinról...
fintaj-2
2025. július 07. 17:33
Putyinból Sztálint kell csinálni Anton? De hát szükségszerű, ha ukránok náciként viselkednek, akkor Putyinnak Sztálin módjára kell velük bánni!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!