Most érkezett: lezuhant egy utasszállító repülőgép Erdélyben!

A becsapódás következtében az 59 éves pilóta életét veszítette.

Sokakat felháborított a döntés.
Nicușor Dan román elnök az Alkotmánybírósághoz küldte felülvizsgálatra a parlament által júniusban elfogadott törvényjavaslatot, amely szigorítaná a fellépést az antiszemitizmus és gyűlöletbeszéd ellen – írta meg a JNS.
A Silviu Vexler képviselő által kezdeményezett, a 2015-ös gyűlöletbeszédről szóló törvényt kiegészítő törvénymódosítás értelmében a bíróságok a jövőben szigorúbban léphetnek fel az antiszemita, idegengyűlölő megnyilvánulásokkal szemben, beleértve a közösségi médián történő közléseket is.
Az elnök döntését azzal indokolta, hogy az új törvényjavaslat sértheti a jelenleg érvényben lévő, szólásszabadságról szóló törvényt. Továbbá azzal érvelt, hogy a román társadalom már így is nagyon polarizált, és bármilyen egyenlőtlen beavatkozás az állam részéről tovább gerjesztené a feszültséget és az ellentéteket.
Az államfő lépését többen kritizálták, köztük a javaslat kezdeményezője, Silviu Vexler is, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, és tiltakozásul visszaadta korábban kapott állami kitüntetését.
Vexler szerint az új javaslat életbeléptetése nélkül Románia nem lép fel elég hatékonyan az antiszemitizmussal szemben, és az 1930-as évek Vasgárdájához hasonló fasiszta szervezeteket támogatja.
A frissen benyújtott törvénymódosítás egyébként valóban szigorú fellépést tesz lehetővé a gyűlöletbeszéddel szemben.
Börtönbüntetéssel sújtaná az antiszemitizmus és idegengyűlölet népszerűsítését, különösen a közösségi médián keresztül, ideértve azt is, ha valaki a Vasgárdát dicsőíti.
A törvény célja, hogy megerősítse a jogi fellépést a szélsőséges, gyűlöletkeltő tartalmakkal szemben, különösen a digitális térben, és hogy egyértelműen elítélje a történelmileg elkövetett antiszemita erőszak igazolását vagy dicsőítését.
A törvénymódosítás szükségszerűségét egy friss, a Kárpótlási Konferencia nemzetközi zsidó szervezet által megrendelt felmérés eredménye is igazolja, amelyből kiderült, hogy a román fiatalok kirívóan alacsony ismeretekkel rendelkeznek a holokausztot illetően. A felmérésben, amelyben hat országból vettek részt, a román fiatalok 53 százaléka azt válaszolta, túlzásnak gondolja, hogy hatmillió áldozata lett volna a holokausztnak, tizenöt százalékuk pedig azt állította, hogy a holokauszt „csak egy mítosz”.
Nyitókép: Jonathan Raa / NurPhoto / NurPhoto via AFP