A saját kancellárjukat alig bírják megválasztani – de azért Magyarországot jól elkormányozgatná Weber úr

2025. május 07. 05:35

„Ugyanolyan joguk van az ukránoknak” az uniós tagsághoz, persze – azonos feltételekkel.

2025. május 07. 05:35
null
Kohán Mátyás

Ködös tinédzserkori emlékek tolulnak fel bennem Manfred Weber tegnapi magvas gondolatai nyomán. Jártak köztünk is szép számmal elméleti nőcsábászok, akikről nagyszüneti szónoklataik alapján úgy tudtuk, hogy egyszerre ismertették meg a szerelmet Nicki Minaj-zsal és Palvin Barbival – míg aztán a szeplős Fanni a céből el nem kottyintotta, hogy valójában rá sem mertek írni, hagyjuk már.

Ezt is ajánljuk a témában

Valahogy így áll az Európai Néppárt, Magyar Péter brüsszeli kegyurai Ukrajnával.

Az Európai Néppártnak, azon belül is éppen Weber pártjának volna most egy viszonylag fontos projektje odahaza: kormányozni kellene valahogyan Németországot, elvégre a Néppárt helyi lerakata megnyerte az ehhez szükséges választást. Ezzel a projekttel momentán úgy haladnak, hogy a választások után azonnal, minden választójukat és a frissen kialakult választási eredményt képen törölve megvalósították a Zöldek és a tizenhat százalékosra zsugorodott szociáldemokraták adósságalapú gazdasági programját. Majd átengedtek a szociknak hét minisztériumot, köztük a kassza kulcsát őrző pénzügyet. Mindezért hálául a szocialisták kedden még egyszer beletörölték Weberék orrát a hűvös televénybe: Németország kortárs történelmében most először a kormánypárti frakciók megbuktatták a kancellárjelöltjüket, Friedrich Merzet.

Így aztán a Néppárt büszke német lerakata az NDK kommunistáinak utódpártjánál kuncsorogva sírta ki, hogy még kedden tarthassanak egy második kört, melynek során tekintélyes kilencfős többséggel végre sikerült kormányra szenvedniük magukat.

Ezt is ajánljuk a témában

Ettől még persze lehetnek egyszer majd sikeresek, az Olaf Scholz káoszkoalíciója állította lécet megugrani talán nem lesz nehéz. Az például, hogy egy mesekönyvíró helyett egy energiaipari csúcsvezetőre bízták a gazdaságpolitikát, a bevándorláspolitikát meg egy bajor migránskergetőre, mindenképpen biztató előjel. Egyelőre viszont maximálisan kétesélyes, 

hogy a Néppárt legerősebb, leghosszabb ideig kormányzó, legtapasztaltabb, európai bizottsági elnököt adó tagpártja, Weber úréké képes lesz-e tűrhetően kormányozni legalább a saját hazáját.

Azaz maximálisan volna mire szerénynek lenni, ami a mások helyetti kormányzást illeti. Először talán a szeplős Fanni, utána a Palvin Barbi. Mit Verlaub.

Igaz ez elsőrenden a Magyarország kormányzására irányulló szándékokra, amelyhez Weber úr ismét hasznos tanácsokkal szolgált: emlékeztetett bennünket arra, hogy „jobb, ha az Európai Unión belül együttműködünk, ha az Európai Unión belül barátok vagyunk”, mert „eddig 26 volt 1 ellen”.

Köszönjük, szeretettel várjuk a gyümölcsöző együttműködésre vonatkozó ajánlatot a jelenlegi kiéheztetési-kormánybuktatási kísérlet helyett.

Ám néhány hete új elem, hogy immáron Ukrajna európai uniós integrációját is Weber úrék kívánják kormányozni, ráadásul gyorsított ütemben, mivel, idézem: „ahogy a magyar nép 20 évvel ezelőtt csatlakozott, hogy részese lehessen ennek a nagy családnak, úgy az ukránoknak is ugyanaz a joguk van ehhez”.

„Ugyanaz a joguk van”, persze – ugyanahhoz a folyamathoz. Ugyanazokhoz a feltételekhez. Az intézményépítés, demokratikus gyakorlat, jogharmonizáció és gazdasági fejlődés kemény munkájához, majd az Európai Unió összes jelenlegi tagállamának meggyőzéséhez arról, hogy az Európai Unió általuk nem szegényebb, zűrösebb és perspektívátlanabb, hanem gazdagabb, békésebb és jövőképesebb lesz. Ez volt a sokéves feladat – nevezzük az érthetőség kedvéért inkább évtizedesnek –, melynek elvégzését követően az észtektől a magyarokon át a horvátokig tartó földrajzi és kulturális régió elfoglalhatta végre méltó helyét az Európai Unió asztala körül.

A romok közül még szurtosan, statáriális kormányzással a jobb, az uniós támogatásról szóló közepesen meggyőző elszámolással a bal zsebben az európai fehér asztal mellé ugrani egyenest, ráadásul eurószázmilliárdos támogatási, felfegyverzési és újjáépítési igénnyel fellépve –

na, ehhez senkinek sem volt még „ugyanaz a joga” az Európai Unióban.

S ez a lidérces őrültség attól még nem lesz jó ötlet, hogy kormányzati tapasztalat nélküli németek sokszor és határozottan elmondják.

Németország problémáinak nagysága iránti illő tisztelettel: nem tudja Weber úr, Ukrajna gyorsított uniós tagságával mit venne a nyakába. Ha már Németország kormányzása kapcsán is nehézségekbe ütköznek, jobb, ha Ukrajnához hozzá sem nyúlnak, amíg az egy aktív tűzhányó. Pláne nem gyorsítottan.

Persze ha Weber úr Ukrajnát a sajátja helyett a mi nyakunkba venné, akkor a kérdés számára nyilván irreleváns. Tekintse semmisnek. Az európai adófizetők ezt is eltűrik majd, mint az összes többi lidérces őrültséget. Csak nehogy a legközelebbi választáson egy 51 százalékos AfD-t kelljen majd visszatuszkolniuk a tűzfal mögé.

Nyitókép: JOHN MACDOUGALL / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
falcatus-2
2025. május 07. 15:21
"A saját kancellárjukat alig bírják megválasztani..." Úgy tűnik Romániában sem egyszerű. A vasárnapi első forduló eredményének érvénytelenítését kérték az alkotmánybíróságtól.
madre79
2025. május 07. 14:20
Aljas szemétláda! Ursulával együtt pucoljanak a francba!
Kamcsatka5
2025. május 07. 13:18
Ki ez a valag szájú? Csak nem a Fuggerék szarosgyurijának a fő felszopója?
pepepapa
2025. május 07. 12:49
A sok köcsög náci.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!