Zuhan a CDU, megállíthatatlan az AfD menetelése – mi áll a német belpolitikai átrendeződés hátterében?

2025. április 29. 18:26

Legújabb elemzésében a németországi politikai átrendeződést tekintette át a Faktum.

2025. április 29. 18:26
null

A legutóbbi német szövetségi választásokon az AfD történelmi sikert könyvelhetett el, ugyanis minden hátráltató körülmény és politikai ellenszél dacára második helyen végzett a jobboldali formáció – mutat rá elemzésében a Faktum tényellenőrző portál. A párt gyakorlatilag megkétszerezte szavazati arányát a korábbi eredményéhez képest. Míg 2021-ben 10,4 százalékot ért el, addig ez az arány februárra 20,8 százalékra emelkedett, amivel Németország második legnagyobb politikai pártjává vált. Ennek kapcsán a Faktum azt tekintette át, milyen tényezők állhatnak az AfD látványos megerősödése mögött, miért nem tudja a CDU kihasználni azt a momentumot, amit a választások megnyerése jelent.

Ezt is ajánljuk a témában

A Faktum szerint ezek után sokan azt hitték, hogy az AfD elérte támogatásának csúcsát, ám ezt cáfolta az Ipsos friss kutatása, amely szerint az AfD fennállása óta első alkalommal, megelőzte a CDU/CSU pártszövetséget. A tényellenőrző oldal szerint ez rávilágít a német társadalomban meglévő mélyebb feszültségekre is, amelyeket a jelek szerint a választások sem tudtak enyhíteni, pláne, hogy a létrejött kormánykoalíció sokak szemében a választók elárulásának számított. 

A migrációs politika 2015 óta tartó hibái és következményei

Emlékeztettek rá, Angela Merkel 2015-ben bevezetett „Willkommenskultur” politikája óta Németország migrációs stratégiája folyamatosan komoly kritikák kereszttüzében áll. A csaknem tíz éve tartó menekültválság kezelése során elkövetett hibák jelentősen meggyengítették a hagyományos kormányzó pártok, különösen a szociáldemokrata SPD és a kereszténydemokrata CDU/CSU népszerűségét. Mivel Merkel a CDU színeiben hajtotta végre ezt a jobboldali gondolkodással meglehetősen szembehelyezkedő politikát, lépése alapvetően megingatta a jobbközép párt hitelességét ezen a téren. 

Az utóbbi években a német közvélemény hozzáállása érezhetően megváltozott a migráció kérdésében. 

Míg 2015-ben a „Refugees Welcome” szlogen széles társadalmi támogatást élvezett, mára a lakosság nagy része elutasítóvá vált. Egy 2025 elején készült felmérés szerint a németek 68 százaléka ellenzi újabb menedékkérők befogadását, szemben a 2022-ben mért 55 százalékkal. A bevándorlás ügye mára a választók egyik legfontosabb problémájává nőtte ki magát. Ez könnyen összefüggésben állhat az AfD megerősödésével is, hiszen megjelent a színen egy olyan politikai erő, amely hitelesebben képes képviselni a migrációval kapcsolatos kritikai attitűdöt, másrészt pedig a „Merkeli örökség” révén, a hagyományos jobbközép pártok veszítettek a témát érintő hitelességükből.

Az utóbbi években több településen tiltakozások robbantak ki a menedékkérők elhelyezése miatt. Például a bajorországi Rottam Inn faluban a tervezett menekültszállás ellen tucatnyi demonstráció, petíció és perek indultak, miután bejelentették 300 migráns betelepítését egy használaton kívüli üzemcsarnokba​. Hasonló helyi ellenállás országszerte tapasztalható, és nemcsak a hagyományosan bevándorlás-szkeptikus területeken. A Reuters értesülése szerint német önkormányzatok 40 százaléka már „vészhelyzetként” vagy „krízisként” írja le a helyi menekülthelyzetet​, kapacitásaik kimerültek a több mint 2 millió új menekült (köztük jelentős ukrán hullám) 2022 óta tartó befogadása miatt. Mindez az utóbbi években folyamatosan növelte a társadalmi feszültséget. A polgárok pedig részéről egyre erőteljesebb az az igény, hogy a kormány szigorúbban korlátozza az illegális migrációt és hatékonyabban integrálja a már ott lévőket.

Mindezen folyamatok hatására az SPD és a CDU/CSU népszerűsége évek óta erodálódik, ami 2025-ben drámai mélyponthoz vezetett. Az SPD a szövetségi választáson mindössze 16,4 százalékot szerzett. 

A baloldali párt ilyen gyenge eredményt 1887 óta nem produkált​. 

A kereszténydemokraták ugyan első helyen végeztek, de támogatottságuk jócskán elmaradt a Merkel-korszakban megszokottól, és a jobboldali tábort pedig megosztotta az AfD felemelkedése. Az AfD profitált a kormányellenes közhangulatból, így több korábbi CDU/CSU- és SPD-szavazó is átpártolt hozzájuk, tiltakozva a szerintük elhibázott bevándorlási politika ellen. Összességében a 2015 óta tartó migrációs válság hibái közvetlenül hozzájárultak a társadalmi elégedetlenség fokozódásához, ami megalapozta az AfD mostani választási áttörését.

Friedrich Merz be nem tartott kampányígéretei és hitelességvesztése

A CDU új vezetője, Friedrich Merz a kampány során éles hangon ígért változást a migrációs politika terén. A politikus radikális irányváltást hirdetett és több alkalommal is beszélt a német határok biztosításáról, az illegális migráció megállításáról, valamint arról is, hogy a menedékkérőket adott esetben vissza kell fordítani a határon. A „Merkeli örökség” fényében azonban sokan szkeptikusan fogadták a politikus olyan ígéreteit, mint a „határok lezárása” vagy a migrációs szabályok drasztikus szigorítása. Merz kampányretorikájának célja egyértelműen az volt, hogy visszacsábítsa azokat a jobboldali választókat, akik a 2015 óta tartó migrációs káosz miatt érezhetően elpártoljak a CDU/CSU pártszövetségtől.

Ezt is ajánljuk a témában

A választás után azonban Merz gyorsan kompromisszumokra kényszerült. Ígéretei jelentős részét nem tudta megvalósítani. Már a szavazás másnapján egyértelművé tette, hogy nem lesz szó teljes határzárról. „Senki sem beszél közülünk határlezárásokról. Senki. Bár a kampányban ezt időnként állították” – jelentette ki Merz, jelentősen finomítva korábbi kijelentéseit​. 

A politikus ezzel nyíltan relativizálta kampányüzeneteit, ami sok szavazó szemében hiteltelen fordulatnak tűnhetett. 

A ZDF Politbarometer felmérése szerint a megkérdezettek 73%-a úgy véli, hogy Merz megtévesztette a választókat, és még a CDU szavazóinak 44 százaléka is osztja ezt a nézetet.​ Mindez tovább rombolva a CDU elnökének hitelességét.

Összegzés

Az AfD 2025-ös történelmi előretörése több, egymással összefonódó tényező eredménye. Az átrendeződés legfőbb mozgatórugói közé tartoznak a 2015-ös migrációs válság nyomán felhalmozódott társadalmi feszültségek, valamint az elmúlt évtized kormányainak bevándorlás-politikája, amelyet sokan hibásnak tartanak, és amely jelentősen megingatta a hagyományos pártokba vetett bizalmat. Friedrich Merz látszólagos jobbra tolódással próbálta visszaszerezni a CDU elveszített szavazóit, azonban a kampányban tett kemény ígéreteit utólag „elhagyta” a koalíciós tárgyalások során, ami súlyos hitelességi veszteséget és további népszerűségvesztést okozott pártjának. Mindez egy időben zajlott azzal, hogy az AfD a kampánya során sikeresen megszólította Kelet-Németország sajátos elégedetlenséggel teli választói csoportjait, és szinte hegemón pozícióba került a keleti tartományokban. A választás eredménye tehát nem csupán politikai fordulatot, hanem mélyreható rendszerszintű átrendeződést is jelez. Az AfD rekordméretű támogatottsága, valamint a hagyományos pártokkal szembeni bizalmatlanság azt mutatja, hogy az establishment-ellenes hullám egyre erőteljesebbé válik, mindez pedig még súlyosabb politikai átrendeződéshez vezethet a következő években.

Nyitókép: JENS SCHLUETER / AFP

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
figyelő4322
2025. április 29. 22:06
Elég jó és reális a cikk magyarázata az AfD előretörésére, különösen a választás utáni hónapokra. Mint írtam már korábban, a német átlagember NAGYON agymosottnak tűnik, de úgy néz ki, hogy egyre többen kezdenek kijózanodni. Nem tudom, hogy ez a kormány kihúzza-e a 4 évet. A legközelebbi választáson viszont az AfD aratni fog. Persze feltéve, hogy még lesznek szabad választások Németországban legközelebb...
ptrfarkas43
2025. április 29. 21:44
A németek megkapták a feri klónt.
zsocc44
2025. április 29. 20:56
A sok Németország szakértő figyelmébe ajánlom, hogy CSU/CSU = unio, vagyis a CDU a CSU nélkül a választásokon már alacsonyabb eredményt ért el mint az AfD. Ugyanis a CSU csak Bajorországban létezik… azt viszont rendre hozza is. Tehát ha a CDU-ról beszélünk, csak önállóan, az falsch eredményt fog hozni.
scorpicores
2025. április 29. 20:46
És akkor ma publikát kkutatás: Afd: 26%-CDU: 24%...Danke !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!