Trump vámháborúja – globális káosz vagy stratégiai lépés egy új gazdasági világrend felé?

2025. április 20. 22:29

Donald Trump április 2-án átfogó vámemeléseket jelentett be, amelyek világszerte piaci és politikai feszültséget okoztak.

2025. április 20. 22:29
null

Donald Trump 2025. április 2-án átfogó vámemeléseket jelentett be, amelyek nemcsak Kínát és Mexikót, hanem az EU-t és más szövetségeseket is érintenek – írja a Faktum egy vámokról szóló elemzésben.

A lépés világszerte piaci feszültséget és politikai bizonytalanságot váltott ki. Egyesek szerint a globális gazdaság összeomlásának jele, mások Trump kockázatos, de következetes alkupolitikájának újabb fejezetét látják benne. 

A vámok körüli kommunikációs fordulatok – ideiglenes halasztás, majd újramegerősítés, illetve a Melonival folytatott tárgyalások után tett optimista nyilatkozat – is azt jelzik, hogy komplex geopolitikai játszma zajlik, mely túlmutat a gazdasági racionalitáson.

Ezt is ajánljuk a témában

Donald Trump újabb vámháborúja ismét felkavarta a globális piacokat: 2025. április 2-án bejelentett átfogó vámemelései nemcsak Kínát és Mexikót, hanem az EU-t és más szövetségeseket is célba vették. A lépés heves reakciókat váltott ki, a részvénypiacok zuhantak, a volatilitás megugrott, és a globális gazdasági bizonytalanság fokozódott.

Trump üzleti múltja – a kemény tárgyalási stílus, a nyomásgyakorlás és az alkuk stratégiája – jól tükröződik e politikában. A cél: a partnereket a tárgyalóasztalhoz kényszeríteni, még ha ez rövid távon gazdasági zavarokat is okoz.

A vámok az amerikai ipart védik, de a globális ellátási láncokra épülő cégeket nehéz helyzetbe hozzák, különösen az autó- és techszektorban. 

Az infláció veszélye is nő, ám Trump számára a politikai üzenet fontosabb: Amerika visszavette az irányítást.

A nemzetközi válaszok sem maradtak el – Kína és az EU is ellenintézkedéseket vezetett be. Mindez egy új gazdasági korszak nyitányát is jelentheti, ahol a szuverenitás, a nemzeti érdek és az iparvédelem kerül előtérbe. 

Trump nem diplomataként, hanem ösztönös üzletemberként alakítja a globális játékszabályokat – és éppen ez a kiszámíthatatlanság lehet a legerősebb ütőkártyája.

Nyitókép: AFP/Shawn Thew

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Czápa
2025. április 21. 06:32
Trump egy megnyerhetetlen meccset próbál ikszre hozni. Kifizethetetlen állami, vállalati, lakossági eladósodottság, nullába konvergáló ipar, az állam(ok) gazdasági, szellemi,erkölcsi tőkéjét biztosító fehér, templomba járó réteg arányának radikális számbeli visszaszorulása. Még sok egyéb...Mivel a problémák megoldása vagy a csökkentése azonnali beavatkozást igényel, káoszt teremt, hogy azon keresztül uralja a helyzetet. Cél, haza vinni a termelést, a dollár hatalmát valamelyest megőrizni és a glóbusz egésze helyett egy saját szemét dombot megőrizni, ahol az USA lehet a kakas továbbra is.
Akitlosz
2025. április 20. 23:51
Akkor most ebből a cikkből mit tudtunk meg? Mi a hír, mi az új információ?
IstenimadoGolfjatekos
2025. április 20. 23:21
kaotikus "stratégia" --> """stratégiai káosz""" HHHAAAAA HAAAA HAAAA
neszteklipschik
2025. április 20. 23:08 Szerkesztve
Nem mondom, hogy Trump nem érhet el sikereket. Ám ami a fő célja azt biztosan nem tudja elérni, mert Kína meg fogja előzni az USA-t mindenben (a katonai erőt is beleértve), mindegy mit csinál. Ez nem Trump hibája, hanem a "történelemé", azzal nem lehet szembe menni, mindegy milyen elnöke van az USA-nak. Trump legalább felismerte, hogy ez a helyzet és próbál ellene tenni is. A demokrata lippsik még ideig se jutottak el. A MAGA erről szól kimondatlanul is: azért kell "naggyá" tenni Amerikát "újra", mert már nem ő a legnagyobb, csak ezt így telibe tabu kimondani az USA-ban. Felvállalhatatlan vélemény, amivel nem mer szembenézni senki. Mindig a "világ műhelye" lesz az, aminek a legnagyobb befolyása lesz a történelemre. Ameddig Nagy-Britannia volt, addig neki, utána az európai gyarmatosító hatalmaknak (együtt), majd az USA-nak és most meg már Kínának. Nem a GDP számít, hanem az IPARI TERMELÉS volumene számít. Ez 2010-ben 1/1 volt, ma 2/1 Kínának. Az olló pedig egyre csak nyílik...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!