Trump vámháborúja – globális káosz vagy stratégiai lépés egy új gazdasági világrend felé?

2025. április 20. 22:29

Donald Trump április 2-án átfogó vámemeléseket jelentett be, amelyek világszerte piaci és politikai feszültséget okoztak.

2025. április 20. 22:29
null

Donald Trump 2025. április 2-án átfogó vámemeléseket jelentett be, amelyek nemcsak Kínát és Mexikót, hanem az EU-t és más szövetségeseket is érintenek – írja a Faktum egy vámokról szóló elemzésben.

A lépés világszerte piaci feszültséget és politikai bizonytalanságot váltott ki. Egyesek szerint a globális gazdaság összeomlásának jele, mások Trump kockázatos, de következetes alkupolitikájának újabb fejezetét látják benne. 

A vámok körüli kommunikációs fordulatok – ideiglenes halasztás, majd újramegerősítés, illetve a Melonival folytatott tárgyalások után tett optimista nyilatkozat – is azt jelzik, hogy komplex geopolitikai játszma zajlik, mely túlmutat a gazdasági racionalitáson.

Ezt is ajánljuk a témában

Donald Trump újabb vámháborúja ismét felkavarta a globális piacokat: 2025. április 2-án bejelentett átfogó vámemelései nemcsak Kínát és Mexikót, hanem az EU-t és más szövetségeseket is célba vették. A lépés heves reakciókat váltott ki, a részvénypiacok zuhantak, a volatilitás megugrott, és a globális gazdasági bizonytalanság fokozódott.

Trump üzleti múltja – a kemény tárgyalási stílus, a nyomásgyakorlás és az alkuk stratégiája – jól tükröződik e politikában. A cél: a partnereket a tárgyalóasztalhoz kényszeríteni, még ha ez rövid távon gazdasági zavarokat is okoz.

A vámok az amerikai ipart védik, de a globális ellátási láncokra épülő cégeket nehéz helyzetbe hozzák, különösen az autó- és techszektorban. 

Az infláció veszélye is nő, ám Trump számára a politikai üzenet fontosabb: Amerika visszavette az irányítást.

A nemzetközi válaszok sem maradtak el – Kína és az EU is ellenintézkedéseket vezetett be. Mindez egy új gazdasági korszak nyitányát is jelentheti, ahol a szuverenitás, a nemzeti érdek és az iparvédelem kerül előtérbe. 

Trump nem diplomataként, hanem ösztönös üzletemberként alakítja a globális játékszabályokat – és éppen ez a kiszámíthatatlanság lehet a legerősebb ütőkártyája.

Nyitókép: AFP/Shawn Thew

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. április 20. 23:51
Akkor most ebből a cikkből mit tudtunk meg? Mi a hír, mi az új információ?
IstenimadoGolfjatekos
2025. április 20. 23:21
kaotikus "stratégia" --> """stratégiai káosz""" HHHAAAAA HAAAA HAAAA
neszteklipschik
2025. április 20. 23:08 Szerkesztve
Nem mondom, hogy Trump nem érhet el sikereket. Ám ami a fő célja azt biztosan nem tudja elérni, mert Kína meg fogja előzni az USA-t mindenben (a katonai erőt is beleértve), mindegy mit csinál. Ez nem Trump hibája, hanem a "történelemé", azzal nem lehet szembe menni, mindegy milyen elnöke van az USA-nak. Trump legalább felismerte, hogy ez a helyzet és próbál ellene tenni is. A demokrata lippsik még ideig se jutottak el. A MAGA erről szól kimondatlanul is: azért kell "naggyá" tenni Amerikát "újra", mert már nem ő a legnagyobb, csak ezt így telibe tabu kimondani az USA-ban. Felvállalhatatlan vélemény, amivel nem mer szembenézni senki. Mindig a "világ műhelye" lesz az, aminek a legnagyobb befolyása lesz a történelemre. Ameddig Nagy-Britannia volt, addig neki, utána az európai gyarmatosító hatalmaknak (együtt), majd az USA-nak és most meg már Kínának. Nem a GDP számít, hanem az IPARI TERMELÉS volumene számít. Ez 2010-ben 1/1 volt, ma 2/1 Kínának. Az olló pedig egyre csak nyílik...
garbolc-2
2025. április 20. 22:59 Szerkesztve
Bob ahogy mondta a Forró szélben, a káoszban van a lehetőség
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!