Szentegyház a szentévben

2025. április 10. 02:24

Az idei szentév lehetőséget kínál, hogy a hívek teljes búcsút nyerjenek, illetve arra is, hogy megvizsgáljuk, a 2000-es nagy jubileum óta milyen irányt vett a katolikus egyház egyik legidősebb pápájának a vezetése alatt.

2025. április 10. 02:24
null

Szilvay Gergely és Ungvári Ildikó írása a Mandiner-hetilapban

Jorge Mario Bergoglio Buenos Aires-i érseket a konklávé előtti bíborosi összejövetelek egyikén mondott beszéde, a benne felvázolt egyházvízió okán választották meg pápának bíborostársai 2013-ban, XVI. Benedek lemondása után. Ferenc pápa nagy ígérete a Római Kúria reformja és az egyház valamiféle decentralizációja volt. Dél-Amerikából érkező pápaként igyekezett jobban behozni a Nyugaton kívüli világot az egyházba. Közben számos olyan megnyilatkozása volt, amelyet sokan tanbéli liberalizációként értelmeztek – ami leginkább a német egyház törekvése. Afrika és Ázsia egyházai viszont meglehetősen konzervatívak, az állítólagos tanbéli lazítás és a harmadik világ középpontba helyezése feszültségben áll egymással.

Már ha egyáltalán szó van lazításról, tekintve, hogy a pápa megnyilatkozásait lehetséges, sőt szükséges az addigi tanítás fényében értelmezni. Emellett sokan inkább ezt is a decentralizá­ciós törekvések részeként értelmezik. Kétezer év egyházfői gyakorlata a tanbéli központosítás és a pasztorális decentralizáció volt. Ferenc pápa az első, aki ezt, úgy tűnik, megfordította: a tanítás ügyét decentralizálta, a hívek lelkipásztori ellátásának kérdéskörét pedig centralizálta.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!