Kiderült, hogy szabná át Elon Musk hivatala az Egyesült Államok legnagyobb katonai kiadásait

2025. február 20. 13:33

Az amerikai védelmi költségvetés reformja napjaink egyik legérdekesebb politikai fejleménye, amely túlmutat az egyszerű költségvetési kérdéseken – hangsúlyozta elemzésében a Faktum.

2025. február 20. 13:33

A Faktum tényellenőrző portál elemzésében idézte fel, azt a hírt, hogy Elon Musk kormányzati  hatékonyságot növelni próbáló hivatala, a DOGE az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumát, a Pentagont is górcső alá veszi a hatékonysági tartalékok feltárása érdekében. 

A portál rámutatott, hogy 

az amerikai védelmi költségvetés reformja napjaink egyik legérdekesebb politikai fejleményének számít, amely messze túlmutat az egyszerű költségvetési kérdéseken.

Donald Trump elnök visszatérésével ugyanis újra előtérbe került a „peace through strength” – azaz: az „erővel a békéért” – külpolitikai irányvonal, amely „különös fénytörésbe” helyezi a Pentagon költségvetésének átszabását. 

Az elemzésben azt is hozzátették, Trump és Elon Musk együttműködése egy olyan új korszak nyitányát jelentheti, ahol a masszív katonai jelenlét fenntartása és a költségvetési racionalitás egyszerre érvényesülhet. Ez a kettős megközelítés alapjaiban formálhatja át az amerikai védelmi politika évtizedek óta fennálló rendszerét. Az Economist egyenesen úgy fogalmaz, hogy Amerika biztonsága múlik azon, hogy Musk és Trump sikerrel jár-e, hiszen a brit lap szerint vagy megreformálják, vagy tönkreteszik a Pentagont – idézte a Faktum.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Kiemelt figyelem kíséri a védelmi kiadások átszabását

A tényellenőrző portál arra is felhívta a figyelmet, hogy a téma aktualitását fokozza, hogy a nemzetközi közösség feszült figyelemmel követi az amerikai védelmi kiadások átstrukturálásának várható hatásait a globális erőegyensúlyra, főleg az Ukrajnában zajló háború lezárásnak előestéjén. 

Ez a reform ugyanis nem csupán a NATO jövőbeli finanszírozását és műveleti képességeit befolyásolhatja, hanem az egész transzatlanti védelmi együttműködés dinamikáját is újradefiniálhatja.

 Azonban a téma teljes megértéséhez fontos áttekinteni az Egyesült Államok védelmi költségvetésének tervezési és végrehajtási mechanizmusát, amely messze túlmutat az egyszerű forráselosztáson – valójában egy komplex, többéves előretekintést igénylő stratégiai folyamatról beszélünk, amely a globális biztonságpolitikai környezet fundamentális építőelemét képezi – magyarázták. 

Az összeállításban ismertették, hogy az amerikai védelmi költségvetés három fő pillérre épül. 

  • A működési és támogatási költségek (O&S) kategóriája magában foglalja a katonai személyzet fizetését, a mindennapi működést és a kiképzéseket.
  • A beszerzési kategória az új fegyverrendszerek fejlesztését és vásárlását tartalmazza, 
  • míg az infrastrukturális kiadások a katonai létesítmények fenntartását és fejlesztését fedezik.

 

Kemény kritikákkal illették a jelenlegi rendszert

A tényellenőrző portál megjegyezte, hogy a tervezett reform különösen érdekes időszakban érkezik, hiszen egyes elemzések szerint a Pentagon jelenlegi tervei alapján a védelmi költségvetés 2039-re elérné a 965 milliárd dollárt. A növekedés jelentős részét a működési és támogatási költségek emelkedése okozná, ami a teljes növekmény 64 százalékát tenné ki, tehát az itt végrehajtott reformok jelentősen befolyásolnák a jövőbeni kilátásokat is, nem beszélve arról, hogy a katonai életpálya vonzóvá tétele az USA-ban is problémákat okoz a leszakadó bérek és a nyilván ettől nem független kevés újonc miatt.

Érdekesség továbbá, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter különösen kritikus a jelenlegi rendszerrel kapcsolatban. Szerinte 

a bürokrácia túlburjánzása jelentősen rontja a hadsereg hatékonyságát. 

A tárcavezető szemléltető példaként említette, hogy míg a második világháborút hét négycsillagos tábornokkal nyerték meg, ma 44 ilyen magas rangú tiszt szolgál. Ez a gyakorlatban azt jelenti Hegseth véleménye szerint, hogy a vezetési struktúra jelentősen felduzzadt, ami nemcsak költséges, de a döntéshozatalt is lassíthatja.

Ezt is ajánljuk a témában

Az egész világ biztonságpolitikájára kihathatnak a reformok

A Faktum összegzésében rámutatott arra, hogy a reform kimenetele meghatározó jelentőséggel bírhat nemcsak az Egyesült Államok, hanem a teljes nemzetközi közösség számára. 

A Pentagon költségvetése ugyanis nem csupán „számok halmaza”, hanem a globális biztonságpolitika egyik legfontosabb pillére.

A kérdés tehát nem egyszerűen az, hogy sikerül-e megtakarítani a tervezett összegeket, hanem hogy mindezt úgy tudják-e végrehajtani, hogy közben ne gyengítsék az amerikai védelmi képességeket és a második világháború után az USA köré szerveződött nemzetközi szövetségi rendszert.

A következő hónapok és évek tehát megmutathatják, hogy Elon Musk és csapata képes lesz-e jelentős változásokat elérni a világ legnagyobb katonai büdzséjének kezelésében, vagy a Pentagon bürokratikus tehetetlensége és a komplex érdekrendszerek ismét erősebbnek bizonyulnak a reformtörekvéseknél – olvasható a tényellenőrző portálon.

Nyitókép: ROBERTO SCHMIDT / AFP

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. február 20. 15:18
"A tárcavezető szemléltető példaként említette, hogy míg a második világháborút hét négycsillagos tábornokkal nyerték meg, ma 44 ilyen magas rangú tiszt szolgál." Elinflálták a rangokat is. Magyarországon a közrendőrök is őrmesterek. 5000 katonánként kellene 1 tábornok. 1 darab 1 csillagos táborok. 10 000 katonánként 1 darab 2 csillagos tábornok. 20 000 - 50 000 katonánként 1 darab 3 csillagos tábornok. 4 csillagos tábornok úgy 100 000 - 200 000 katonánként 1. 5 csillagos tábornok 500 000 katonánként 1. Akkor lenne hatékony a hadsereg és akkor lenne értékük a katonai rangoknak. Szerintem.
MTom
2025. február 20. 14:37
Itt is kirugjak akirol fingjuk nincs mi a szerepe, aztan mikor rajonnek majd rohannak visszavenni? Mint a nuklearis fegyverekert felelos parszaz embert akiket kirugtak veletlenul mert Musk idiota 20 eves alkalmazottjanak fogalma sem votl rola mi a szerepuk?
ördöngös pepecselés
2025. február 20. 14:22
a Pentagon szekrényeiből nagyságrendekkel több csontváz fog kidőlni mint az USAID szekrényeiből
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!