A portál diplomáciai forrásai elmondták, egyelőre Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke „kétoldalú konzultációkat kezdett” a 27 tagállam vezetőivel, hogy kiderítsék, „mit hajlandóak tenni az Ukrajnának nyújtandó segélyek és a biztonsági garanciákkal kapcsolatos álláspontjuk tekintetében”.
„A Coreper tegnap este értesült a kezdeményezésről” – mondta a forrás az Euronewsnak.
A Coreper valamennyi uniós tagállamot képvisel egy állandó képviselő (Coreper II.) és egy helyettes állandó képviselő személyében (Coreper I.), akik egyben az Európai Unió nagykövetei státusszal rendelkeznek. A Coreper kiemelt szerepet játszik az EU döntéshozatali rendszerében. Koordinálja és előkészíti a Tanács valamennyi ülésének munkáját, célja pedig, hogy saját szintjén megállapodást érjen el, amely ezt követően elfogadás céljából a Tanácshoz kerül.
Eközben Ukrajna folyamatosan sürgeti az Európai Uniót, hogy mielőbb nevezzen ki egy különmegbízottat az ügyben, az Egyesült Államokhoz hasonlóan.
„Gyorsan meghozott döntésnek kell lennie” – mondta a hét elején Ihor Zsovkva, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatalának helyettes vezetője a Bloombergnek. „Remélem, rögtön a párizsi találkozó után. Cselekednünk kell, nem pedig reagálnunk” – fogalmazott.
Ennek ellenére úgy tűnik, nem várható gyors döntés a kérdésben.
Nincsenek nevek a versenyben. Ez nem releváns kérdés. Itt nem az egyének egójáról van szó, hanem érdekekről. Tehát először ki kell dolgoznunk egy közös álláspontot arról, hogy mit akarunk, és nem arról kell vitatkoznunk, hogy ki képviselje ezt az álláspontot”
– árulták el diplomaták a Euronewsnak.
Túl kevés, túl későn
Az Euronews által megkeresett szakértők szerint
Európa gyakorlatilag kizárta magát azzal, hogy nem készült fel a tárgyalásokra korábban, amikor erre lehetősége lett volna.
„Úgy gondolom, hogy az EU-nak vagy néhány európai államnak már Trump kezdeményezése előtt tárgyalásokat kellett volna javasolnia, esetleg más, nem uniós államokkal” – mondta Claude-France Arnould, volt francia diplomata, az Institut Français des Relations Internationales (IFRI) elnökének európai ügyekért felelős különleges tanácsadója.
Az Euronews több szakértőt is megkeresett, hogy kik lehetnek azok, akik potenciálisan képviselhetnék az Európai Uniót. Legtöbben Antonio Costát, az Európai Tanács elnökét és Kaja Kallast az EU az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét említették. De Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is szóba jött, mint potenciális képviselő.
Armida van Rij, a Chatham House Európa programjának vezetője szerint az uniós vezetők valószínűleg nehezen tudnak majd megállapodni egy személyben, mivel eltérők a saját nemzeti érdekeik. Macron például megosztó álláspontot képviselt korábban Ukrajnával kapcsolatban – katonákat küldött volna a háborúba – továbbá gyenge belpolitikai helyzete miatt sem valószínű, hogy erdményes tárgyaló lehetne a francia elnök.
Az olasz miniszterelnök Giorgia Meloni – akit Trump szövetségeseként tartanak számon – bár ő Ukrajna-, EU- és NATO-párti, de Olaszországot nem tekintik jelentős katonai szereplőnek, így kevés esélye van arra, hogy komolyan vegyék a tárgyalások során. Az időzítés annál is inkább „szerencsétlen” – jegyezte meg van Rij – mivel mindez a németországi választási kampány kellős közepén történik. Friedrich Merz, a CDU kancellár-jelöltjének valószínűleg hónapokig tartó koalíciós tárgyalásokba telhet, mire új kormányt tud alakítani, így ő is kiesik a lehetséges képviselők közül.
Mindezek együttesen azt jelentik, hogy „nagyon valószínűtlen, hogy egy személy fogja képviselni Európát vagy az EU-t ezeken a tárgyalásokon”
– mondta van Rij.