Lengyel csúcspolitikus: „Zelenszkij bele akarja rángatni Lengyelországot a háborúba!”
Krzysztof Gawkowski felszólította az ukrán elnököt, hogy ne zaklassa Lengyelországot további támogatásért.
A lengyelek szerint az amerikaiak és más szövetségeseik "örökre" ott lesznek Lengyelországban.
Nyitókép: Aleksander Kalka / AFP
A NATO újabb lépést tett Közép-Európa katonai megerősítése érdekében, amikor november 13-án megnyitotta legújabb rakétavédelmi bázisát a lengyelországi Redzikowóban, a Balti-tenger közelében – tudósít a The European Coservative.
A lengyel védelmi miniszter, Władysław Kosiniak-Kamysz szerint
a létesítmény az amerikai és szövetséges csapatok „örök jelenlétét” biztosítja Lengyelországban.
Bár a bázis hivatalosan az Aegis Ashore rakétavédelmi rendszer része, amely rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták elfogására képes, Varsó számára egyértelmű, hogy az elsődleges cél Oroszország fenyegetésének visszaszorítása.
A bázis tervei még George W. Bush elnöksége idején születtek meg, és az építkezés 2016-ban kezdődött. Eredetileg az európai védelmi pajzs részeként egy Iránból érkező esetleges rakétatámadás elleni védelemre szánták, de a lengyel vezetés világossá tette, hogy az aggodalmaik középpontjában Moszkva áll.
Andrzej Duda lengyel elnök a megnyitón kijelentette: „Az egész világ számára egyértelművé válik, hogy ez már nem Oroszország érdekszférája”. Varsó üzenete egyértelmű: Lengyelország a NATO és az Egyesült Államok szövetségében látja biztonságának zálogát.
Ezt is ajánljuk a témában
Krzysztof Gawkowski felszólította az ukrán elnököt, hogy ne zaklassa Lengyelországot további támogatásért.
A bázis Moszkva éles reakcióját váltotta ki. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az amerikai állítás, miszerint a létesítmény az iráni fenyegetés elleni védekezés céljából épült: „hazugság”.
A Kreml úgy véli, hogy a kezdetektől fogva Oroszország katonai elrettentését szolgálta a projekt.
Moszkva az elmúlt években többször figyelmeztette a NATO-t, hogy a katonai jelenlét bővítése Közép- és Kelet-Európában, különösen Oroszország határai közelében, átlépi a „vörös vonalat”.
A NATO és Lengyelország szoros kapcsolata azonban nem új keletű. Lengyelország az Egyesült Államok egyik legközelebbi szövetségese Európában, és
GDP-je több mint 4%-át költi védelmi kiadásokra, ami a legmagasabb a szövetségen belül.
Tavaly nyílt meg az első állandó amerikai katonai helyőrség Lengyelországban, amely tovább erősítette az amerikai-lengyel kapcsolatokat. A redzikowói bázis megnyitásával Varsó még egyértelműbbé tette, hogy kész szembeszállni az orosz fenyegetéssel, míg Moszkva ellenlépéseket ígér, ami tovább fokozhatja a térség feszültségeit.
Ezt is ajánljuk a témában
Andrzej Duda kiemelte, hogy „az egész világ egyértelműen és világosan látja, hogy Lengyelország már nem orosz befolyási övezet”.
„Ez az amerikai támaszpont a mi földünkön, Lengyelországban, annak központjában fog épülni, és attól a pillanattól kezdve, hogy ez a támaszpont itt áll, az egész világ világosan és világosan látni fogja, hogy ez már nem Oroszország befolyási szférája. És a mi, lengyel szemszögünkből ez stratégiailag a legfontosabb dolog”
– áll a lengyel elnöki iroda X bejegyzésében: