Nem maradt több kérdés: Trump elsöprő győzelmet aratott
Összesen 312 elektort szerzett a republikánus elnökjelölt.
„Európának tartania kell magát korábbi ígéretéhez: támogatnia kell Ukrajna háborús védekezését” – mondta az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő.
Nyitókép: John THYS / AFP
Donald Trump újraválasztása átalakítja az Európai Unió kapcsolatait az Egyesült Államokkal és az igazsággal is, „mert az igazság néha képlékeny lehet” – jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben szerdán.
Az Európai Parlament plenáris ülésén, az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokról az amerikai elnökválasztás eredményének ismeretében tartott vitán Josep Borrell azt mondta:
Donald Trump újraválasztásának egyértelművé kell tennie az Európai Unió számára, hogy biztonságának szavatolás fontosabb, mint korábban, sorsát pedig a saját kezébe kell vennie.
Kijelentette: az amerikai választások eredményének a globális fejleményekre is messzemenő következménye lesz, sőt, az eredmény „unokáink világára is hatással lesz”. Ezzel kapcsolatban azt mondta, az új amerikai kormány nem ugyanarra fog összpontosítani, amire Joe Biden jelenlegi elnök és Antony Blinken külügyminiszer, a palesztinok biztonságának szavatolása lecsökken, és felerősödhetnek a kereskedelmet érintő problémák.
„Azt nem tudom megmondani, hogy mit fog tenni az új amerikai elnök, és azok hatására mi fog történni, ahogy azt sem, mire készüljünk, de résen kell lennünk. Nem szabad olyan benyomást keltenünk, hogy meg vagyunk ijedve” – fogalmazott.
Szavai szerint felvetődnek a geopolitikai és gazdasági kérdések mellett erkölcsi és humanitárius kérdések, ahogy biztonsági és védelmi kérdések is. Utóbbiakkal kapcsolatban kiemelte: Ukrajnát aggasztja, hogy milyen politikát követ majd az új amerikai kormány.
Európának azonban tartania kell magát korábbi ígéretéhez: támogatnia kell Ukrajna háborús védekezését
– jelentette ki. Ha Európának az amerikai támogatást is helyettesítenie kell, az jelentős ipari és pénzügyi erőfeszítést kíván – hívta fel a figyelmet.
„Nem születhet semmiféle döntés a háborúval kapcsolatban Ukrajna részvétele nélkül, mivel az agresszió legnagyobb árát Ukrajna fizette” – fogalmazott Borrell, majd úgy folytatta: „azt szeretnénk, ha minél előbb véget érne a háború”.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a háború befejezésének mikéntje is nagyon fontos, ugyanis „fenntartható megoldást kell találni”.
Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke, a Patrióták Európáért frakció első alelnöke felszólalásában azt mondta: Donald Trump történelmi jelentőségű választási győzelme új fejezet nyit a transzatlanti kapcsolatokban. Hangsúlyozta: most van esélye annak, hogy minél hamarabb véget érjen az ukrajnai háború, és mielőbb fegyverszünet, majd béke legyen.
Itt az ideje annak is, hogy Európa végre tegyen többet a saját biztonságáért és globális súlyának növeléséért”
– fogalmazott.
A politikus kiemelte: az emberek többsége Amerikában, ahogy júniusban Európában is, a változásra szavazott. A választók nemet mondtak a liberális elit politikájára, és azok a patrióta pártok erősödtek meg, amelyek a béke pártján állnak, ellenzik az illegális migrációt és támogatják a családokat – húzta alá.
Donald Trump győzelmével a józan ész kerekedett felül, a woke-őrülettel szemben. Jó hír ez, a szólásszabadság híveinek is”
– fogalmazott.
Az amerikaiak úgy döntöttek, hogy újra naggyá teszik Amerikát, „most pedig rajtunk a sor, hogy naggyá tegyük Európát” – fogalmazott Gál Kinga, majd hozzátette: a patrióták erre készen állnak.
(MTI)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Összesen 312 elektort szerzett a republikánus elnökjelölt.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Az oroszok szerint nem igazán maradt mozgástere az ukrán elnöknek.