A spanyol kegyelemdöfés után vége az évszázad üzletének

2024. november 20. 21:26

A spanyol kormány teljesen ellehetetlenítette a Talgo-felvásárlást.

2024. november 20. 21:26
null

Nyitókép: OSEP LAGO / AFP

Pedro Sánchez kormánya a jogi manőverek mestere, amit most a magyarok is megtapasztalhattak. A spanyolok titkosszolgálati jelentésekkel védték be magukat, ellehetetlenítve a Talgo felvásárlása körüli jogi fordulatot – számolt be a vg.hu

Ezt is ajánljuk a témában

Korábban úgy tűnt, a spanyol kormány legdurvább lépése az volt, hogy nemzetbiztonsági indokra hivatkozva akadályozta a Magyar Vagon csoport tulajdonszerzését. Most azonban kiderült, hogy van még egy ütőkártyájuk: a spanyol hírszerzés, a CNI nem oldja fel a Talgo-ügy titkosítását. Így soha nem derülhet ki, milyen alapon állították, hogy a magyar befektetők orosz befolyás alatt állnak, miközben a Magyar Vagon már 2022-ben megszakította kapcsolatait az oroszokkal. Ezzel szemben a Talgo évtizedes együttműködésben állt az orosz vasúttársasággal.

A spanyol legfelsőbb bíróság papíron kérhette volna a titkosítás feloldását, de erre valójában esély sem volt.

A spanyol kormány olyan terepre terelte az ügyet, ahol a magyaroknak gyakorlatilag nincs esélyük nyerni. A CNI jelentéseit ugyanis csak a kormány bírálhatja felül, nem a bíróság. Ez azt jelenti, hogy bár a nemzetbiztonsági indoklás megkérdőjelezhető, jogilag mégis támadhatatlan marad. A spanyol kormány lépése nemcsak a magyar befektetőket érintette hátrányosan, hanem a Talgo részvényeseit is. A magyarok ajánlata részvényenként 5 euró volt, ami összesen 619 millió eurót jelentett volna. A spanyol kormány közbelépése óta a Talgo részvényei 3,44 euróra estek, ami 193 millió eurós veszteséget, átszámítva 77 milliárd forintot jelentett a részvényesek számára.

Jelenleg a baszk Sidenor a legesélyesebb vevőjelölt, de várhatóan sokkal alacsonyabb árat kínál majd, mint a Magyar Vagon. Ez az eset nemcsak a magyarok üzleti lehetőségének végét jelenti, hanem az uniós alapelvek, különösen a tőke szabad áramlásának sérülését is felveti.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
monybbsc
2024. november 22. 02:17
Putyinpincsiként senki ne csodálkozzon, hogy a Putyin által ellenségnek kikiáltott “kollektív nyugaton” nem látják szívesen stratégiai ágazatokban.
krumplinudli
2024. november 21. 19:53
Ezt már pár hónapja lehet tudni
Silcon
2024. november 21. 12:27
Szóval elkészült a recept, mit kell tenni, ha meg akarsz akadályozni egy számodra nem kívánatos tulajdonszerzést. A megoldást melegen ajánlom az EU csatlakozás előtt álló országok vezetőinek. Ne legyenek olyan hülyék (lefizetettek) mint a mi privatizátoraink.
Melós
2024. november 21. 10:25
Milyen uniós alapelvek? 2010 óta szegjük meg iparszerűen azokat, miért kéne csodálkoznunk, hogy a rosszabb üzletet választják helyettünk? Komolyan erről cikket kellett írni? Másnak ez természetes, aki legalább 8 osztályt kijárt. Senkinek nem kell egy lázadó+tolvaj+bóvli üzletfél. Foglaljuk el Spanyolországot is Brüszel után! Nekünk ez megy. Leöntelek egy vödör sz*rral, és megkérdezem, szeretsz-e ezután : épeszű ember tudná a választ. A kormánypártiak IGEN-t követelnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!