Megdöbbentő videó: így dolgoznak az ukrán sorozótisztek – a kocsmákból szedték ki a harcképes férfiakat és vitték is őket a frontra
Egyre komolyabb a fejetlenség, ugyanis drasztikusan apad az utánpótlás a fronton.
Új fénytörésbe helyezi az utóbbi időben megszaporodott kényszersorozásokat egy friss ukrán riport.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka
Az elmúlt hetekben megszaporodtak a „sorozási razziák” Ukrajnában, egy alkalommal például a kocsmákból szedték ki a harcképes férfiakat, hogy vigyék is őket a frontra. A Strana ukrán hírportál a sorozásért felelős TCC-vel és a védelmi minisztériummal is felvette a kapcsolatot ez ügyben.
Azt írják: ez egyrészről egy „PR-fogás”, amely azt hivatott üzenni mind a hadsereg, mind a társadalom irányába, hogy senki sem érinthetetlen. Mint írják: korábban a TCC-t lefizették az éttermek, bárok, szórakozóhelyek annak érdekében, hogy vendégeiket ne zavarják. Felsőbb utasításra most ezek a juttatások semmissé váltak, ám ez nem jelenti, hogy nem fog visszatérni ez a konstrukció – jóval drágábban.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre komolyabb a fejetlenség, ugyanis drasztikusan apad az utánpótlás a fronton.
Ahogy azonban a portál írja: a PR-fogás csak elkendőzi a kényszersorozások valódi okát: nevezetesen, hogy egész egyszerűen stagnál az új behívottak száma, annak ellenére, hogy a hivatalos kommunikáció szerint háromszorosára ugrott a hadsereg állománya. A hírportálnak megszólaló források szerint erről szó sincs: voltaképpen csak engedtek az egészségügyi követelményekből, ezért eleinte tapasztalható volt némi növekedés, egészen szeptemberig, amikor is a számok ismét zuhanni kezdtek.
Főként abban reménykedtünk, hogy felelősségteljes polgárokról van szó, akik nem fognak bujkálni, ha megkapják a behívót. A valóság azonban mást mutatott”
– fogalmazott az egyik sorozó.
Elmondta azt is: gyakorlatilag piac épült a sorozás elkerülésére, rengetegen olyan vállalkozásnál kerestek munkát, amelyek bizonyos pénzösszeg ellenében megtarthatják a férfiakat, mint munkaerőt. A TCC munkatársa elárulta: hiába vizsgálták ezeket felül, és hiába indultak el az utcai razziák, a korrupció olyan mértékű, hogy az utcáról összeszedett emberek csak 10-15 százaléka megy tovább végül a frontra.
Akár rögtön leszállhatsz a buszról ami a toborzóirodába visz, ez nagyjából ezer dollárba kerül. Olyan is van, hogy a sorozók havi 500-1000 dollárért biztosítanak, hogy nem jönnek érted újra. (...) A végén aztán csak azok maradnak, akiknek semmi kapcsolata nincs”
– meséli az egyik forrás.
Tovább nehezíti az ukránok helyzetét a már fentebb is említett enyhébb egészségügyi követelmények.
Asztmás, cukorbeteg, drogos, alkoholista, vagy mozgáskorlátozott, aki öt métert se tud futni – mindegy, viszik a kiképzőközpontba”.
Persze, mint azt a forrás elmondta, az a gond, hogy az ilyen emberekkel nem tud mit kezdeni a hadsereg. Így aztán egyik kiképzőközpontból a másikba hurcolják őket. Általában valamilyen házimunkára fogják be őket, míg végül 1-2 hét elteltével elviszik őket a front azon részére, ahol legfoghíjasabb az ukrán haderő.
A portál továbbá azt is fejtegeti: akár csökkenthetik is a sorkötelezettségi korhatárt (amely jelenleg 25 év). Jelenleg az ukrán vezetés az utcai razziák hatását várja, ám ha világossá válik, hogy még tovább fog húzódni a háború, akkor egyre valószínűbbé válik a korhatár csökkentése.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig Zelenszkij egyre csak győzelmi ábrándokat sző.