Az orosz frontról tudósító amerikai influenszer szerint az ukránok civil célpontokra lőnek Kurszk régióban (VIDEÓ)
A vlogger egy kiégett autót mutat be és helyi lakosokat kérdez legújabb riportjában.
Európai hírszerzési jelentésekből kiderült, hogy több mint 2500 ilyen drón készült az elmúlt egy évben.
Nyitókép: Yves Choquette / AFP
Oroszország tavaly kezdte meg egy új, hosszú hatótávolságú támadó drón, a Garpiya-A1 gyártását kínai motorok és alkatrészek felhasználásával, amelyet már az ukrajnai háborúban is bevetettek – derült ki egy európai hírszerzési ügynökség két forrásából és a Reuters által látott dokumentumokból.
Az IEMZ Kupol, az orosz állami fegyvergyártó Almaz-Antey leányvállalata, több mint 2500 ilyen drónt gyártott 2023 júliusa és 2024 júliusa között.
A Garpiya létezéséről, amely kínai technológiát alkalmaz, eddig nem számoltak be. A drónokat katonai és polgári célpontok ellen vetették be Ukrajnában, ahol súlyos károkat okoztak az infrastruktúrában és áldozatokat szedtek. A hírszerzési források szerint a Garpiya hasonlít az iráni Shahed drónokra, de számos különleges jellemzője van, például egyedi csavarozható uszonyok és Limbach L-550 E motorok, amelyeket Kínában gyártanak.
Ezt is ajánljuk a témában
A vlogger egy kiégett autót mutat be és helyi lakosokat kérdez legújabb riportjában.
A Reuters megvizsgált egy szerződést, amelyet 2023 első negyedévében írtak alá az orosz védelmi minisztérium és a Kupol között egy új dróngyár létrehozásáról. A drónok gyártására egy volt cementgyárat használnak Izsevszkben, amelyet a Kupol 2020-ban vásárolt meg. A hírszerzési ügynökség szerint a gyártáshoz szükséges alkatrészeket kínai beszállítók, köztük a TSK Vektor és több más kínai cég biztosította.
Az Egyesült Államok és NATO is aggodalmát fejezte ki Kína orosz védelmi iparhoz nyújtott támogatása miatt.
Bár Peking azt állítja, hogy szigorúan ellenőrzi a potenciális katonai felhasználású termékek exportját, és elkötelezett a béketárgyalások mellett, egyes források szerint a kínai cégek továbbra is alkatrészekkel látják el Oroszországot.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a múlt héten arra kérte Kínát, hogy hagyjon fel Oroszország támogatásával az ukrajnai háborúban, amely jelentős szerepet játszik a konfliktus folytatásában.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ország nagy előrelépést tett a drónok gyártásában az elmúlt évek során.