Brüsszelben egy torz szivárványkoalíció öltött testet – és ellenzékének legmarkánsabb vezére Orbán Viktor
Így kell gondolkodnunk az új európai politikáról. Nagy Ervin írása.
„Bűnös hanyagság lenne, ha ezt válasz nélkül hagynánk” – fogalmazott a kancellár.
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
A német kormány jelentős lépést tett az ország és Európa légvédelmének megerősítésére azzal, hogy szerdán hadrendbe állította az első IRIS-T légvédelmi rendszert a Hamburg közeli Todendorfban – írta meg az Infostart a The Defence Post nyomán. Az eseményen Olaf Scholz német kancellár hangsúlyozta, hogy Oroszország az elmúlt években felgyorsította fegyverkezési programját, különös tekintettel a rakéták és cirkálórakéták telepítésére. A Kalinyingrádi exklávé területére telepített orosz fegyverek mindössze 530 kilométerre vannak Berlintől, ami a kancellár szerint a fegyverzetkorlátozási megállapodások megszegését jelenti.
Scholz egyértelművé tette, hogy
Németország és Európa nem nézheti tétlenül az orosz fegyverkezést: „Bűnös hanyagság lenne, ha ezt válasz nélkül hagynánk.”
Az IRIS-T üteg, amelyet hadrendbe állítottak, a 2022-ben indított Sky Shield Initiative része, amelyhez már 22 ország, köztük Magyarország is csatlakozott. A Bundeswehr összesen hat IRIS-T SLM rendszert rendelt a Diehl Defence vállalattól 950 millió euró értékben, amelyeket 2027 májusáig szállítanak le.
Az IRIS-T rendszer az egyik legkorszerűbb légvédelmi technológia, amely eddig csak Ukrajnában volt hadrendben. Németország, mint Ukrajna második legnagyobb támogatója, már négy ilyen rendszert szállított Kijevnek, és további nyolcat ígért. A német kancellár kiemelte, hogy az Ukrajnába küldött IRIS-T rendszerek eddig több mint 250 rakétát, drónt és cirkálórakétát lőttek le, ezzel számos életet megmentve.
Scholz arra is figyelmeztetett, hogy Európa nemcsak a védelmi rendszereit kell, hogy fejlessze, hanem növelnie kell a precíziós rakétáinak számát is, hogy ne maradjon el Oroszországtól stratégiailag fontos területeken. Hangsúlyozta, hogy Európa legfőbb feladata a béke biztosítása és a háború elkerülése. „Nyilvánvalóvá kell tennünk, hogy minden ellenünk irányuló fegyveres agresszió súlyos következményekkel járna a támadóra is” – mondta a kancellár. Scholz beszéde egybecseng Washington és Berlin júliusi bejelentésével, miszerint 2026-ban megkezdik az amerikai Tomahawk cirkálórakéták németországi telepítését.