Ausztria megszerezte a belügyi és migrációs biztosi pozíciót, amely szintén hangzatos, de a gyakorlatban nem sok haszna van. Az mindenesetre bizonyos, hogy Magnus Brunner jelölése jól mutat az Osztrák Néppárt választási kampányában.
Bukarest kudarcként élheti meg, hogy Roxana Mînzatu mindössze az emberekért, képességekért és készültségért felelős biztosi pozíciót kapta meg, spanyol párttársa viszont az egyik legfontosabb területért fog felelni.
Belgium, hiába ad helyet az unió szerveinek, szintén kénytelen volt beérni a felkészültségért, krízismenedzsmentért és egyenlőségért felelős biztosi pozícióval.
Ursula von der Leyen hatalmának megerősödése egyáltalán nem meglepő.
Több erős európai vezető meggyengült az idei választásokon,
így Von der Leyen előtt megnyílt a tér a cselekvésre. Emmanuel Macron francia elnök a júniusi EP-választáson megsemmisítő vereséget szenvedett el a jobboldaltól, aztán a nemzetgyűlési választáson a baloldali ellenzéke győzött, azóta permanens kormányválság van. Ennek következménye a francia biztos személye körüli kavarodás is. A német kancellár leginkább a túléléséért küzd a legutóbbi katasztrofális tartományi választási eredmények után, Donald Tusk a belpolitikával van elfoglalva, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pedig nem elég erős ahhoz, hogy európai szinten magához ragadja a kezdeményezést.
Az EB vezetőjének szerencséje van azzal is, hogy az Európai Tanács élére António Costa volt portugál miniszterelnököt választották az uniós vezetők. Lehet, hogy széles körben tisztelik a baloldali politikust, de nem várható tőle, hogy szembeszálljon Ursula von der Leyennel, mint ahogy Charles Michel, a tanács leköszönő belga vezetője tette.
A bizottság elnökének gyakorlatilag egy jelentős ellenfele maradt az Európai Unió intézményrendszerében: az Európai Parlament. Az EP már régóta elégedetlen Von der Leyennel, a frakciók most pedig lehetőséget kapnak, hogy borsot törjenek a bizottság elnökének orra alá. A mostani jelöléseket követően ugyanis minden jelöltnek az Európai Parlament elé kell állnia, ahol a képviselők fárasztó, többórás meghallgatásokon fogják őket faggatni tapasztalataikról és alkalmasságukról. A meghallgatások októberben kezdődnek, de a Zöldek – Európai Szabad Szövetség (Greens/EFA) szóvivője már a múlt héten kijelentette: a biztosi pozíciókra pályázóknak kemény meghallgatásra kell készülniük, és nem vehetik magától értetődőnek, hogy az EP támogatni fogja őket.