Ha nincs Orbán, Európa már 2015-ben elesett volna – sőt, az egész megújuló konzervatív jobboldal az ő köpönyegéből bújt elő

2024. július 01. 05:37

Most mégis fanyalognak, és azon dilemmáznak, hogy felvegyék-e a frakciójukba. Szerencsére a miniszterelnökünk nem szívbajos.

2024. július 01. 05:37
null
Ungváry Zsolt

(Nyitókép: Gabriel Bouys/AFP)

2011. január elsején Magyarország Belgiumtól átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. A régi tagállamok vezetői némi gyanakvással tekintettek Orbán miniszterelnökre, akiről mindannyian tudták, hogy jobboldali populista, és bár nagy fölénnyel nyerte meg a választást fél évvel korábban, azért a megnyerően szakértő és népére mint a szeme világára vigyázó baloldali kormányok után érthető ellenszenvvel fogadták Brüsszelben.

Sokuk kétségeit fogalmazta meg a német kancellár, Angela Merkel egy bizalmas, szűk körű tanácskozáson:

– Ha már felvettük ezeket a kelet-európai piacokat, illetve akarom mondani munkaerő-kibocsátókat, vagyis hogy pontosan fogalmazzak: szatellitállamokat keletről, úgy illendő, hogy ne hagyjuk ki őket a rotációs rendből, és ha rájuk kerül a sor, ők is tölthessék be az EU soros elnöki tisztét. No persze megfelelő kontroll mellett.
– Ki tudja, meddig maradnak egyáltalán az Unióban? – vetette fel David Cameron brit miniszterelnök lefitymálóan.
– Ugyan, meg se jegyezzük a nevét – szólt Werner Faymann osztrák kancellár, és ezen jót derült belga kollégája, Yves Leterme.
– Még hogy Orbán, micsoda fura név, erre se fognak emlékezni tíz év múlva – tette hozzá kacagva José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök.
– Azért ezek a magyar nevek elég jellegzetesek – egészítette ki Nicolas Sarkozy francia elnök. – No persze, nem állítom, hogy évek múlva is találkozunk vele az Európai Tanácsban…

Végül aztán a magyarok egész ügyesen levezényelték a dolgot:

nem omlott össze a szervezet, nem lépett ki senki, nem tört ki háború, nem volt járvány és gazdasági összeomlás, nem özönlötték el távoli kultúrák szerencselovagjai a kontinenst.

Telt-múlt az idő.

Tizenhárom esztendővel később Orbán Viktor és csapata ismét megkapta a lehetőséget, hogy hat hónapra a normalitás beköltözzön az Unió fővárosába. 

– Semmi vész – mondta a miniszterelnök az aggodalmaskodó kormányfőknek –, én vagyok itt az egyetlen, aki ezt már végigcsinálta, majd mindig szólok, mit kell tenni.

A többit már nem mondta, csak gondolta:

Biztos, hogy ebben a szövetségben van a helyünk?

A terroristát kiengedik, sőt európai törvényhozóvá választják. A határvédelemért megbüntetnek, holott a schengeni egyezmény ezt előírja nekünk.

Vannak egyenlőbbek, akik kereskedhetnek Kínával és vehetnek orosz gázt, másoknak ezt felróják. A saját népére lövető belefér az EU-s toleranciába, csakúgy mint a közszolgálati médiát erőszakkal elfoglaló lengyel kormány. A nem tag Ukrajnába számolatlanul öntik a pénzt, egy tagállamnak pedig nem fizetik ki a jogszerűen járó milliókat. Ha erre azt felelik: minek indul egy euroszkeptikus az uniós választásokon? Hát azért, mert a demokrácia szabályai szerint azoknak az érdekeit is képviselnie kell valakinek a döntéshozó fórumokon, akiknek nem tetszik ez a vircsaft.

Nagy dilemma ez: maradni és megreformálni – vagy inkább távozni.

Orbán makacsul maradni akar, bízik a javíthatóságban, és

tény, hogy egy jól működő, hagyományaihoz hű Európa nagyon klassz dolog. Csak kérdés, van-e rá esély.

Lehet-e ehhez nekünk erőnk, kell-e egyáltalán akaratuk ellenére jót tenni velük; a választások azért azt mutatták, hogy az európaiak jelentős részének megfelel az, ami van. Létezik-e, létezhet-e még az az Európa, amit mint valami ábrándképet kergetünk, vagy tudomásul kell venni, hogy maga Európa mást ért Európán, mint mi? (Legfeljebb lehetnénk egyfajta Európa-skanzen, ahol reneszánsz festők képeit állítják ki, keresztény templomok orgonáin Bach zenéje csendül fel, az otthonokban Mozart, Verdi meg Beethoven; az iskolákban Aquinói Szent Tamás istenbizonyítékait elemzik.

Rembrandt, Tolsztoj, Moliere és Shakespeare, Beatles, ABBA, Quo vadis, Ben Hur, Zeffirelli, Bergman, Asterix és Franz Beckenbauer.

A mostaniaknak meg maradjon az, amit akarnak és ami belefér a woke-jukba.)

Ha nincs Orbán, Európa már 2015-ben elesett volna. Valamennyi migrációellenes párt, a megújuló konzervatív jobboldal (Melonitól Wildersig, Babištól az átalakult Ficóig) valamilyen szinten Orbán köpönyegéből bújt elő, most meg fanyalognak, felvegyék-e a frakciójukba. Szerencsére a miniszterelnökünk nem szívbajos;

ha nem látják szívesen, hát gründol magának egy másikat.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kohán Mátyás

Mandiner

Idézőjel

Egyre nehezebb úgy tenni, mintha értelme volna a szankciós tébolynak.

 

Összesen 270 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
irmag2
2024. július 01. 14:40
Ha Orbán Viktor gondolatait nem közvetítik a nemzetek politikusai az országaik népének őszintén az uniós országokban, akkor a szervezet beteg működését támogatják! A nagy gondolatokra tekintettel kell lenni!
AROON
2024. július 01. 10:40
Látom a libsi trollok beindultak, ömlik a mainstream! Ámbár genetikai korcsoktól nem is várok mást!
Vfefe
2024. július 01. 10:06
Hogy beindultak a fizetett, magyargyulolo ballibsik. Orom nezni a vergodesuket. Csak igy tovabb! Bofogjetek a hulyesegeiteket, ez jo a normalis magyaroknak!
Ekrü123
2024. július 01. 09:06
Skywalker_bp 2024. július 01. 07:56 Hogy miért kell új frakciót létrehozni ahelyett, hogy belépne a már készbe? Mert több esze van mint nektek. -Így nem kell olyan segget is nyalnia, amit nem akar -Így a Patrióta frakció egy gyűjtő frakció lehet, hisz sokan vannak olyanok, akiknek elege van a Néppárt-Szoci- libsi koalából, de az ID-be nem lépnének be egyrészt mert jobbosok, vagy a lejáratások miatt. Erre lesz jó egy új frakció amelyik összefogja azokat akik patriótának tartják magukat, hisznek a nemzetállamokba , legyenek akár bal akár jobboldaliak. A Néppárttal egy süllyedő hajóra szálltatok. Elég csak megnézni azokat a pártokat, amelyek jobboldaliként lepaktáltak a ballibsikkel, hogy mi lett a sorsuk. Még valami. Ha nézted volna a híreket, Rutte Orbán jóváhagyásával lett NATO főtitkár, nem véletlen jött ide Canossát járni hozzá az előző főtitkár és gazsulált neki Rutte is mindent megígérve. Ursula pedig még NEM elnök, ahhoz ugye meg kell alakuljon az EP és ott meg kell szavazzák.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!