Manfred Weber elszabadult: az egész EU-ban kötelező katonai szolgálatot akar
Az Európai Néppárt frakcióvezetője szerint „szükségünk van egy európai atomfegyverre”.
Az unió egyes országai biztonsági kötelezettségvállalásokat kívánnak tenni, melynek sajtóhírek szerint a katonai segély is garanciája lenne.
Nyitókép: AFP / Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya
A Die Welt arról ír, hogy két hónapon belül az Európai Unió biztonsági kötelezettségvállalásokat szeretne tenni Ukrajna felé, és a garanciák része lenne a katonai segély is. A lap információ szerint ráadásul a katonai és gazdasági garanciák addig lennének érvényben, amíg Ukrajna tagja nem lesz az EU-nak és a NATO-nak!
Egy uniós tervezetben konkrétumokat is fölbukkannak: katonai és polgári segély, humanitárius, pénzügyi és kereskedelmi segítség, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek lakhatása, reformok, újjáépítés és annak támogatása, diplomáciai támogatás.
Vagyis ha Brüsszel és Ukrajna megállapodik, egy újabb támadás esetén a 24 órán belül konzultálniuk kell Ukrajna szükségleteiről a feleknek. És bár a dokumentumban egyelőre nincs szó arról, hogy uniós katonákat küldjenek a frontra, Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője nemrég azzal állt elő, hogy az egész EU-ban vezessenek be kötelező katonai szolgálatot, ami intő jel.
Hozzáteszik: az Ukrajnának szánt támogatási alap idén ötmilliárd euró lesz, de 2027-ig folyamatosan növelnék az összeget, sőt, már a Gázai övezet újjáépítésének a költségei is fölmerültek.
A kötelezettségvállalásokkal kapcsolatban a lap kiemeli: kétoldalú megállapodások születtek már Ukrajnával, amiket Németországgal, Dániával, Franciaországgal, Olaszországgal, Finnországgal, Hollandiával és Lettországgal kötött a háborúban álló ország.
Az országok másik csoportja nem akar ilyen megállapodásokat: Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Bulgária, Ciprus, valamint a semleges államok, azaz Írország, Ausztria és Málta sem kívánja ezt.
Leszögezik, hogy bár Svájc és Törökország ugyan nem EU-tag, mindkét ország jelezte, nem szeretne biztonsági megállapodásról tárgyalni Ukrajnával.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Néppárt frakcióvezetője szerint „szükségünk van egy európai atomfegyverre”.