Nem támogatja a kormány, hogy Mark Rutte NATO-főtitkár legyen
„Nagyon fura lenne, ha egy ilyen ember jelöltségét a magyar kormány támogatná” – mondta Szijjártó Péter.
Magyarország is köztük van.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron
Mark Rutte az első számú jelölt a NATO következő főtitkári pozíciójára. Jens Stoltenberg hamarosan távozik az észak-atlanti katonai szövetség éléről, és az eddigi holland miniszterelnököt szeretnék sokan az utódjául.
Ruttét támogatja az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország
– vagyis a NATO összes nyugati nagyhatalma.
Rutte 2010 óta vezeti Hollandiát, és ugyan már tavaly lemondott, s már rég túl vagyunk az előrehozott választásokon is, de mivel a választásokon győztes Geert Wilders nem tudott kormányt alakítani, továbbra sincs új vezetése Hollandiának. Mark Rutte így még mindig ügyvezető miniszterelnök az országban.
A NATO ügyei azonban nem várhatnak: az Euractiv szerint hamarosan szeretnék már megnevezni a katonai szövetség leendő új vezetőjét, különös tekintettel a NATO közelgő 75. születésnapi ünnepségére.
De nem mindenki sorakozott fel a kiszemelt utód, Mark Rutte mögé. Klaus Iohannis román elnök, aki évek óta építi nemzetközi kapcsolatrendszerét, szintén bejelentkezett a NATO vezetésére. Ugyanakkor nem tudni őt támogató jelentős nemzetközi szereplőkről.
Az Orbán Viktor vezette magyar kormány pedig szintén felszólalt Mark Rutte jelöltsége ellen.
Mint ismert, az eddigi holland miniszterelnök az Orbán-kormány kemény kritikusa volt az elmúlt években.
Emellett a választási átmeneti időszakban leledző Szlovákia, valamint az örök NATO-különutas Törökország vezetése lebegteti még, támogatja-e vagy sem Ruttét a NATO vezetésére.
Ezt is ajánljuk a témában
„Nagyon fura lenne, ha egy ilyen ember jelöltségét a magyar kormány támogatná” – mondta Szijjártó Péter.