Így vágja maga alatt a fát az Európai Unió, most éppen a légi közlekedésben
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Trudeau miniszterelnök szerint szabadok a kanadai választások, a kanadai titkosszolgálatok szerint azonban történtek már kínai beavatkozások.
Justin Trudeau a kanadai vizsgálóbizottság szerdai meghallgatásán fenntartotta véleményét, miszerint a 2019-es és a 2021-es kanadai választások tisztességesek és szabadok voltak, kormánya megőrizte a választások tisztaságát, külső erők nem avatkoztak be, az eredmények a kanadai választópolgárok döntését tükrözik - írja a BBC.
A Marie-Josee Hogue Quebec-i bíró által vezetett testület negyven kormányzati embert, politikust, szakembert hallgat meg az ügyben, mielőtt májusban jelentést tenne le az asztalra.
A gyanú az, hogy Kína - és valamilyen formában India - beavatkoznak a kanadai politikai élet menetébe,
a kanadai hírszerzés (CSIS) 2022-ben a sajtóban megszellőztetett iratai szerint a szolgálatok bizonyítékokkal rendelkeznek, hogy Kína beavatkozott a 2019-es és a 2021-es kanadai parlamenti választásokba.
Az iratok szerint kínai pénzből buszoztattak külföldi (kínai) diákokat, hogy egy választókörzetben a liberálisok egyik jelöltjének, Han Dong képviselőjelölt kampányát segítsék - diákvízummal, tartózkodási engedéllyel külföldiek is szavazhatnak a pártok jelölőgyűlésein. (Dong, aki 2023 tavaszán kilépett a pártból, és függetlenként ül bent a kanadai parlamentben, tagadta a vádakat.) Egy másik esetben egy meg nem nevezett liberális jelölt kampánystábja kapott nagy összeget kínai forrásból.
A miniszterelnök három óráig tartó szerdai meghallgatásán elismerte, hogy a hírszerzés anno tájékoztatta őt erről a gyanús eseményről, de nem találta több forrásból bizonyítottnak a gyanút, és úgy vélte, az ilyen kis szabálytalanságok nem lehetettek hatással az általános választói hajlandóságra, a választási preferenciákra, valamint maga a hírszerzés is úgy vélte,
Dong képviselőjelölt nem is tudott arról, hogy állítólag éppen az ő érdekében avatkoztak be külső erők a választás menetébe.
A másik ügyben a hírszerzés azt sejti, hogy több ezer dolláros kenőpénzt helyeztek el a kínaiak, és az indiai kormány illegális pénzügyi támogatásban részesített olyan kanadai politikusokat, akik India-barát álláspontot foglaltak el az Indiát érintő kanadai parlamenti vitákban. A kanadai sajtó úgy tudja, jól dokumentálható dezinformációs kampány zajlott a választás előtt az online térben, hogy
meggyőzze a kínai származású kanadaiakat, hogy ne támogassák a Konzervatív Pártot.
Erin O'Toole, a konzervatívok akkor vezetője múlt heti bizottsági meghallgatásán azt nyilatkozta, hogy számolásaik szerint kilenc választókörzetben nagyrészt azért veszthettek a jelöltjeik, mert ellenlábasaik telepakolták a közösségi médiát lejárató hírekkel.
Kína és India következetesen tagadja, hogy bármi köze lenne ezekhez a vádakhoz.
A 2019-es és a 2021-es választásokat mindkétszer Trudeau pártja, a Liberális Párt nyerte, de a 2022-ben napvilágra látott titkos iratok miatt nyilvános vizsgálatot követelő kanadai közvélemény előtt végül meghajolt, és kezdeményezte a vizsgálóbizottság felállítását.
--