Megkérdeztük olvasóinkat Biden végzetes döntéséről: egyértelmű választ kaptunk!
Az amerikaik után a britek és a franciák is megengedték az ukránoknak, hogy Oroszországot támadjak nagy hatékonyságú fegyverekkel.
Katonai szempontból minél tovább tart a konfliktus, annál alaposabb munkát tud végezni Izrael a Hamász politikai és katonai munkájának felszámolásában.
Két dudás nem fér meg egy csárdában: a zsidók és a palesztinok is szeretnének nemzeti önrendelkezést – mondta el a Magyar Nemzetnek adott interjújában Robert C. Castel, aki szerint fennáll a veszélye annak, hogy Izrael egy ilyen kétnemzeti állam lesz. Ennek a hátrányait látjuk a világban számos országban, ezek a legtöbb esetben instabil államokká válnak – véli a biztonságpolitikai szakértő.
Castel szerint az a probléma, hogy
a palesztinok soha nem fogadták el, hogy a zsidóknak van rendelkezési joga itt a Jordán folyó és a tenger között,
hogy itt létezhet egy zsidó nemzetállam, ők ugyanis az egész területet akarják. A palesztinok szándékai nem változtak, csak a képességeik, márpedig ezek sokkal veszélyesebbek, amikor egy terrorszervezetről van szó – véli az Izraelben élő szakértő. Ha a palesztinok állami léthez jutnak, akkor sokkal nagyobb képességekkel rendelkeznek ahhoz, hogy a szélsőséges szándékaikat megvalósítsák, akár katonai vagy migrációs eszközökkel.
Castel szerint
katonai dimenzióban minél tovább tart a konfliktus, annál alaposabb munkát tud végezni Izrael a Hamász politikai és katonai munkájának felszámolásában,
így kevesebb civil áldozat is lesz, hiszen kisebb intenzitással tudja végrehajtani a műveleteket az izraeli sereg. Politikai síkon Izraelnek is az az érdeke, hogy a háború minél hamarabb érjen véget, mert rohamosan fogy Izrael támogatása elsősorban az Egyesült Államokban és a Nyugaton, ilyen szempontból pedig a palesztinok érdeke a háború elhúzódása.
Nyitókép: Izraeli katona terepjáróval a Gázai övezet határtérségében, Dél-Izraelben 2023. december 18-án. MTI/EPA/Abir Szultan