Kollár Lajos, a Magyarok a Világ Nyolcezresein expediciósorozat csapatvezetője volt az InfoRádió Aréna c. műsorának vendége, ahol a tragikus sorsú hegymászó, Suhajda Szilárd kapcsán kérdezték többek között arról, hogyan és miképp zajlik a mentés a Mount Everestről.
„Ez nem az Astoria”
A szakértő elárulta: ha valaki rosszul lesz, akkor „ez nem az Astoria”, ahová a segélyhívószám tárcsázása után 5-10 percen belül kiérkezik a mentő. Előfordulhat, hogy nincs kapacitás mentésre, hiszen ezeket az akciókat csak technikailag felkészült, akklimatizálódott személyek végzik, és ezeknek a megszervezése is napokba telhet.
Ideális eset a szakértő szerint, ha a közbeeső táborokban van ilyen mászó, vagy serpa. Azonban
abban a pillanatban, hogy valaki agyi ödéma jeleit mutatja, az szinte halálra van ítélve”
– szögezte le, hozzátéve, hogy a mentés idejét az ilyen hegymászó ugyanis sajnos nem fogja tudni kivárni.
Kollár Lajos korábban is megszólalt Suhajda Szilárd tragédiája kapcsán. Ő volt az is, aki rámutatott: valószínűleg azért nem találták meg a magyar hegymászót, mert az agyi ödéma következményeként koordinálatlan mozgásokat végzett, és rossz irányba indult.
***
A szingapúri hegymászó, Shrinivas Sainis Dattatraya esetéről az Outside számol be. Dattatraya eltűnése előtt feleségének írt SMS-t, amelyben az állt, hogy agyi ödémában szenved, ezt valószínűleg a megfelelő akklimatizáció hiánya okozta. Felesége elmondta: nem tartja valószínűnek, hogy férjét megtalálják. 39 éves volt. Gazdag élete volt, amelyet félelem nélkül élt.
Nyitókép: Suhajda Szilárd Facebook-oldala