Rádöbbent a brit lap: Orbán megingathatatlan, a többiek pedig csak sodródnak az árral
Donald Tusk és Volodimir Zelenszkij is teljesen más hangnemet ütött meg.
A páneurópai sajtó szerint az MCC Brussels létrehozása „stratégiailag jól időzített volt”.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) még november elsején bejelentette, hogy megalapítja az MCC Brusselst, amely Orbán Balázs kuratóriumi elnök szerint azzal a célkitűzéssel rendelkezik, hogy
a többféle nézőpontot, megközelítést visszahozza az uniós politikai kultúrába”.
Na, ez nem tetszik a kormány nemzetközi kritikusainak. Az új központ a bejelentése óta egyre nagyobb hullámokat vet: a Politico még csak egy pár kritikust szólaltatott meg, a Le Monde már komplett cikkben ment neki az intézménynek, most pedig az Euronews adott ki egy cikket azzal a címmel, hogy
Brüsszel most kapott egy magyar agytrösztöt. Itt van, miért számít ez.”
A lap kifejti, hogy az intézmény kritikusai szerint azért hozták létre az agytrösztöt, hogy a magyar miniszterelnök tudja erőltetni az Európáról alkotott elképzeléseit. Kiemelték, hogy az intézmény indító rendezvényét az Atomiumban tartották, amely bár Brüsszelben van, de a városközponton és az uniós buborékon kívül helyezkedik el.
Az Euronewsnak megszólalt Végh Zsuzsanna, az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) munkatársa is. „Szerintem ez egy valódi kísérlet arra, hogy a magyar kormány nézeteit Brüsszelben felerősítsék” - mondta Végh, s kifejtette, hogy
Nem hiszem, hogy ez egy valódi kísérlet arra, hogy olyan típusú konstruktív, együttműködő, tanácskozó vitát folytassunk, ami európai körökben megszokott. Ez a kormány nem így működik”.
A lap megszólaltatta Véghen kívül még Camino Mortera-Martinezt is, a Centre for European Reform (CER) egy másik agytröszt brüsszeli irodájának a vezetőjét is. Mortera-Martinez kifejtette, hogy kétféle agytröszt van: az egyik amelyik ezer szállal kapcsolódik a kormányához, s amelyeket a kormányok hangadóként használnak a szakpolitikák kialakításához, és vannak olyan magánintézmények, amelyek nagyrészt úgy finanszírozzák magukat, hogy nemzetközi intézmények vagy kormányok számára végeznek egyedi projekteket.
Mortera-Martinez leszögezte, hogy egyik sem jobb, mint a másik, és mindkettőre szükség van, de
az agytrösztök számára általában véve az a legfontosabb, hogy átlátható legyen a finanszírozásuk módja és a kapcsolódásuk”.
Mint mondta, az MCC Brussels „egy olyan agytröszt, amely teljes mértékben az Orbán-kormányhoz kötődik, és amely, feltételezem, azért van itt, hogy az ő nézeteit támogassa, és ötleteket keressen, amelyeket visszahozhat Budapestre”. „Ha előre tudja, hogy egy Orbán által támogatott szervezettel kommunikál, ha tudja, hogy milyen korlátai vannak, ha kapcsolatba lép egy ilyen szervezettel, akkor mi a probléma?”
Mortera-Martinez kifejtette, hogy üdvözli az agytrösztöt abban a reményben, hogy az kommunikációs vonalat nyit Budapesttel. A cikk ennek kapcsán összefoglalta, hogy Budapest és a brüsszeli Európai Bizottság között eddig nem túl sok barátság volt, a kommunikáció hiánya miatt. Mint írták, „az EU végrehajtó testülete évek óta bírálja Orbán Viktor kemény jobboldali kormányát a reformok miatt, amelyek gyengítették az igazságszolgáltatás és a média függetlenségét, és csorbították a kisebbségek – köztük a nők, az LMBTQI közösség és a menedékkérők – jogait.”
Mortera-Martinez ennek kapcsán védelmébe vette hazánkat: „Az összes vita úgy zajlik, hogy Magyarország vagy Lengyelország nincs a teremben, és mint agytröszt-vezető, aki jogállamisági és migrációs kérdésekkel foglalkozik, sok-sok gondot okozott nekem, hogy a kormányokat bevonjam a vitákba [...] és
sok-sok gondom volt azzal is, hogy másokat rávegyek arra, hogy fogadjanak el egy magyar vagy lengyel képviselőt a megbeszéléseken.
[...] Szóval a kommunikáció teljes hiánya van a viták két oldala között, és azt hiszem, ez senkinek sem használ” – tette hozzá.
Az Euronews megszólaltatta Orbán Balázst is, az MCC kuratóriumi elnökét is, aki kifejtette, hogy
ha valaki azt gondolja, hogy nekünk, magyaroknak csak egy bajunk van Brüsszellel, és ez az egy baj a pénz, akkor az félreért minket.
Nekünk rengeteg problémánk van Brüsszellel: a pénz, a háború, a szankciók, a globális minimumadó-megállapodás, a migráció általában, a nemi(identitás), az igazságszolgáltatás, Európa jövője és így tovább”.
Orbán azzal érvelt, hogy a központ elindulása az erőviszonyok miatt lett mostanra időzítve: Orbán Viktort áprilisban egymás után negyedik ciklusára választották újra, Olaszországban szeptemberben jobboldali kormányt választottak, az Egyesült Államokban a republikánusok elnyerték a demokratáktól a Képviselőház irányítását, és a Lengyelországgal való kapcsolatok, amelyeket Magyarországnak az ukrajnai orosz háborúval kapcsolatos álláspontja megrongált, a hírek szerint javulóban vannak.
„A Nyugattal kapcsolatos nemzetközi pozíciónk biztonságosabb, mint hat hónappal ezelőtt volt, és úgy gondolom, hogy mivel Európa hanyatlik, a választók politikai alternatívák után fognak nézni, vagy meggyőzik az úgynevezett hagyományos politikai pártokat, hogy változtassanak politikájukon” – mondta Orbán Balázs.
A válsághelyzet jelenlegi rossz kezelése támogatja az Európáról szóló alternatív elképzeléseket, és nyilvánvalóan Magyarország alternatív víziót kínál Európáról”
Az MCC Brüsszel – hangsúlyozta – „csak a kezdet”.
Nyitókép: Mandiner Archív