Erdoganék viszont az önkéntes hazatérést próbálják hangsúlyozni, illetve segíteni például szíriai házépítési programokkal.
Ezt a dinamikát írhatja felül az Istiklal utcai robbantás. Pénzváltó Nikolett szerint valószínűleg most ez lesz az új kampánytéma, Erdoganék pedig elsősorban a hagyományosan szavazatokat hozó terrorkérdést, illetve kurd kérdést vehetik elő. Ilyen szempontból politikai téren
kedvező lehetett nekik a merénylet, ahogy 2015 novemberében is az volt
– emlékeztet a kutató. Ekkor az történt, hogy a nyári választásokon az AKP nem tudott abszolút többséget szerezni, így nem tudott egyedül kormányt alakítani.
A 2015-16-ban sűrűn történő terrortámadások közül az egyik 2015. július 20-án, Suruçban történt, amely a PKK és a török állam közötti fegyverszünet felbomlásához vezetett. Egy másikra – egy 102 halottal és 400 sebesülttel járó robbantásra a központi vasútállomáson – pedig éppen az új választás előtt egy hónappal, október 10-én került sor Ankarában, egy ellenzéki – kurd – tüntetésen. Ez részben „megoldotta” Erdoganék problémáját: a szavazók inkább az AKP-ra voksoltak, így újra meglett az abszolút többség –
másrészt indokot szolgáltatott a kurdokkal szembeni fellépésre, a radikális PKK állásai bombázásához.
„Ez a fajta ostromlott erőd-retorika jól működik a világ minden részén, így Törökországban is: az erőskezű vezető ilyenkor vonzóbbnak tűnik a választók előtt, aki meg tudja védeni az embereket; igaz ez akár belső, akár külső támadás történik” – fejtegeti a szakértő. Így Erdogan most képes lehet ezzel a jobboldalról behúzni azt a hiányzó szavazatmennyiséget, amely megint elég lehet az abszolút parlamenti többséghez és elnöki újrázásához.
Pénzváltó Nikolett azt sem tartja kizártnak,
hogy még a választások előtt Ankara elrendel egy újabb szíriai intervenciót.
Emlékezetes, az Iszlám Állam 2017-es legyűrése után Törökország támadást indított a kurd hadsereg által felszabadított szíriai területek ellen, a terrorizmus elleni fellépéssel indokolva egyfajta úgynevezett biztonsági zónák létrehozásának igényével. Ezek jelentős részben sikerültek is.
„Amikor az európaiak bírálnak bennünket a kurdok miatt, ők vajon azonnal befogadnának több százezer kurd menekültet, ahogy mi megtettük?" - kérdez vissza a budapesti török nagykövet, amikor az Észak-Szíriában zajló török hadműveletekről faggatjuk. Interjúnk Ahmet Akif Oktay nagykövettel, aki szerint hazája katonai offenzívája Szíria biztonságát is szolgálja.
Ugyanakkor, mint arra Pénzváltó Nikolett rámutat,
a szíriai kurdok számára kimondottan rossz időpontban történt a merénylet,
annál is inkább, mert már régóta szóban forog egy újabb katonai intervenció Szíriában az elfoglalt „biztonsági zónák” kiszélesítéséről, és így összekapcsolásáról Kobani térségében, amely szíriai Kurdisztán egyik központjának is tekinthető. Vagyis most, hogy hivatalos szinten Ankara azt kommunikálja, hogy a támadó ugyan Afrínból érkezett, de a parancsot neki Kobaniban adták, legitimitást adhat az újabb beavatkozásnak.