Csúnyán kudarcot vallott Putyinék támadása, páncélostemető lett a frontvonal (VIDEÓ)
Egy sikertelen támadásban az ukrán védelem FPV-drónokkal összesen nyolc támadó páncélost semmisített meg, a leírás alapján valahol Kupjanszk előtt.
Az idézett mondat arra vonatkozik, hogy Kijevnek be kell tartania a minszki megállapodásokat, és ebben Oroszországot Párizs is támogatja.
Vlagyimir Putyin hétfőn tartott közös sajtótájékoztatót Emmanuel Macronnal, ahol azzal vádolta meg Kijevet, hogy az ukrajnai válság rendezését célzó minszki megállapodások lerombolására vette az irányt, valamint hogy kerüli a tárgyalást a Donyec-medence szakadár köztársaságaival Ukrajna területi épségének békés helyreállításának békés lehetőségéről.
Emmanuel Macron Kijevben is leszögezte: Az egyetlen út, amely a békéhez vezet, a minszki megállapodások végrehajtása.
„Az elsőt, amely fegyvernyugvásról szólt, még 2014 szeptemberében írták alá az oroszbarát szakadárok Ukrajnával az akkor még a Nyugat és Oroszország között pávatáncot lejtő Minszkben, de olyan gyorsan összeomlott az egyezmény, hogy 2015 februárjában megint a belorusz fővárosba vették az irányt a konfliktus érintettjei. Ezúttal viszont jelen volt a francia elnök, a német kancellár, az éppen hazaárulással vádolt előző ukrán elnök és Putyin is az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői mellett” – foglalta össze cikkében az Index.
– véli az Index, de a lap megjegyzi, hogy a mai napig komoly létszámmal foglalnak helyet a törvényhozásban „oroszbarát” mondott politikusok az Ellenzéki Blokk – Életért színeiben.
Ehhez azonban az ukrán alkotmány módosítása szükséges, amely akár egy föderális államformát is jelenthetne a későbbiekben. Az ukrán vezetés célja azonban ennek szöges ellentéte: a teljes centralizáció és nemzetállami berendezkedés.
Kijev elképzelése szerint az első a tűzszünet, majd minden külföldi (azaz orosz állampllgár) távozása az elszakadt területekről. Ezután teljes ellenőrzése alá vonná a nemzetközileg elismert, jelenleg a szakadárok ellenőrizte határait, és csak ezt követően kerülhetne sor választásokra a szeparatista területeken
„A második pont azért is necces, mert állítólag elég sokan felvették már az orosz állampolgárságot a népköztársaságokban,
Kijev pedig ugyebár elvileg nem ismeri el a kettős állampolgárságot.
Elvileg” – írja az Index. Moszkva szerint első körben különleges státuszt, azaz autonómiát kell adni a Donbasznak, majd választásokat kell kiírni a szakadár népköztársaságban, mely biztosítja a szakadárok képviseletet kapnak a központi kormányzatban. Ez gyakorlatilag közkegyelmet, és az ilyen módon megválasztott képviselők révén a Kreml közvelten befolyását jelentenék az ukrán törvényhozásra – véli az Index elemzője.
„Mindennek fényében a geopolitikai bravúrjai miatt ismét (hazájában és külföldön egyaránt) növekvő népszerűségnek örvendő Vlagyimir Putyin szavai hátborzongatóan egyszerű értelmet nyernek: »tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem. meg kell tenni, másképpen nem megy«” – áll az elemzésben.
Fotó: MTI/Pool AP/Thibault Camus