Putyin Ukrajnának: Tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem

2022. február 10. 21:25

Az idézett mondat arra vonatkozik, hogy Kijevnek be kell tartania a minszki megállapodásokat, és ebben Oroszországot Párizs is támogatja.

2022. február 10. 21:25
null

Vlagyimir Putyin hétfőn tartott közös sajtótájékoztatót Emmanuel Macronnal, ahol azzal vádolta meg Kijevet, hogy az ukrajnai válság rendezését célzó minszki megállapodások lerombolására vette az irányt, valamint hogy kerüli a tárgyalást a Donyec-medence szakadár köztársaságaival Ukrajna területi épségének békés helyreállításának békés lehetőségéről.

Az orosz elnök szerint az ukrán-orosz konfliktus kulcsa az, ha Kijev visszatér az abban foglaltakhoz. 

Emmanuel Macron Kijevben is leszögezte: Az egyetlen út, amely a békéhez vezet, a minszki megállapodások végrehajtása.

A minszki megállapodások közül kettő is született

„Az elsőt, amely fegyvernyugvásról szólt, még 2014 szeptemberében írták alá az oroszbarát szakadárok Ukrajnával az akkor még a Nyugat és Oroszország között pávatáncot lejtő Minszkben, de olyan gyorsan összeomlott az egyezmény, hogy 2015 februárjában megint a belorusz fővárosba vették az irányt a konfliktus érintettjei. Ezúttal viszont jelen volt a francia elnök, a német kancellár, az éppen hazaárulással vádolt előző ukrán elnök és Putyin is az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői mellett” – foglalta össze cikkében az Index. 

A Minszk 2 alapján a szakadár területekből egy olyan politikai entitást kreálnának, melyen keresztül a Kreml törvényes úton tenne szert politikai befolyásra az ukrán törvényhozásban.

– véli az Index, de a lap megjegyzi, hogy a mai napig komoly létszámmal foglalnak helyet a törvényhozásban „oroszbarát” mondott politikusok az Ellenzéki Blokk – Életért színeiben.  

A minszki megállapodások rögzítik, hogy a szakadár népköztársaságoknak Kijev autonómiát köteles biztosítani.

Ehhez azonban az ukrán alkotmány módosítása szükséges, amely akár egy föderális államformát is jelenthetne a későbbiekben. Az ukrán vezetés célja azonban ennek szöges ellentéte: a teljes centralizáció és nemzetállami berendezkedés. 

Az Index összefoglalta, milyen felfogásbeli különbségek vannak a két fél között. 

Kijev elképzelése szerint az első a tűzszünet, majd minden külföldi (azaz orosz állampllgár) távozása az elszakadt területekről. Ezután teljes ellenőrzése alá vonná a nemzetközileg elismert, jelenleg a szakadárok ellenőrizte határait, és csak ezt követően kerülhetne sor választásokra a szeparatista területeken 

„A második pont azért is necces, mert állítólag elég sokan felvették már az orosz állampolgárságot a népköztársaságokban,

Elvileg” – írja az Index. Moszkva szerint első körben különleges státuszt, azaz autonómiát kell adni a Donbasznak, majd választásokat kell kiírni a szakadár népköztársaságban, mely biztosítja a szakadárok képviseletet kapnak a központi kormányzatban. Ez gyakorlatilag közkegyelmet, és az ilyen módon megválasztott képviselők révén a Kreml közvelten befolyását jelentenék az ukrán törvényhozásra – véli az Index elemzője. 

„Mindennek fényében a geopolitikai bravúrjai miatt ismét (hazájában és külföldön egyaránt) növekvő népszerűségnek örvendő Vlagyimir Putyin szavai hátborzongatóan egyszerű értelmet nyernek: »tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem. meg kell tenni, másképpen nem megy«” – áll az elemzésben. 

Fotó: MTI/Pool AP/Thibault Camus

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1Szkeptikus
2022. február 11. 12:01
Két rokon, szláv nép, az orosz és az ukrán.... A mai helyzetben ez a konfliktus eléggé értelmetlen, vagy nagyon értelmetlen.
ezredes
2022. február 11. 10:51
Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejtette Ukrajnával kapcsolatos kijelentését, amelyet francia kollégájával, Emmanuel Macronnal folytatott megbeszélése után tett. Az államfő hangsúlyozta: ennek a kifejezésnek nincs "személyes dimenziója". Putyin a Macronnal folytatott megbeszéléseit követő hétfői sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Kijev is aláírta a minszki megállapodásokat, és köteles betartani azokat. „Tetszik, nem tetszik – légy türelmes, szépségem” – mondta akkor. Putyin szerint egy államfő nem válogathat abban, hogy mit szeret és mit nem szeret az országok közötti biztonsági szempontból nagyon fontos kapcsolatokat szabályozó alapvető megállapodásokban, beleértve az ukrán megállapodást is. Ha egy állam a nemzetközi joggal és az ENSZ-határozatokkal összhangban álló kötelezettségeket vállalt, akkor nem válogathatja ki, hogy melyiknek szeretne és melyiknek nem szeretne megfelelni. Erre idézte a régi orosz közmondást, amelyet a magyar sajtó hozzávetőleges fordításban közölt: „Tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem.” (Az eredeti orosz szöveget a Mandiner nem engedi.) Ez bizony nem rímel, az orosz eredeti annál inkább! Egy közelítő, elegánsabb fordítást ajánlanék: Idefigyelj drágaságom, Viseld el a társaságom! Nem tetszik a társaságom? El kell tűrnöd, drágaságom! coronel
motya
2022. február 11. 07:56
Ezt a cikket, egy igazi balfaszjankó írta, nem lepne meg, ha kiderülne, hogy az orosz követség munkatársa. A mondat: tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem az az orosz folklórnak a része, ukránokhoz az ég világon semmi köze, az ukrán, az egy teljesen más kultúra, mint a ruszki. Tehát, meghalt a szépség, a koporsóban fekszik. Ivánuska odamegy a koporsóhoz, ráfekszik a halott hölgyre, és b.szogatja, b.szogatja, b.szogatja órákon át. Közben énekli: tetszik, nem tetszik, tűrjed, szépségem. Az ukránok, meg vannak döbbenve. Nem értik, hogy használhat egy vezető politikus ilyen kifejezéseket. És várják, a Putyin mellett a másik hülyegyerek - Zelenszkij reakcióját. Ami a minszki szerződést illeti, az katonai erővel volt kikényszerítve, pld., mint a Trianoni.
flesh ripper
2022. február 11. 05:43
Nem is értem a bukránokat. Hiszen ők oroszok. Kisoroszok. Oroszország nélkül, még annyi történelmük sincs, mint az oláhoknak! Miért nem büszkék arra, hogy oroszok? Akkor lenne mire büszkének lenni! A mi székelyeink is (apai ágon székelymagyar vagyok!), , vagy palócok, kalotaszegiek, csallóköziek, (katolikusok, reformátusok, evangélikusok, unitáriusok, görög-katolikusok, zsidók, hitesek, baptisták, stb. stb. büszkék arra, hogy magyarok, hogy szerves részei egy 1100 éves, megbonthatatlan államalkotó közösségnek, egy hős, nagyszerű, tehetséges nemzetnek! Miért nem büszkék az ukránok is arra, hogy mint a mi jászaink, kunjaink, böszörményeink (akik részévé váltak a magyarságnak!), hogy ők a világ legnagyobb országa megalapításának origója voltak - bölcsője pedig, Kijev+++++. Oroszok ők! Nem úgy, mint azok a CIA-ügynökök, akiket vezetőként, a nyakukra küldtek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!