Két nappal később már menedékkérőkként regisztrálták, buszra tették, és egy átmeneti menedékhelyen szállásolták el. Később Baustarringba, egy kis bajor faluba telepítették át, alig 400 kilométerre katonai támaszpontjától. Sosem volt meggyőződve a menedékkérelmek indokoltságáról. A benyújtók jobbára szírek voltak, akik középosztálybeli életüket azért voltak kénytelenek feladni, mert városaikat elpusztították az összecsapásokban.
Franco A. szerint azonban inkább turistákra, mintsem menekültekre hasonlítottak.
Nem merték megkérdezni, hogy miért nem tud arabul
A rendszert túlzottan nagylelkűnek tartotta. Noha ő elutasította az állásajánlatokat, megszakítás nélkül kapta a segélyt – mesélte a New York Times újságírójának. Meggyőződése szerint emberek milliói érkeztek állítólagos destabilizált térségekből, amelyek az ő szemében egészen biztonságosnak tűntek. A menedékkérelmi meghallgatások után
marokkói tolmácsa meg volt arról győződve, hogy a férfi nem tud arabul, de zsidónak hangzó neve miatt ezt nem merte szóvá tenni. Attól tartott, hogy muszlimként antiszemitának tartják majd.
Franco A. végül megkapta a „kiegészítő védelmet”, ami alapján a menedékkérő azonosító okmányok nélkül is Németországban maradhat, és munkát kereshet. Ezzel párhuzamosan erősödött tekintélye a szélsőjobbos körökben. Vitafórumokon vett részt, és az egyik után őt is felkérték, hogy mondjon beszédet. Az ún. Porosz éjszakán szólalt fel 2016. december 15-én a müncheni Regent szállóban. A rendezvényt egy, a vészkorszakot tagadó kiadó szervezte. Német konzervatívok – szórvány saját országukban – ez volt Franco A. felszólalásának címe. Egyik hangjegyzetében, ugyanannak az évnek a kezdetén, alig három héttel azok után, hogy menekültként jegyezték be, azt rögzítette: „Ne habozzunk! Nem kell ölni, csak gyilkolni.” „Tudom, hogy megölnek, de előtte én ölök” – tette hozzá.
A célpont kiválasztása
Franco A. már csaknem hét hónapja kettős életet élt, amikor az ügyészség szerint 2016 nyarán Berlinbe utazott. A zsidónegyed egyik mellékutcájában bement egy magántulajdonban levő mélygarázsba, ahol négy fényképet készített az ott parkoló autók rendszámáról. Ebben az épületben működött az Amadeu Antonio Alapítvány, amit Anetta Kahane, egy jeles zsidó aktivista vezetett. A holokauszt-túlélők lánya évtizedeken át a szélsőjobbosok gyűlöletének célpontja volt. Az ügyészség szerint a ma 66 éves Kahane volt Franco A. egyik potenciális célpontja is.
Aggódik a hangfelvételek miatt
A New York Times riportere karácsony előtt találkozott utoljára a fiatalemberrel. Akkor már aggasztotta rögzített hangbejegyzéseinek leirata. Egyikével az újságíró is szembesítette: „mivel magyarázza, hogy Hitlert mindenek felett állónak tartja?” Azt mondta: csak ironizált. Egy másik feljegyzése 2016 januári keltezésű. Ebben azt állította, hogy mindenki, aki hozzájárul egy állam megsemmisítéséhez, jót tesz. A törvények semmisek.
Címlapkép: MTI/EPA-EFE/Elvira Urquijo A.