Elhunyt az újvidéki tragédia egyik súlyos sérültje
Az ellenzék továbbra is követeli a felelősök kézre kerítését.
A kormányban államtitkári szinten a Vajdasági Magyar Szövetség is részt vesz.
Megszavazta az Ana Brnabic vezette új szerb kormányt a belgrádi parlament szerdán. A 250 fős szerb törvényhozásban – annak ellenére, hogy összesen hat ellenzéki képviselő van – ötórás vitát követően a jelen lévő 232 képviselő közül 227 biztosította támogatásáról és 5 ellenezte a jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS), a baloldali Szerbiai Szocialista Párt (SPS), a Győzelem Szerbiának lista gerincét adó jobbközép Szerb Patrióta Szövetség (SPAS), a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), valamint a bosnyák Igazság és Megbékélés Pártja (SPP) koalíciós kormányát.
A következő időszak legfontosabb feladatai között az egészségügyi rendszer fejlesztése és az emberek életének védelme, a Koszovóval fenntartott kapcsolat rendezése, a szervezett bűnözés elleni harc, a katonai és minden más típusú függetlenség megőrzése és a nemzeti érdekek védelme, a jogállamiság erősítése és az európai integráció felgyorsítása, valamint Szerbia gazdasági megerősítése szerepel.
Aleksandar Vucic államfő bejelentése szerint 2022 tavaszán az elnökválasztással egy időben előrehozott parlamenti választást is tartanak, így a köztársasági elnök várakozása szerint a következő körülbelül másfél év az intenzív munkáról fog szólni. Az új kormánynak 21 minisztériuma van, hárommal több, mint az előzőnek, megalakult ugyanis a falu- és vidékfejlesztési, a családügyi, valamint az emberi és kisebbségi jogi minisztérium. A kabinetnek így a miniszterelnök mellett 21 tárcavezetője, illetve két tárca nélküli minisztere van.
Ezzel kapcsolatban Pásztor István, a VMSZ elnöke korábban elmondta: szeretnék megőrizni az eddigi államtitkári tisztségeket az oktatási minisztériumban, az építésügyi tárcában, a mezőgazdasági, illetve az egészségügyi tárcában, emellett pedig szeretnék, ha államtitkáraik lennének az energiaügyi, a környezetvédelmi, az igazságügyi és a pénzügyminisztériumban. Szerbiában június 21-én tartottak parlamenti választást, a korábban áprilisra tervezett voksolást ugyanis a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani. Annak ellenére, hogy a választást elsöprő többséggel nyerte meg a Szerb Haladó Párt, és 21-gyel több mandátumot szerzett a parlamentben, mint amennyi a kétharmados többséghez szükséges, a kormányalakítási tárgyalások négy hónapot vettek igénybe.
(MTI)