„Győzni akarok” – így kommentálta Olaf Scholz, Németország hatvankét éves alkancellárja és pénzügyminisztere a szociáldemokraták (SPD) bejelentését, miszerint vele az élen képzelik el a szereplést és természetesen a fényes győzelmet a jövőre esedékes Bundestag-választásokon.
Scholzból, aki tavaly decemberben alulmaradt a párt elnökségéért folytatott versenyben, kancellárt csinálnának az elvtársak – a „Genosse” az SPD-n belül bevett megszólításnak számít –, pedig nem is olyan régen még úgy volt, hogy Scholz leginkább távozna a politikai életből.
És Scholz nagyon kézenfekvő választás a szocdemeknek,
azt el kell ismerni. Olaf Scholz 1958-ban született a vesztfáliai Osnabrückben, de a szocdemek egyik legfontosabb erődjében, Hamburgban nőtt fel. Gimnazistaként, 1975-ben lépett be az SPD ifjúsági szervezetébe, a Jusosba, onnantól pedig nem volt megállás, legalábbis ami a pártkarriert illeti. Tíz évvel később, 1985-ben diplomázott jogászként a hamburgi egyetemen, ami után egy darabig ügyvédként tevékenykedett az északnémet városban. 2000-ben választották az SPD hamburgi elnökének, Gerhard Schröder kancellársága alatt pedig másfél évig a párt országos általános titkára volt.
Közben azért a politikai karrierje is ívelgetett: 2001-ben egy visszalépést követően néhány hónapot Hamburg belügyi szenátoraként töltött, 2007 és 2009 között pedig az első Merkel-kormány munkaügyi minisztere volt – szintén egy visszalépést követően. A nagy szintlépés 2011-ben következett be, amikor a kereszténydemokrata-zöld koalíció felbomlását követően előrehozott választásokat tartottak Hamburgban, amit Scholz vezetésével az SPD szűken ugyan, de megnyert. Innen már tényleg csak egy ugrás volt 2018-ban, a negyedik Merkel-kabinet felálltakor a pénzügyminiszteri szék megszerzése, amivel a kancellárhelyettesség is együtt járt – szóval
Scholz már majdnem a csúcsra ért.
De van azért valami furcsa abban, ha a Walter-Borjans–Esken-féle pártelnökséggel az élen a szocdemek Scholzot küldik csatába a kancellári székért.
Nem is csak az, hogy az SPD-nagykutyasággal járó talán legcsábítóbb falatot a győztes páros szinte csak úgy átengedi Scholznak, akit Klara Geywitzcel együtt ugye nemrég elutasított a párttagság az elnökválasztás során (bár az nyilvánvaló, hogy két ember nem nyerhet kancellárválasztást, és ami azt illeti, különösen két ember nem nyerhet kancellárválasztást, a kimondottan nem karakteres Norbert Walter-Borjans, és az országos politikában tökéletesen rutintalan Saskia Esken). Hanem az is, hogy a Walter-Borjans–Esken-páros kifejezetten az SPD balra tolásának ígéretével szerezte meg a szavazatok többségét tavaly, és most mégis a párt konzervatív szárnyához tartozó Olaf Scholzcal akarják megnyerni a Bundestag-választást.
Az üzenet egyértelmű: a szocdemek középre céloznak, nem balra.