Ausztria megadta magát: Budapesten teljesült a románok álma, és ezért nagyon hálásak Magyarországnak
Az Európai Bizottság már rég kimondta a véleményét az ügyben.
Az államfő rendkívüli beszédében konfrontálódott a bolgár miniszterelnökkel, mondván, hogy egy olyan miniszterelnök, aki a parlamentáris köztársaságot autokráciává változtatta, nem kezdeményezhet alkotmányozást.
Rumen Radev államfő rendkívüli beszédében reagált Bojko Boriszov felvetésére, miszerint Bulgáriában időszerűvé vált új alkotmányt beiktatni, ennek kapcsán pedig egy Alkotmányozó Nemzetgyűlést felállítani – írja a bolgár Kanal3.
„Az a miniszterelnök, aki a parlamentáris köztársaságot autokráciává változtatta, javasolhat-e változtatásokat az alkotmányon? A válasz: nem.” – hangzott a közlemény kulcsmondata, amely számos egyéb felvetést is tartalmazott.
„Az a párt, amely a parlamenti kontroll aláásására törekszik, kezdeményezhet-e alkotmánymódosítást? A válaszom: nem. Az a kormány, amely a jogszabálysértő módon nem biztosítja a gépi szavazást és elutasítja az elektronikus távszavazás lehetősségét, szervezhet-e tisztességes választásokat? A válasz: nem. Tervezhet-e egy maffia igazságszolgáltatási reformot? A válasz: nem. – kelt ki Radev az alkotmányozás kapcsán.
Radev szerint ugyanis a miniszterelnök már azzal is figyelmen kívül hagyta az alkotmány rendelkezéseit, hogy önmaga javasolta az Alkotmányozó Nemzetgyűlés összehívását és az alkotmánymódosítást.
Mint ismeretes, Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök augusztus 14-én elmondott rendkívüli beszédében jelentette be, hogy a kormánypárt (GERB) hamarosan alkotmányozási javaslattal állna elő a bolgár Nemzetgyűlés előtt (ennek kapcsán javasolta egy Alkotmányozó Nemzetgyűlés összehívását is). Ennek kapcsán saját lemondását is kilátásba helyezte arra az esetre, ha a parlament hozzájárul az Alkotmányozó Nemzetgyűlés létrehozásához.
Az Euractiv értesülései szerint a nép Boriszov lemondását, s nem az új alkotmányozást kívánja. Éppen ezért Boriszov bejelentése kapcsán a több mint egy hónapja Bulgária-szerte tartó tüntetés-sorozat újabb lendületet kapott (a lap közvélemény-kutatásokra hivatkozva állítja, hogy a bolgár lakosság 60 százaléka támogatja a tüntetéseket).
Az alkotmányozási felvetés hátterében ennek megfelelően egész egyszerűen az is állhat, hogy Boriszov ily módon akar időt nyerni. Ugyanis, ha és amennyiben Boriszov alkotmányozási szándéka átmenne, úgy egy igen hosszadalmas és szövevényes közjogi eljárás venné kezdetét.
Az Euractiv ennek kapcsán a tüntetések élére álló Hristo Ivanovra hivatkozik, aki szerint a miniszterelnök alkotmányozási javaslatai az alkotmány módosítása nélkül is beágyazhatók lennének a rendszerbe – ennek megfelelően biztosra vehető, hogy Boriszov a politikai játszmák elhúzására játszik.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.