Tavaly nyáron éppen Észtországban, egy mocsárvidék közepén szerettem volna a buszmenetrendre rákeresni a telefonomon. Meglepődve tapasztaltam, hogy a semmi közepén úgy hasít a 4G, hogy akár streamelni is lehetne. Észtország kicsi és erőforrásokban szegényes, ám napjainkban lehetőséget kapott, hogy olyan terepen szálljon a piacra, ahol a méret és földben rejlő erőforrások kevésbé számítanak: a digitális térben.
Észtország két évtized leforgása alatt Európa vezető e-államává vált,
csúcsra járatva az e-kormányzás műfaját, fejlesztve az állam informatikai kompetenciáit, legyen szó a piacról vagy az állam védelméről. Utóbbira amúgy is égető szükség volt a 2007-es orosz kibertámadások után.
A digitális Észtország a koronaválságra reflektálva olyan eszközt vett elő, ami elég abszurdnak hat a munkanélküli tömegeket felvonultató időkben: az ország bevándorlási törvényét. Elindították ugyanis a Digitális Nomád Vízumot, amelytől a recesszióból történő mihamarabbi talpra állást és további digitális innovációt remélnek. Ruth Annus, a programért felelős belügyminiszter elmondta, hogy Észtország népszerűsítése az elsődleges cél, másodlagosan pedig sok hasznot remélnek az új bevándorlási programtól, mivel a digitális nomádok nemcsak olyan cégeket és szolgáltatásokat vesznek igénybe, amelyek Észtországban adóznak, hanem egy sajátos gazdasági közösséget is alkotnak.
A rendszer azokat a nem európai munkavállalókat célozza meg, akik szabadúszók vagy otthoni munkavállalók, és munkájukat a helyszíntől függetlenül tudják elvégezni. A vízumhoz szakmai tapasztalat igazolása, klienslista és minimum havi 3504 eurós kereset szükséges, ami elég soknak tűnik az 1221 eurós havi átlagkereset mellett (2017). Ha azonban megnézzük a szektorális lebontást,
az IT-ben dolgozók havi átlagkeresete 2019 euró,
vezető szoftverfejlesztőként pedig a 3662 eurós fizetés sem kizárt (2017). Ezen összehasonlításban elmondható, hogy az új program nagyrészt az IT szakma közép- és felsővezetői rétegét célozza meg, ami tényleg hasznos lehet, ha a munkavállaló nincs helyhez kötve – San Francisco és Tallinn összehasonlításban a lakásárak nyolcszorosan térnek el Tallinn javára. A vízum 12 hónapos tartózkodást tesz lehetővé, ami 90 napos utazást is tartalmaz a schengeni övezeten belül, azonban a meglátogatott országokban történő huzamosabb munka nem megengedett. Előzetes becslések szerint évente nagyjából 1800 jelentkezőt várnak a programba.