Kémkedésért 16 évre ítéltek egy volt amerikai tengerészgyalogost Moszkvában

2020. június 15. 11:56

Paul Whelan az utolsó szó jogán is ártatlannak vallotta magát és azt állította, hogy egy esküvőre érkezett Oroszországba, ahol csapdába ejtették.

2020. június 15. 11:56

Kémkedés címén 16 évi, szigorított őrizetű börtöntelepen letöltendő szabadságvesztésre ítélte Paul Whelan volt amerikai tengerészgyalogost hétfőn a moszkvai városi bíróság. Az 50 éves amerikai-brit-kanadai-ír állampolgárt, egy autóalkatrészeket gyártó michigani cég biztonsági vezetőjét 2018. december 28-án egy moszkvai szállodában vették őrizetbe az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ügynökei. Azzal vádolták meg, hogy egy államtitkokat tartalmazó memóriakártya birtokába jutott. Whelan viszont az utolsó szó jogán is ártatlannak vallotta magát és azt állította, hogy egy esküvőre érkezett Oroszországba, ahol csapdába ejtették. Közölte, hogy meg fogja fellebbezni az ítéletet. „Oroszország azt hitte, hogy a kémküldetésen lévő James Bondot fogta el, de igazából a szabadságon lévő Mr. Beant rabolta el” – hangoztatta Whelan.

A március 30-án kezdődött, az államtitok-védelemre hivatkozva zárt ajtók mögött lefolytatott tárgyaláson Whelan az ügyvédje szerint azt állította, hogy az adathordozó eszközön, amelyet az orosz ismerősétől kapott, tudomása szerint egyebek mellett orosz templomokról készült fotók voltak. Whelan szerint a kelepcét az FSZB egyik őrnagya állította neki, aki a provokációval két legyet akart ütni egy csapásra: nem szándékozott megadni egy 100 ezer rubeles adósságot, és a letartóztatás kiprovokálásával kísérelt meg feljebb lépni a ranglétrán (a rubel jelenleg mintegy 4,39 forintot ér).

Az ügyészség eredetileg 18 évi szabadságvesztés kiszabását kérte. John Sullivan, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete korábban elítélte az általa „igazságtalannak” és „titkosnak” minősített tárgyalást. Kifogásolta, hogy a védelem tanúi – a sajtóban megjelent magyarázatok szerint a Covid-19-járvány okán elrendelt közlekedési korlátozások miatt – nem vehettek részt a peren. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter májusban Twitter-bejegyzésben követelte Whelan szabadon bocsátását. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő korábban azt mondta, hogy a Whelan elleni eljárás az összes vonatkozó szabály tiszteletben tartásával és az orosz jogrenddel összhangban zajlott le.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
turáni sólyom
2020. június 15. 13:21
Csak egy kérdés merül fel! Mi a lófaszt keres Moszkvában egy "esküvőn"(?) egy amerikai cég biztonsági főnöke? Ha én biztonsági főnök lennék a gödi Samsung-nál, tuti, hogy nem Moszkvába mennék lagziba.... Inkább Lajosmizsére!
békalepcse
2020. június 15. 12:31
Ez azért gyanús. Miért pont egy adathordozón kéne ilyen információkat továbbitani, amikor ezer más lekövethetetlen mód is van rá? Főleg úgy hogy következtetésem szerint nem volt titkosítva? Különben honnan veszik, hogy titkos információk voltak rajta?
szemlelo
2020. június 15. 12:23
Nem bízom az oroszokban, de a 100 ezer rubeles adósság története valahogy nagyon büdös. Én nem szoktam ekkora összeget kölcsönadni külföldön...
szavaztam
2020. június 15. 12:05
amerikában az 116év lett volna...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!