Az ENSZ szerint a határzárak az emberkereskedelem- és csempészet növekedéséhez vezethetnek

2020. május 14. 16:10

A romló gazdasági helyzet és a növekvő munkanélküliség miatt az UNDOC szakértői a migrációs hullámok erősödésére számítanak.

2020. május 14. 16:10

A koronavírus-járvány megfékezésére bevezetett intézkedések, így a tengeri és a szárazföldi határok lezárása az emberkereskedelem- és csempészet növekedéséhez vezethetnek – közölte az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében. A bécsi székhelyű szervezet szerint a járvány kiváltotta válság a világ egyes térségeiben felerősíti a migrációt kiváltó okokat, másrészt a határzárak miatt az emberek fokozottan kénytelenek embercsempészekhez fordulni. A lezárt határok és a kijárási tilalmak pedig azt eredményezik, hogy a migránsok „kockázatosabb útvonalakon és körülmények között is vállalkoznak az útra, illetve magasabb összegeket is hajlandóak kifizetni az embercsempészeknek”, hogy átjuthassanak egyik országból a másikba – olvasható a dokumentumban.

Az UNDOC rávilágított, hogy ezzel a migránsokat fokozottan fenyegeti a kizsákmányolás, a bántalmazás, illetve az emberkereskedelem veszélye. „A Covid-19 miatt elrendelt utazási korlátozások nem tartóztatják fel a konfliktusok, emberi jogsértések, erőszak és veszélyes életkörülmények elől menekülőket” – emelte ki az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala. Hozzátette: a járvány gazdasági kihatásai csak növelni fogják a migrációs nyomást, és ezzel párhuzamosan az emberkereskedelem- és csempészet szintjét.

A romló gazdasági helyzet és a növekvő munkanélküliség miatt az UNDOC szakértői a migrációs hullámok erősödésére számítanak a jobban sújtott államokból azokba, amelyek gyorsabban képesek talpra állni. Ugyanezt a folyamatot lehetett megfigyelni a pénzügyi világválság idején is, 2007 és 2010 között - tették hozzá. Az UNDOC szerint ezeket a negatív kihatásokat a fellendülést segítő befektetésekkel lehetne ellensúlyozni mind a fejlődő, mind a fejlett országokban. Az ENSZ-hivatal emellett a „biztonságos és szabályozott”, törvényes bevándorlást biztosító lehetőségek kialakítását szorgalmazta. 

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
confitür
2020. május 17. 12:27
Az embercsempészethez,és emberkereskedelemhez az vezetett,hogy az ENSZ támogatásával meghívót adtak a bevándorlóknak.
Skankhunt42
2020. május 14. 22:23
Tescóból is el kellene küldeni a biztonsági öröket , mert ha nem lennének akkor nem lenne jegyzökönyvezett lopás. Micsoda bravúros logika.
apika2
2020. május 14. 21:13
Nekem az is elég, ha Magyarország lesz az ellenpróba...
Zsolt75
2020. május 14. 18:12
Micsoda meglátás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!