Tényleg visszatér Európába Cristiano Ronaldo? – Sallai Rolandnak is köze lehet a dologhoz
A 39 éves világsztár második manchesteri időszaka balul sült el, de még lehet egy dobása.
Az iráni elnök közben kijelentette: az USA történelmi lehetőséget szalaszt el azzal, hogy nem oldja fel az Irán elleni büntetőintézkedéseket a járvány idejére.
Ankara egészségügyi segélyszállítmányt küld szerdán az új típusú koronavírus-járványtól különösen sújtott Spanyolországba, majd Olaszországba. Irán szerint az Egyesült Államok elszalasztotta a történelmi lehetőséget, hogy legalább a koronavírus-járvány miatt feloldja büntetőintézkedéseit ellene. Az Anadolu török állami hírügynökség jelentette, hogy Ankara katonai repülőgéppel segélyszállítmányt juttat el a két legrosszabb helyzetben lévő európai országba. Maszkok, védőruházat, fertőtlenítő folyadék és „ezernyi” hasonló orvosi segédeszköz található a szállítmányban. A török belügyminisztérium közölte: az utóbbi napokban Törökország 81 tartományából 21-ben, összesen 50 kistelepülést vagy településrészt vettek karantén alá. Az elrendelt vesztegzár mindenütt 14 napig van érvényben.
Fahrettin Koca egészségügyi miniszter kedd este Twitter-fiókján azt írta: az előző 24 órában rekordmértékben, 2704-gyel 13 531-re nőtt az új típusú koronavírus igazolt fertőzöttjeinek, 46-tal pedig 214-re a halálos áldozatok száma. Hozzátette: jelenleg 847-en szorulnak intenzív ellátásra, 622-en vannak lélegeztetőgépre kapcsolva, 243-an viszont már meggyógyultak. Az ország az utóbbi egy hét alatt ugrásszerűen megnövelte a napi koronavírus-tesztek számát, eddig több mint 92 ezret végeztek el, ebből csak kedden mintegy 15 400-at.
Haszan Róháni iráni elnök kijelentette szerdán: az Egyesült Államok elszalasztotta a történelmi lehetőséget, hogy legalább a koronavírus-járvány miatt feloldja az Irán elleni büntetőintézkedéseit, mindazonáltal leszögezte, hogy e szankciók nem tudják hátráltatni Irán küzdelmét a járvány ellen. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter megemlítette kedden, hogy Washington esetleg fontolóra veszi Irán és más országok elleni szankcióinak enyhítését a koronavírus elleni küzdelem érdekében, de konkrét jelét nem adta annak, hogy ezt terveznék is. „Ez most egy kiváló lehetőség volt az amerikaiaknak arra, hogy megkövessenek bennünket, és hogy feloldják az igazságtalan szankciókat, azt mondják az iráni népnek, hogy nem ellenségesek vele. De ellenségességük Iránnal szemben nyilvánvaló” – jelentette ki Róháni kormánya ülésén, amelyet közvetített az állami tévé.
A Közel-Keleten Iránt sújtja leginkább a járvány, emiatt Kína és az ENSZ felszólította Washingtont, hogy könnyítsen büntetőintézkedésein. Iránt számos ország segítette már felszereléssel a járványban. Noha Róháni azt mondta most, hogy a szankciók nem gátolják a járvány elleni küzdelmet, alacsonyabb rangú iráni tisztségviselők elmondták az elmúlt hetekben, hogy igen, nehezítik – emlékeztetett a Reuters hírügynökség. „Majdnem teljesen önellátók vagyunk a védekezési felszerelések biztosításában, sokkal jobban állunk ebből a szempontból, mint sok más ország” – jelentette ki Róháni.
Muhammad Száleh bin Táhir Banten, a szaúdi zarándokhelyek és a zarándoklatok ügyeivel foglalkozó miniszter felszólította az idén zarándoklatra készülő muszlimokat, hogy halasszák el terveiket a koronavírus-járvány miatt. Rijád már februárban lezárta a mekkai és a medinai zarándokhelyet a külföldiek előtt, ami nagyon kivételes döntésnek számít, még az 1918-as influenza világjárvány esetében sem hoztak ilyet. Szaúd-Arábia szintén vezetett be intézkedéseket a lakosság mozgásának korlátozására, ugyanis az arab királyságban is van 1500 regisztrál fertőzött, és 10 ember meghalt a betegségben hivatalos adatok szerint. Utazási irodák összesített adatai alapján már eddig is a világnak mintegy egymillió muzulmánja vette tervbe az idei utazást valamelyik szaúdi zarándokhelyre, de általában évente kétmillió muszlim szokott ellátogatni oda.
Izraelben szerdára 5591-re emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma az egészségügyi minisztérium közleménye szerint, ami keddhez képest 760 új beteget jelent. A fertőzöttek közül 97-en súlyos állapotban, közülük 76-an lélegeztetőgépen vannak. A halálos áldozatok száma hárommal nőtt, jelenleg 21. Eddig 226-an gyógyultak meg a fertőző betegségből. A védelmi minisztérium jelentése szerint egy rakétagyártó üzemet átállítottak lélegeztetőgépek gyártására, és 30 készüléket már átadtak az egészségügynek. A Nesz Cionában lévő biológiai kutatóközpontban, Izrael biokémiai védelmi laboratóriumában pedig jelentős előrelépést tettek a COVID-19 vírusa elleni oltóanyag kifejlesztésében, már a vakcina tesztelését készítik elő rágcsálókon. Benjámin Netanjahu miniszterelnök február 1-jén rendelte el a létesítmény számára, hogy csatlakozzon a világjárvány elleni küzdelemhez – jelentette hivatala.
(MTI)