Lengyel külügyminiszter: a járvány kezelése mutatja a magyar állam hatékonyságát

2020. április 29. 13:59

Egyes, a válságra nem elég gyorsan reagáló államok abban keresnek mentséget, hogy Brüsszellel osztják meg felelősségüket – mondta.

2020. április 29. 13:59

A koronavírus-járvány magyarországi, európai viszonylatban eredményesnek bizonyult kezelése az állam hatékonyságáról tanúskodik – jelentette ki Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter a polskatimes.pl internetes hírportálnak adott interjúban. A világjárvány geopolitikai következményeit taglaló beszélgetésben a lengyel diplomácia vezetője úgy látta: a pandémia „a hidegháborús korszak befejezését jelentő 1989-as évhez hasonló politikai választóvonallá válik”. Czaputowicz szerint az áttörés ilyen pillanataiban kulcsfontosságú „a (politikai) vezetés, ennek rugalmassága, hatékonysága és cselekvési energiája”.

A leginkább számottevő tényező most a hatékony állam, az, hogy egyes országok milyen módon kezelik a járványt, és milyen tempóban győzik le a gazdasági válságot – fejtette ki a miniszter. Reagálva arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt bírálatok érik, amiért „rendeletek segítségével” kormányoz, Czaputowicz megállapította: az EU-ban más országok vezetői is rendeletek segítségével kormányoznak. „A járványügyi mutatókból látható, hogy Magyarország más országokhoz képest egészen jól kezeli a helyzetet, ez bizonyítéknak tekinthető az állam hatékonyságára” – fogalmazott.

Megváltoznak a nemzetközi viszonyok

Czaputowicz szerint a pandémia következtében megváltoznak a nemzetközi viszonyok, többek között „fény derült a tagállamok és az Európai Unió közötti valódi viszonyokra”. Kiderült, hol rejlik a szuverenitás, vagyis a fő hatalom, hiszen a veszély helyzetében „a tagállamok vállaltak felelősséget azért, ami a területükön történik” – szögezte le Czaputowicz, hozzáfűzve: ebben a tekintetben „nem sok helye maradt” az uniós intézményeknek.

A miniszter szerint a járvány európai kezelése túlmutat a tagállami hatáskörbe tartozó egészségügyi megoldásokon, olyan rendkívüli lépésekre is kiterjed, mint a határzárak vagy a karanténintézkedések. Úgy látta: a járvány gazdasági következményeinek legyőzésében szükség lesz Brüsszel „erőteljesebb szerepvállalására”. Ehhez viszont nagyobb uniós költségvetésre lenne szükség – hangsúlyozta a miniszter. Azon reményének adott hangot, hogy egyre több ország támogatni fogja a lengyel javaslatot a tagállami befizetések növelésére.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
toef36
2020. április 29. 16:16
Egyértelmű: erős állam nélkül a fél ország beteg lenne már a koronavírustól...
dakotasámán
2020. április 29. 14:51
"Mindenesetre tisztelem azokat a politikusokat, akik reálisan látják az eu jelenét és kinyilatkozzák, melyik út mutat a jövője felé, melyik a zsákutca. " hát ja. ha majd a román nacionalizmus erőre kap ismét, siránkozhatsz, ha nem mehetsz Erdélybe okostojás.
bunko_jobbos
2020. április 29. 14:44
". Ehhez viszont nagyobb uniós költségvetésre lenne szükség - hangsúlyozta a miniszter. " Lófaszt. Minél kisebb ott a vízfejeknél lévő lóvé, annál jobb nekünk.
Emmanuel Goldstein
2020. április 29. 14:28
Szerintem a napi tíz halott, a folyamatosan emelkedő fertőzöttség, a terjedő munkanélküliség, szociális káosz és felhatalmazási törvény nem hatékony fellépést, hanem a magyar nép átverését és a Fidesz hatalmi tébolyát jelzik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!