Bolsonaro elmozdítását szorgalmazták a brazil egyházak tisztségviselői

2020. április 27. 17:21

Brazíliában eddig 63 100 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 4286-an haltak bele a SARS-Cov-2 koronavírus okozta Covid-19 betegségbe.

2020. április 27. 17:21

Jair Bolsonaro brazil elnök felmentésére irányuló alkotmányos eljárás megindítását szorgalmazta hétfőn közös nyilatkozatában a Brazil Keresztény Egyházak Országos Tanácsa (CONIC) és az egyházi Iustitia et Pax Bizottság, azzal vádolva őt, hogy felelőtlenül kezeli a koronavírus okozta példátlan válsághelyzetet. A Kathpress katolikus hírügynökség a CONIC honlapján megjelent írásból idézve közölte: az egyházak képviselői szerint Bolsonaro a konfliktust „prédikálja”, félretájékoztat, és tagadja az egészségügyi hatóságok által javasolt intézkedések tudományos értékét ahelyett, hogy egyesítette volna az országot és élére állt volna a járvány elleni küzdelemnek. A többi között katolikus, lutheránus, anglikán és ortodox egyházak képviselői bírálták Bolsonarónak a kormányzók és polgármesterek – járvány további terjedését fékezni hivatott – intézkedéseivel szembeni „állandó ellenállását”.

A felhívás, amely egyértelmű utalást tesz az elnök elmozdítására szolgáló különböző alkotmányos lehetőségekre, kiemeli, hogy a demokratikus intézményeknek és a civil társadalomnak egyértelműen állást kell foglalniuk és haladéktalanul cselekedniük kell a demokrácia védelmében. Az egyházak képviselőinek egyik fontos érve az volt, hogy Bolsonaro nemrég részt vett egy fővárosi tüntetésen, amelynek résztvevői katonai puccsot, valamint a brazil kongresszus és a legfelsőbb bíróság bezáratását követelték. Az ügyben egyébként vizsgálatot indult, hogy kiderüljön, kik szervezték a megmozdulást. A helyi sajtó az elnök fiait sejti a háttérben, akik közül az egyik törvényhozási tag.

Bolsonaro április közepén menesztette a koronavírus-járvány miatt általános karantént szorgalmazó Luiz Henrique Mandetta egészségügyi minisztert. A kialakult politikai káoszban pénteken lemondott Sérgio Moro igazságügy-miniszter is. Moro a többi között azzal vádolta Bolsonarót, hogy le akarta állítani a saját maga, illetve a fiai ellen folyó vizsgálatokat, beavatkozott a jogérvényesítésbe, és politikai válságot teremtett a koronavírus-járvány és gazdasági recesszió közepette. Az elnök ugyanakkor tagadta ezt. Az egyházak képviselői közös nyilatkozatukban a pandémia következtében elmélyülő társadalmi-gazdasági krízisre is figyelmeztettek. Kifogásolták azt is, hogy az elnök vétót emelt egy a rászorulók megsegélyezését célzó törvény ellen is. Hangsúlyozták, hogy a munkanélküliség szintje és az éhezők száma riasztó mértékben megnőtt. Bírálói szerint Bolsonaro kormányának prioritásai között a bankok és a vállalatok megmentése szerepel. Brazíliában eddig 63 100 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 4286-an haltak bele a SARS-Cov-2 koronavírus okozta Covid-19 betegségbe.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Emmanuel Goldstein
2020. április 28. 13:45
A demagóg populista diktátorok valós vészhelyzetben töketlen idiótaként viselkednek, lásd Trump, Bolsonaro, Kim Dzsongun, Hámenei stb.
Kiiisteleeeki
2020. április 27. 21:10
azért ahhoz elég kitartóan kell belehugyozni a bóléba, hogy még az egyházak is idáig fajuljanak. valamit nagyon rosszul csinál ez a jóember.
Csigorin
2020. április 27. 20:31
az egyhaz ne politizaljon
I_Isti
2020. április 27. 20:28
Az evangéliumiak szerintem nincsenek benne. Ott katolikusok már alig vannak, a lakosság negyede pünkösdi, vagy más teljes evangéliumi keresztény.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!