Átlagosan nem változott a Brazíliában pusztító tüzek száma

2020. március 10. 13:39

Nem pusztult el több erdő tavaly az Amazonas térségében a tűz miatt, mint átlagosan az elmúlt 17 évben.

2020. március 10. 13:39

Bár tavaly is több ezer tűz lángolt fel az Amazonas erdőiben, de egy részletes tanulmány szerint az elmúlt 18 évben lényegében átlagosan nem változott a Brazíliában pusztító tüzek száma. Az Amazonas térségében megszokottak az erdőtüzek, de a klímaváltozás és az erdőirtás miatt évről évre jelentős eltérések figyelhetők meg velük kapcsolatban. A tavaly pusztító tüzek nagy nemzetközi figyelmet keltettek, megnőtt az igény a friss adatok iránt, különösen Brazíliát illetően. A friss adatokat azonban eddig nem hasonlították össze a hosszú távú megfigyelésekkel.

A Remote Sensing folyóiratban részletesen publikált tanulmány kutatói az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) Klímaváltozási Kezdeményezés (CCI) projektjének adatait elemezték. A Dél-Amerikában 2018-ban és 2019-ben leégett területekről kapott adatokat vetették össze a 2001 és 2018 közötti időszak éves átlagaival – számolt be róla az ESA honlapja. A jelentés szerint a Dél-Amerikában 2019-ben teljesen felperzselt terület nagysága 70 százalékkal nagyobb volt, mint 2018 azonos időszakában, ugyanakkor csak kicsit volt nagyobb, mint az elmúlt 17 év átlaga. Ezek az adatok különösen Brazíliát illetően érdekesek: 2019-ben csak 1,7 százalékkal nőtt a leégett területek nagysága a hosszú távú éves átlaghoz viszonyítva.

Emilio Chuvieco, a CCI tüzekkel kapcsolatos projektjének tudományos vezetője rámutatott annak jelentőségére, hogy kutatásokkal vizsgálják az erdőtüzeket, és felmérjék a mértéküket, különösen olyan térségekben, mint az Amazonas. Egyúttal a hosszú távú trendek meghatározásának fontosságát is kiemelte, amit az olyan nagy felbontású érzékelők, mint a Copernicus Sentinel-2 mulispektrális műszerekkel történő megfigyelés tesz lehetővé. A Föld ökoszisztémájában alapvető szerepet játszik a biodiverzitás, amely a trópusi őserdőket benépesíti. Az erdőkben pusztító tüzek mértékének meghatározása fontos, nemcsak a biodiverzitás megőrzése miatt, hanem a tüzek légköri hatásai miatt is, mivel az elégett biomassza növeli a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok mennyiségét.

(MTI)

(Nyitókép: Lángok pusztítják a növényzetet az Amazonas-medencében, a brazíliai Mato Grosso szövetségi államban lévő Pantanal közelében 2019. október 31-én.)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nick89
2020. március 10. 16:15
Átlagosan 15.000.000 ft megtakarításod van. Átlagosan.
USsange
2020. március 10. 14:43
Mily meglepő.... Mint ahogy Morales sem csalta el a választást, hanem az amcsiknak nem tetszett a bányapolitikája. Kéne a sok lítium... Lehetőleg ingyér... https://index.hu/kulfold/2020/03/09/bolivia_valasztasi_csalas_evo_morales_tanulmany_carlos_mesa_washington_pont_europai_unio/
turáni sólyom
2020. március 10. 13:59
A libsik csak azért ugattak annyit tavaly, mert Jair Bolsonaro lett az elnök. REND-párti, így kiverte a víz a libsiket és elkezdtek sivalkodni, hazudozni. Áprilisban itt lesz a brazil elnök Budapesten, lehet majd ajvékolniuk.... A kutya ugat a karaván meg halad..!
villogókékfog
2020. március 10. 13:46
Már nem téma, Gréta megunta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!