Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Egy kétpárti delegáció több tagjától tagadtak meg az orosz vízumot, Moszkva szerint azonban nem teljesen úgy történt, ahogy azt Washingtonban állították.
Amerikai szenátoroktól tagadta meg Oroszország a vízumot – derült ki kedden Chris Murphy amerikai demokrata párti szenátor közleményéből. A connecticuti politikus, a szenátus külügyi bizottságának tagja kétpárti delegációval indult volna a jövő héten Oroszországba. Hétfőn a küldöttség egy másik tagja, Ron Johnson, wisconsini republikánus szenátor jelentette be, hogy megtagadták tőle az orosz vízumot.
Egy harmadik szenátor, a republikánus Mike Lee Utah államból szintén azt tervezi, hogy a delegációval Moszkvába látogat kedden közölte: bár elutasító döntésről még nem kapott információt, de nincs még kezében az orosz vízum.
Keddi közleményében Chris Murphy, aki Oroszország kemény kritikusának mondja magát, azt hangoztatta: „látogatásunk megtagadásával az orosz kormányzat sajnos még jobban elszigeteli országát”. Hozzáfűzte: „veszélyes pillanat ez nemzeteink törékeny kapcsolataiban és szégyenletes, hogy most, miközben nemrégiben összeomlottak a fegyverzet-ellenőrzési megállapodások és Vlagyimir Putyin orosz elnök önkényuralmi rendszerének jelentős a belpolitikai ellenzéke, Oroszországot nem érdekli a párbeszéd”.
Az amerikai-orosz párbeszéd fontosságát hangsúlyozta kedden Ron Johnson is, aki még hétfőn későn este kiadott közleményében az orosz parlamenti képviselőkkel tervezett tárgyalásai elmaradása miatt sajnálkozott. A wisconsini republikánus politikus ugyanakkor leszögezte azt is, hogy a párbeszéd mellett továbbra is fontosnak tartja „az erőteljes és határozott fellépést az orosz agresszió ellen”. A szenátor ugyan nem fejtette ki, hogy konkrétan milyen agresszióra gondol, de elemzők szerint valószínűsíthetően Oroszország és Ukrajna konfliktusára célzott.
A CNN hírtelevízió információi szerint az orosz külügyminisztérium kedden megerősítette, hogy Ron Johnson tiltólistán van, de nem is kért vízumot, hanem „mindent úgy állított be, mintha visszautasították volna a vízumkérelmét”. A washingtoni orosz nagykövetség Twitteren azt közölte, hogy a republikánus szenátor „nem párbeszédre, hanem konfrontációra áll készen”. Az amerikai külügyminisztérium közleményben jelezte, hogy tudomása van a szenátorok beutazási engedélyének megtagadásáról, de nem kommentálta az ügyet.
A vízumok megtagadásának nyilvánosságra kerülése után Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője és három másik demokrata párti szenátor levelet intézett Donald Trump elnökhöz és a törvényhozás demokrata párti politikusaihoz. A levélben arról írnak, hogy szerintük Vlagyimir Putyin orosz elnöknek „semmilyen körülmények között” nem szabad lehetővé tenni, hogy részt vegyen az iparilag legfejlettebb országok, a G7-ek következő csúcsértekezletén. A levélírók azzal érveltek, hogy „Oroszország jelenleg nem rendelkezik sem azokkal a demokratikus intézményekkel, sem pedig azokkal a gazdasági eredményekkel, amelyek lehetővé tennék újbóli csatlakozását ehhez az országcsoporthoz”.
Amerikai elemzők megjegyzik: 2019 márciusában Chris Murphy és Ron Johnson azon törvényhozók között volt, akik törvényjavaslatot nyújtottak be a kongresszusban arról, hogy ellensúlyozni kell a szerintük Európában tapasztalható orosz energetikai befolyást. E csoport egy másik tagja, Jeanne Shaheen, New Hampshire demokrata párti szenátora korábban szintén nem kapott beutazási engedélyt Oroszországba.
(MTI)