Mélyponton az euróövezet feldolgozóipara

2019. április 01. 11:31

Közel hatéves mélypontra süllyedt az euróövezet feldolgozóiparának teljesítménye márciusban.

2019. április 01. 11:31

Az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport hétfőn közölt végleges adatai szerint az euróövezeti feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 47,5 pontra esett, ami 2013 áprilisa óta a leggyengébb adat. A végleges szám kissé kedvezőtlenebb az előzetesen közölt 47,6 pontnál. Februárban 49,3 ponton állt az index.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Márciusban már a második egymást követő hónapban állt az 50 pontos küszöb alatt az index.

Az új megrendelések beérkezése 2012 decembere óta a legnagyobbat csökkent, az exportmegrendelések visszaesése pedig 2012 augusztusa óta a legnagyobbnak bizonyult. A feldolgozóiparban a foglalkoztatás négy éve a legkisebb, stagnálás közeli növekedést mutatta márciusban.

A vizsgált nyolc euróövezeti ország közül a három legnagyobb gazdaságában volt a legalacsonyabb, ráadásul 50 pont alatti a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke márciusban. Németország feldolgozóipara már a harmadik egymást követő hónapban zsugorodott, a BMI 44,1 pontra, 80 havi mélypontra csúszott le. Olaszország 47,4 ponttal 70 havi, Franciaország pedig 49,7 ponttal 3 havi mélypontra került. Spanyolország feldolgozóiparának teljesítménye kissé javult, 50,9 ponttal kéthavi csúcsra emelkedett.

Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza a felmérés megállapításait kommentálva rámutatott: a márciusi adatsor azt mutatja, hogy az euróövezet feldolgozóipara a legsúlyosabb visszaesést éli át a régió adósságválságának tetőzése, 2012 óta. Márciusban a termelés nagyjából 1 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben. A lefelé mutató kockázatok fokozódtak, így a második negyedévben tovább romolhat a helyzet.

A kereskedelmi háborúk miatti aggodalmak, a vámok, a növekvő politikai bizonytalanságok, a Brexit és a gazdasági előrejelzések rontása széles körben hűtötték a vállalatok tevékenységét és az üzleti bizalmat. A költségcsökkentések még szembeszökőbbek lettek, a vállalatok egyre inkább a kockázatkerülést választják, különösen a foglalkoztatottság terén. Németországban és Olaszországban már csökkent a foglalkoztatottak száma.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pildar
2019. április 01. 12:42
Szóval akkor csökken a termelés és a foglalkoztatottság a nyugati országokban. Közben dél Európában akkora a munkanélküliség mint ide Lacháza. Akkor mi a pék faszáért is kellenek a bevándorlók? Merthogy láthatólag nem a munkaerő hiányzik. Ja hogy igazából nem is a munkás kéz kell, hanem szimpla baloldali szavazóimport megy?
3M..
2019. április 01. 12:13
A miért a csúcson pörög, de még így is ötször kisebb az euróövezet feldolgozóiparától. Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!