Ez az Aszad-rezsim vége, az oroszok átdobhatják erőiket Ukrajnába
Kellemetlen az oroszoknak politikailag, katonailag kevésbé.
Irán saját gyártású lopakodó rombolóhajót állított hadrendbe a Perzsa-öbölben.
Irán saját gyártású lopakodó rombolóhajót állított hadrendbe a Perzsa-öbölben – számolt be az iráni állami televízió szombaton.
A Szahand rombolóhajó egyhuzamban öt hónapos misszióra képes üzemanyag-utántöltés nélkül. Az átadó ünnepséget élőben közvetítő állami televízió közölte, hogy az 1300 tonnás hadihajót hat évig építették, és az Észak-Iránban található Szahand hegyről kapta a nevét.
A helikopter-leszállóval is rendelkező romboló 96 méter hosszú, és 25 csomóval (körülbelül óránkénti 46 kilométeres sebességgel) képes haladni. A Szahandot föld-föld és föld-levegő rakétákkal, torpedókkal, légvédelmi ütegekkel, kifinomult radarokkal és az ellenséges radart kikerülő technológiával is felszerelték.
Az iszlám köztársaság 1992 óta arra törekszik, hogy saját maga állítsa elő haditechnikai eszközeit. Irán vadászgépeket, tankokat, rakétákat, kisméretű tengeralattjárókat és torpedókat is épít. Először 2010-ben állított hadrendbe saját gyártású rombolóhajót a Perzsa-öbölben, és a Szahandon kívül öt másik rombolóval rendelkezik. Az iráni haditengerészet korábbi felszerelésének jó része még az 1979-es iszlám forradalom előtti időkből származott, és főként amerikai gyártmányú volt.
Irán jelentős hadiipart épített ki, válaszul a nukleáris és rakétaprogramja miatt kiszabott nemzetközi szankciókra és fegyverembargókra.
Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető a múlt héten azt mondta, hogy az iszlám köztársaság az elrettentés jegyében tovább növelheti katonai ütőképességét és készültségét. Az iráni haditengerészet az elmúlt években kiterjesztette térségbeli befolyását, és az Indiai-óceánon, illetve az Ádeni-öbölben is jelen van. Az iráni fegyveres erők vezérkari főnöke 2016-ban azt mondta, hogy országa a jövőben haditengerészeti támaszpontokat hozhat létre Jemenben és Szíriában.
(MTI)