Menedékkérők kezdtek éhségsztrájkba Japánban

2018. április 17. 14:50

A múlt héten egy indiai menedékkérő öngyilkosságot követett el Japánban, mivel kérelmének elbírálása nagyon sokáig tartott. Ezután több mint negyven fogva tartott menedékkérő kezdett éhségsztrájkba.

2018. április 17. 14:50

Több mint negyven fogva tartott menedékkérő kezdett éhségsztrájkba Japánban, miután a múlt héten egy indiai sorstársuk öngyilkosságot követett el – közölték kedden a helyi hatóságok. A tiltakozó mozgalom vasárnap kezdődött, miután egy, a harmincas éveiben járó indiai férfit, akinek a személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra, felakasztva találtak a Tokiótól északkeletre fekvő Ibarakiban lévő létesítmény zuhanyozójában.

Feltételezzük, hogy azért folytatnak éhségsztrájkot, hogy az ideiglenes szabadlábra helyezésüket követeljék” – mondta Akinaga Daiszuke, a 300 embert őrző központ egyik vezetője. Akinaga szerint az öngyilkosság váltotta ki az éhségsztrájkot. Sajtóértesülések szerint a férfi depressziós lett, mert kérelmének elbírálása nagyon sokáig tartott.  Akinaga nem kívánta közölni a tiltakozók állampolgárságát, sem a számukat, de a Kyodo japán hírügynökség úgy tudja, hogy több mint negyvenen folytatnak éhségsztrájkot.

A japán bevándorlási szabályok nagyon szigorúak, és kevés menedékjog iránti kérelmet fogadnak el. Tavaly mintegy 20 ezer kérelmező volt, de alig húsz kapta meg a menekültstátuszt – közölte nemrégiben a bevándorlási hivatal egyik képviselője. A kormány szerint a menedékkérők többsége gazdasági bevándorló, de a bevándorlók jogait védő szervezetek és az ENSZ úgy véli, hogy Japán gyakorlatilag teljesíthetetlen feltételeket támaszt még azokkal a menedékkérőkkel szemben is, akik súlyos veszélyben vannak a származási országukban. Civil szervezetek, ügyvédek és bevándorlók évek óta bírálják a menedékkérők számára fenntartott létesítményekben uralkodó körülményeket és a bevándorlási hivatal dolgozóinak kemény magatartását.

2016-ban 2,38 millió külföldi élt Japánban – kevesebb, mint az összlakosság 2 százaléka –, többségükben ázsiai országokból származók.

(MTI)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Megtalálta
2018. április 17. 20:02
A japán kőrasszisták, pedig a termékenységi mutatók a béka segge alatt vannak náluk is. Mindegy, ő döntésük. Az ENSZ-et meg lassan be lehet zárni, unalmas már a fostos vartyogásuk.
Tiszafa
2018. április 17. 16:21
"...a bevándorlók jogait védő szervezetek és az ENSZ úgy véli, hogy Japán gyakorlatilag teljesíthetetlen feltételeket támaszt ..." Mert van esze, meg a saját népe irányában felelősségérzete. Amúgy meg mik lennének azok a "teljesíthetetlen feltételek"? Gondolom alapcivilizációs dolgokról van szó. Jut eszembe a II. világháború végén japán hadifogságba került magyar katonák csak pozitívan emlékeztek vissza japán fogvatartóik hozzáállásáról.
villogókékfog
2018. április 17. 15:36
Hát, ezek ott előbb fognak éhenhalni, mint menedégjogot szerezni.
Nuttika
2018. április 17. 15:27
Két barátnőm is japánhoz ment feleségül. Egyikük az EU-n belül éltek, pár hónapja költöztek haza Magyarországra, 3 gyermekük van. A másik Japánban kapott állást a férje segítségével. Egyiküknek sincs japán állampolgársága. Utóbbitól azt hallottam, mivel több, mint egy évig együtt éltek itt, magyar honban, gond nélkül megkapott minden engedélyt a kinn tartózkodásához és a munkavállaláshoz, de évek múlva kell újra folyamodnia ahhoz, hogy esetleg állampolgárságot kapjon. De valahogy ezzel nincs is nagyon baj, mivel a japán nép alapjáraton - tagadhatatlanul - rasszista. A témában javaslom a Hafu: The Mixed-Race Experience in Japan c. filmet. Tanulságos és roppant elgondolkoztató.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!