Martin Schulz: Az EU nem léphet a nemzetállamok helyébe

2018. január 31. 19:53

Az EU megerősítésében azt az elvet kell követni, hogy a „helyi gondokat helyben kell megoldani, és a globális kihívásokra európai választ kell adni” – jelentette ki Martin Schulz, az SDP elnöke a koalíciós tárgyalások első fordulója után.

2018. január 31. 19:53

Az Európai Unió (EU) nem léphet a nemzetállamok helyébe, hanem csak kiegészítheti őket ott, ahol a képességeiket meghaladó problémákba ütköznek – jelentette ki Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke szerdán Berlinben a Kereszténydemokrata Unióval (CDU) és a Keresztényszociális Unióval (CSU) folytatott koalíciós tárgyalás EU-s kérdésekről szóló első fordulója után.

EU-s szociális keret

Schulz hangsúlyozta, hogy a német EU-politikában „új kezdetre” van szükség, és egyetértenek Angela Merkel kancellárral, a CDU elnökével és Horst Seehofer bajor kormányfővel, a CSU vezetőjével abban, hogy a következő német kormány tevékenységének középpontjába kell állítani „Európát, és a küzdelmet egy megújított és megerősített Európáért”. Az EU megerősítésében azt az elvet kell követni, hogy a „helyi gondokat helyben kell megoldani, és a globális kihívásokra európai választ kell adni”. Az adókerülés elleni harc, a migráció, a belső és külső biztonság mind-mind olyan ügy, amely „érinti a nemzetállamokat, de megoldásukra európai keretben kell törekedni” – mondta Martin Schulz.

A konkrét tervek közül kiemelte, hogy egy EU-s „szociális keret” megalkotásával véget kell vetni az adózási és „szociális dömpingnek”, annak a folyamatnak, amelyben az egyes országok az adóztatás mértékének csökkentésével, illetve a bérekre és a szociális ellátásra vonatkozó szabályok lazításával igyekeznek erősíteni versenyképességüket. Hozzátette, hogy az EU-s ügyekről a CDU és a CSU elnökével tartott első tárgyalási forduló „bátorító” volt. A folyamat következő szakaszában szakértők bevonásával dolgoznak a koalíciós szerződés tervezetének EU-s fejezetén. Arra a kérdésre, hogy a következő kormányban melyik minisztérium lehet az EU-s politika legfőbb alakítója, Martin Schulz azt mondta, hogy a kancellárt illeti meg az a jog, hogy meghatározza a kormány politikájának fő irányait, és e jog tiszteletben tartása mellett a külügyminisztérium lehet az EU-s politika legfőbb szereplője.

Schulz miniszter akar lenni

Korábbi német sajtóértesülések szerint Martin Schulz az SPD vezetésében világossá tette, hogy igényt tart egy minisztérium vezetésére, ha pártja kormányra lép a CDU/CSU-val. A várakozások szerint a pártelnök a külügyi tárcát vagy a pénzügyminisztériumot célozhatja meg. Szerdán Horst Seehofer is nyilatkozott a koalíciós tárgyalásokról. Elmondta, hogy sikerült megállapodásra jutni számos vitatott ügyben, köztük az oltalmazott státuszt szerző menedékkérők családegyesítési jogának kérdéseiben, és mindhárom párt vezetésében megvan az akarat a megállapodásra. Hangsúlyozta: vasárnapig, vagy legkésőbb keddig ki kell dolgozni a koalíciós szerződés tervezetét, különben nem lehet megalakítani a kormányt húsvétig, ami „katasztrófa” lenne Németországnak.

A koalíciós tárgyalás az eredeti tervek szerint vasárnapig tart, és a tárgyalódelegációk tagjai szabaddá tettek még két napot arra az esetre, ha mégsem sikerül időben lezárni a tárgyalást. 

A kormányalakítás következő lépésében a koalíciós szerződés tervezetét közlik a szociáldemokraták Vorwärts (Előre) című lapjában, és felkérik a tagokat, hogy döntsenek róla. A tagok levélben szavazhatnak. A szavazáson azok a tagok vehetnek részt, akiket február 6. előtt vettek fel a pártba. A levelek postázásától a szavazatok összesítéséig két-három hét telhet el. Az SPD akkor léphet koalícióra a CDU/CSU-val, ha a nagyjából 450 ezer párttag többsége elfogadja a szerződéstervezetet.

(MTI)

Összesen 84 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2018. február 01. 08:02
Össze vissza beszél Schulz, már maga sem tudja, hogy mit akar, szellemi színvonala csak eddig terjed.Már eddig is sokat ártott Európának.
atila68
2018. február 01. 07:19
Most emelik az árufeltöltő béreket a Tesconál.
noMores
2018. február 01. 06:59
Na, az egyszeri fideszbirka nem tudja eldonteni, melyik nemet vezetot utalja jobban, de azert jol esne a segge ala egy Audi:))
áfonya
2018. február 01. 01:48
Ezt a cikket ajánlatos elolvasni ,,betolakodók félkatonai szervezetek , nem bevándorlók nem menekültek...Európa lemészárlására készülnek ,még várnak hogy az eus országoka feltöltsék félkatonai szervezetekkel,,,, mind ezt Amerikából Brüsszelből pénzelik ....... mindezt a ballibsi kommunista hazaárulók is támogatják . Nem véletlen tehát, hogy 2017 áprilisában Orbán Viktor egy rádió interjújában emlékeztetett: „a Soros György világához tartozó Kofi Annan” a 2000-es évek közepén a bevándorlás szükségességéről és bátorításáról értekezett az Európai Parlamentben (EP). Meg is történt az áttörés, „amely a balkáni útvonalon átszakította az államhatárokat, és ellenőrizetlen, félkatonai jelleggel megszervezett muszlim tömeget nyomott be, hozott föl Soros György segítségével Európába”. Annan befolyását és Soros-párti elkötelezettségét jól mutatja, hogy a fenti tényekre néhány napja ismét felhívta a figyelmet a magyar miniszterelnök. A Soros-birodalom trónörököse, Alexander Soros pedig - szintén a napokban - Davosban érezte fontosnak, hogy közös képet készítsen édesapja régi, megbízható barátjával. https://tuzfalcsoport.blogstar.hu/2018/01/31/a-nepirtast-elhallgatni-a-bevandorlast-megszervezni-ime-soros-baratja/47935/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!