Katalán függetlenedés: fokozódik a helyzet Spanyolországban

2017. szeptember 21. 22:41

A spanyol csendőrség őrizetbe vett 14 magas rangú katalán tisztviselőt, mire Barcelonában ezrek kezdtek tüntetésbe.

2017. szeptember 21. 22:41

Folytatódtak az utcai tiltakozások Barcelonában csütörtökön amiatt, hogy előző nap a spanyol csendőrség őrizetbe vett 14 magas rangú katalán tisztviselőt, és kormányzati épültekben is házkutatást tartott a spanyol alkotmánybíróság által felfüggesztett népszavazással kapcsolatos dokumentumok után kutatva.

Szavaznának

A katalán legfelsőbb bíróság belvárosi épületénél sajtójelentések szerint mintegy kétezren gyűltek össze a "Szavazunk" és "Függetlenség" szavakat skandálva. A tiltakozók között megjelentek a katalán parlament függetlenségpárti politikusai, többen fel is szólaltak a megmozduláson. Carme Forcadell, a helyi parlament elnöke felszólította az egybegyűlteket, hogy ezt a mozgósítást tartsák fenn október 1-ig, "a jövőért és a demokráciáért", de békés módon.

A spanyol csendőrség székháza előtt sajtóbecslések szerint mintegy 150-en vonultak fel spanyol zászlókkal, akik viszont a hatóság támogatását kívánták kifejezni. "Ne szavazzatok!", "Spanyolok vagyunk, katalánok vagyunk" - állt a transzparenseiken.

Oriol Junqueras, katalán elnökhelyettes a TV3 katalán televíziónak nyilatkozva arról beszélt, hogy a hatósági intézkedésekkel az állam "megváltoztatta a játékszabályokat". Elismerte, hogy a referendumot már nem fogják tudni úgy megrendezni, ahogy azt elképzelték, de továbbra is kiállt a voksolás mellett.

Lefoglaltak

A csendőrök szerdán több mint 9 millió szavazólapot foglaltak le, amelyeket a népszavazásra készítettek elő, ahogy azokat a leveleket is, amelyekben a szavazókörök kisorsolt tagjait értesítették volna arról, hogy pontosan mikor és hol kell megjelenniük október 1-én.

A katalán kormány továbbra is elkötelezett a referendum megrendezése mellett, de hogy a lebonyolítást miként képzeli el, arról egyelőre nem nyilatkozott.

Elítélték

Madridban a spanyol törvényhozás katalán pártjainak képviselői, a Baszk Nacionalista Párt, a baloldali Unidos Podemos (Együtt képesek vagyunk rá) pártszövetség képviselői közös sajtótájékoztatón ítélték el a hatósági akciókat Katalóniában, és követelték az őrizetbe vett személyek szabadon bocsátását.

A nap folyamán a 14 őrizetbe vett tisztviselő közül hetet már elengedtek a csendőrök.

A spanyol alkotmánybíróság délutáni ülésén újabb döntést hozott a függetlenségi népszavazás meghiúsítása érdekében: 48 órát adott a referendum megrendezéséért felelős úgynevezett választási szindikátusnak, hogy feloszlassa magát, ha nem teszi, naponta 12 ezer euró büntetést kell fizetnie a testület hét tagjának.

A jogászokból, politológusokból álló szindikátus tagjait a katalán függetlenségi pártok választották ki a feladatra.

(MTI)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szamossy dezső
2017. szeptember 26. 08:33
Katalónia egy második Macedónia. A polgárháborús helyzet kiprovokálására azért éppen most került sor, mert bedugult - a balkáni útvonal, utána pedig - az olasz migránsbiznisz. A macedón helyzet egyelőre nem hozta meg a várt eredményt, a határok még nem nyíltak meg egészen. Miután a betelepítési terv egyetlen reális útvonala az Ibériai-félsziget felé terelődött, hirtelen szükségessé vált, hogy ott zavaros helyzet alakuljon ki. A régi és jogos követeléseknek tehát utat nyitottak, de nem azért, hogy kielégítsék azokat, hanem azért, hogy a Spanyolországot káoszba taszítsák. Számunkra is tanulság, hogy nem szabad felülni a provokációnak. A jogos követeléseket akkor kell megfogalmazni, amikor itt az idejük.
A teremburáját
2017. szeptember 24. 12:00
Ja, a román alkotmány szerint Románia nemzetállam s francia mintára mindenki román, ergo egy magyar is magyarul beszélő román! Az Alkotmányt, a jogrendet, az AB-t pedig mindig a többség hozza létre és működteti, a kisebbségieknek nincs beleszólásuk. Látjuk megnnyit ér a katalán autonómia a spanyolok szemében!
Morgen
2017. szeptember 22. 22:38
Európa államait pár jól fizetett provokátor abba a helyzetbe hozza, hogy bármit le lehessen írni a nemzeti kormányokról, miközben a migránskérdés csendesen elalszik. Legalábbis ezt remélik a forradalom-exportőrök.
HåkanHåkansson
2017. szeptember 22. 19:24
Már régóta idegesített az, hogy szvsz a helyzet nem fokozódik hanem súlyosbodik. Nem vagyok nyelvtan náci. A cikkről pedig annyit, hogy nem lesz önálló Katalónia. Ha pl. Skócia, ami ugye egy állam ki akar válni a Brit közösségből érthető.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!