Mindent tagadnak az ukránok, pedig óriási bajban lehetnek, ha beigazolódik az orosz hadsereg jelentése
Sokat lendíthet az ügy felgöngyölítésében a BBC tényellenőrzése.
Oroszország számos városában tartottak hétfőn korrupcióellenes tüntetéseket, és mind a sajtóhírek, mind az orosz belügyminiszter hivatalos adatai szerint több száz demonstrálót vettek őrizetbe a hatóságok szerte az országban. Az USA felszólította Moszkvát, hogy azonnal engedje szabadon a tüntetőket.
Az orosz belügyminisztérium hivatalos adatai szerint Moszkvában több mint 200, Szentpéterváron pedig félezer embert vettek őrizetbe az Alekszej Navalnij ellenzéki politikus által meghirdetett hétfői – a hatóságok által nem engedélyezett – korrupcióellenes tüntetés során.
Az RBK tévécsatorna korábban, a demonstrációkon őrizetbe vett személyek nyilvántartására szakosodott OVD-info civil szervezetre hivatkozva az orosz fővárosból legkevesebb 750, a Néva-parti nagyvárosból pedig mintegy 900 őrizetbe vételről számolt be. Sajtójelentések szerint tüntetőket állítottak elő Kalinyingrádban, Velikij Novgorodban, Norilszkban, Szocsiban, Lipeckben, Tambovban, Mahacskalában, Vlagyivosztokban, Blagovescsenszkben és Kazanyban is.
A moszkvai tüntetésen a fővárosi polgármesteri hivatal szerint mintegy 5 ezren, a szentpétervárin pedig a belügyi tárca szerint 3500-an vettek részt. Utóbbival kapcsolatban ellenzéki források 10-15 ezres számot közöltek.
Navalnijt már a tüntetések előtt elvitték a rendőrök
Moszkvában a hatóságok provokációnak és törvénysértésnek minősítették, hogy Alekszej Navalnij váratlanul a főváros központjába vitte át azt a tüntetést, amelyet korábban egy, a centrumtól távolabb eső területen engedélyeztek számára. A politikust még a megmozdulás kezdete előtt őrizetbe vették: azzal vádoltak meg, hogy megszegte a tüntetések szervezésére érvényes szabályokat. Követőit aztán a Tverszkaja utcán rohamrendőrök tartóztatták fel, sokakat elszállítottak közülük.
A nap folyamán több mint száz orosz településen voltak korrupcióellenes demonstrációk, amelyeket Alekszej Navalnij ellenzéki politikus hirdetett meg.
Putyin kihívója lenne
Navalnij március 26-án, csakúgy mint most, országos korrupcióellenes akció keretében hirdetett megmozdulást a Tverszkajára, amelyen a szervezők szerint 30 ezren, a rendőrség szerint 8 ezren vettek részt. A rendőrség több mint ezer embert állított elő akkor, a neves ellenzéki aktivista az előre nem egyeztetett tüntetés szervezéséért pénzbírságot, a hatósággal való szembeszegülésért pedig 15 napi elzárást kapott.
A 41 éves Alekszej Navalnij, aki Vlagyimir Putyin kihívója kíván lenni a jövő évi elnökválasztáson, hétfőre több mint 200 orosz településre hirdetett meg tiltakozó demonstrációt. A március 26-i megmozdulás 84 városra és kisebb településre terjedt ki. A résztvevők azt követelték, hogy a hatóságok vizsgálják ki annak a videónak a valóságtartalmát, amelyet az ellenzéki politikus március elején töltött fel a világhálóra. Ebben Navalnij súlyos, több mint egymilliárd euró értékű korrupcióval vádolta meg Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnököt. Állítását a Kreml valótlannak minősítette.
Az USA a tüntetők szabadon bocsátását sürgeti
A Fehér Ház „erőteljesen elítélte” a békés tüntetők elleni fellépést Oroszországban. Sean Spicer szóvivő a szokásos napi sajtóértekezletén tért ki az Oroszországban történtekre. A szóvivő leszögezte: az oroszok olyan kormányt érdemelnek, amely támogatja a törvény előtti egyenlőséget és az emberek azon jogát, hogy félelem és megtorlás nélkül gyakorolhassák jogaikat.
Spicer egyúttal a korrupció-ellenes tüntetéseken résztvevő letartóztatottak „azonnali” szabadon bocsátására szólította fel Moszkvát. Hangsúlyozta továbbá, hogy „békés tüntetők, emberi jogi megfigyelők és újságírók fogvatartása ellentmond az alapvető demokratikus értékeknek”.
(MTI)
Fotó: Reuters